Bitwa z glonami chyba wygrana, ale czy wojna????

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
simon
Posty: 20
Rejestracja: 12 gru 2005 20:16
Lokalizacja: Krosno

Bitwa z glonami chyba wygrana, ale czy wojna????

Post autor: simon »

Witam wszystkich!
Problem z glonami zaczął się już „chwilę” temu ( przełom czerwca/lipca) choć i wcześniej miałem już zielone „nitki”, które zwłaszcza upatrzyły sobie moją wgłębkę pływającą na wodzie (ale i tą na trawniku też tylko w późniejszym czasie). Parametry wody wtedy miałem :
pH – 6,5 -6,8, KH – 11, HG – 16, CO2 – 33, P - +/- 0,5 P/L ( może mniej)
Oświetlenie było włączane na 12 godzin ( 2x8W ) i w tym 10 godzin 1x18 i 1x20W ( świetlówki jak w moim opisie), ponadto w filtrze miałem wkład torfowy i podawałem raz na tydzień przy podmianie wody PG classic plus w dnie kilka kulek Filusa. No tu się przyznam, że czasem mi się zdarzyło podmianę zrobić raz na dwa tygodnie.
Tak wszystko się jakoś kręciło do czerwca, kiedy to z braku chwilowo opieki moje akwarium zarosło dość mocno, zwłaszcza Valliseneria spiralis (Nurzaniec), który pierwsze rósł tylko na tylnej ścianie – dorósł idąc wzdłuż szyby do połowy szyby przedniej. Ponadto w akwarium miałem jeszcze: Cabomba caroliniana ( Kab. Karolińska), Cryptocoryne parva (Krypt. drobna) Echinodorus cordifolius ovalis (Żab. sercolistna), Echinodorus rubin, Heteranthera zosterifolia (Het. paskowana), Microsorum pteropus ( Mik. uskrzydlone), Monosolenium tenerum (Pellia), Vesicularia dubyana (Mech jawajski).
Chcąc zrobić porządek z tym co zastałem po urlopie narobiłem &#8222;bigosu&#8221;. Podczas &#8222;czystek&#8221; wywaliłem połowę Nurzańca (został tylko na tylnej szybie), dalej poleciała cała Wgłębka bo przypominała raczej zieloną watę (glony nitkowe), następnie część Pelli i co najgorsze to wraz z lekkim czyszczeniem Fluvala wywaliłem wkład z torfem bo mi siateczka pękła. Tu warto nadmienić, że połowa obsady padła bez wyraźnej przyczyny (5 neonów, 2 glonojady, 2 większe gupiki i kilka małych, parka ramirezek,) Oczywiście miałem w zamiarze zaraz dokupić nowy wkład z torfu włóknistego, ale tu rozczarowali mnie jak zwykle lokalni handlarze żywym towarem ( tu celowo używam tego określenia, bo na miano sklepu zoologicznego to na chwilę obecną żaden z trzech nie zasługuje :evil: ). Efekt był krytyczny &#8211; GLONY nitkowe, pędzelkowate, itd., a parametry wody raczej złe pH &#8211; 7,5, GH- 19, KH- 9, tylko NO2 i 3 zero. Czyszczenie trwało nadal, ale glony były też nadal. W końcu lipca (31.08)uzyskałem lekką poprawę po zakupie nowego torfu, 5 godzinach (tylko raz) UV-C , PG makro (wcześniej tylko classic), uzupełnieniu CO2 i co tygodniowych podmianach i czyszczeniu dna odmulaczem - pH- 7, GH &#8211; 14, KH-8, CO2-24, NO3 i 2 nadal zero, P- <0.5. Na dzień dzisiejszy glonów nitkowych już prawie nie widać, pędzelkowate jeszcze się utrzymują i na liściach Nurzańca oraz Żabienicy sercolistnej widać zielenice długości około 3-5mm. Parametry wody się zmieniają nadal pH-7, GH-12, KH- 7, CO2- 21, NO2 zero, NO3-śladowe czyli 1-2, P- się pokazało 0,5. Ryby- 4 neonki, i około 10-15 młodych gupików. Teraz mam zamiar dokupić rybki tzn. otoski (+/- 5) glonojady 2szt., kosiarki 2szt. (tak na podchowanie, bo totem PAPA), krewetki Amano (o ile dostane w sklepie :twisted: rybnym).


PYTANIE!!! Czy mam coś jeszcze zmienić w parametrach wody i czy czegoś nie przeoczyłem w moich działaniach? Wszelkie uwagi mile widziane, słowa krytyki też :wink:

P.S.
Pozdrowienia dla Owl-a ............ a już szło tak dobrze od grudnia, szkoda, ale moja wina.
112l. fluval 203, Aqua Clear mini (do torfu i jako cleaner),CO2 1.5kg+drabinka+elektrozawór, 4x philips aquarelle 18W, UV-C (diy) . denitrator (diy) Planta Gainer Classic + kulki Filtusa +Planta Gainer Pro Macro, RO 100gpd General E.
Awatar użytkownika
simon
Posty: 20
Rejestracja: 12 gru 2005 20:16
Lokalizacja: Krosno

Post autor: simon »

A już myślałem, że będzie ok :( , bo po podaniu PGmakro rośliny zaczęły bąbelkować i np Heterantera paskowana wypuściła nowe odrosty z listkami 3 x większymi jak dotąd, ale pech chciał że glony też się zabrały do roboty. Mam teraz w akwa chyba ich wszystkie odmiany i to znacznie szybciej rosnące z wyjątkiem sinic.
Proczę o pomoc, może czyjaś trafna uwaga nasunie mi pomysł albo mnie naprowadzi na to czego jeszcze nie zrobiłem.

[URL=http://img517.imageshack.us/my.php ... .jpg[/img] Obrazek Obrazek Obrazek[/url]
112l. fluval 203, Aqua Clear mini (do torfu i jako cleaner),CO2 1.5kg+drabinka+elektrozawór, 4x philips aquarelle 18W, UV-C (diy) . denitrator (diy) Planta Gainer Classic + kulki Filtusa +Planta Gainer Pro Macro, RO 100gpd General E.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Wiec jest jeszcze jedna metoda.
Trwa ona ale 10 do 20-tu dni.
Pierwsze 24h zaslonic kompletnie Aqua i nie zapalac go. Dalsze dni oswietlenie tylko 8h. Fotosynteza roslin trwa tylko 8-do 9 godzin, reszta to dla glonow. W naturze slonce swieci dluzej, jednak z rana i na wieczor kat wpadania swiatla jest zbyt plaski aby rosliny mogly z tych promieni w 100% korzystac.
A teraz ta wlasciwa kuracja!
Na 100L wody 5 pelnych garsci zytniej suchej slomy!
Slome do woreczka, a w woreczku 150 do 200 dziurek malym gwozdzikiem zrobic. Zatopic w Aqua...
Juz po paru godzinach wydaja sie ze slomy ekstrakty ktore sa dla prawie wszystkich glonow ZABOJCZE!!! Woda stanie sie zolta i metna. Ta metnosc jednak z czasem zniknie.
Pierwsze glony zaczynaja juz po 2-do 3-dniach odczepiac sie i gina. Nalezy je codziennie odessac wezykiem. Akwua dopelniac odstana woda!
Jezeli po 10-ciu dniach glony zostaly, kuracje powtorzyc. Naturalnie z nowa sloma.
Tak powinno funkcjonowac! "POWINNO"!?!?!?
Ta kuracja to zadna chemia!
I jest calkowicie nie szkodliwa dla rybek i roslinek!
Sprobuj moze sie uda!
Jednak nie daje glowy!
A te chemiczne preparaty to nie daja tych skutkow jakie objecuja!
Pamietaj sloma z zyta!
Moze inne tez skotkuja ale nie sa osobiscie wyprobowane.

Wjem zaraz ktos napisze ze to kompletna bzdura ale sam sprobuj!
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
simon
Posty: 20
Rejestracja: 12 gru 2005 20:16
Lokalizacja: Krosno

Post autor: simon »

Wielkie dzięki sum, choć przyznam że nie słyszałem o takiej metodzie. Zawsze coś nowego i może się to sprawdzi, a zawsze to nie chemia (a już tabletki mam ale to ostateczność i czekają &#8211; pewnie znów się przeterminują hehe). Tak wczoraj się zastanawiałem nad tym i skoro po podaniu makro rośliny ruszyły jak nigdy dotąd to ewidentnie znaczy, że im tego brakowało i nie wiem czy dobrze myślę, ale popełniłem chyba kardynalny błąd, bo do podmienianej wody dałem PGM (ok) i PGC ( :evil: ). Skutek &#8211; zbyt duże stężenie mikroelementów i mam co mam, czyli bąbelkowanie u wszystkich roślin i super wzrost ale i glony też mają swoje.
Wczoraj byłem w rybnym :twisted: i oczywiście kupiłem tylko 4 kosiarki ( wiadomo że jak podrosną to muszę je oddać ) bo otosków, krewetek i oczywiście glonojadów u handlarza padliną nie było. DNO MULISTE....... :x są tu trzy sklepy i w żadnym z nich nie jestem w stanie dostać podstawowych rybek już nie wspomnę (TU UWAGA!!!!!) o jakichkolwiek wyrobach Aqua Atr. Chyba przejdę na hodowlę kotów, bo karma dla tego typu zwierząt zajmuje połowę półek w tych sklepach( a smród cały sklep!!!!! :lol: ). Szkoda pisać ....
Mam natomiast jeszcze pytanie czy może nie zastosować dodatkowo Ketapang, bo powinien poprawić jeszcze jakość wody i wzbogaci ją dodatkowo w naturalne garbniki (tu zaznaczam, że torf już w filtrze mam), a może szyszki olchy. Jak to ma się tak dokładnie do glonów, czy rzeczywiście naturalne garbniki powodują &#8222;zaporę&#8221; dla glonów :?:
......a i jeszcze pytanie co sądzicie o tym http://www.rataj-spk.cz/WWW_PL/produkty ... obijec.htm NIE ZAWIERA HERBICYDÓW :D WIĘC MOŻE TO????
112l. fluval 203, Aqua Clear mini (do torfu i jako cleaner),CO2 1.5kg+drabinka+elektrozawór, 4x philips aquarelle 18W, UV-C (diy) . denitrator (diy) Planta Gainer Classic + kulki Filtusa +Planta Gainer Pro Macro, RO 100gpd General E.
Awatar użytkownika
simon
Posty: 20
Rejestracja: 12 gru 2005 20:16
Lokalizacja: Krosno

Post autor: simon »

.............więc pomogło, co prawda nie zaaplikowałem wywaru ze słomy, bo miałem problem ze zdobyciem słomy ( mieszkam w mieście) ale zaciemnienie na 24h pomogło. Chwilowo zaprzestałem podawać PGC, daję tylko PGM cały czas badając NO2, NO3 i P by nie nastąpiło przedawkowanie. Rośliny cały czas rosną w 2x większym tempie i bąbelkują. Wnioskuję, że główną przyczyną moich kłopotów było podawanie PGC czyli mikroelementów nie podając jednocześnie makroelementów, co doprowadziło do przedawkowania (tu zaznaczam że mam denitrator sprawnie działający więc NO3 mam =0). Będę nadal obserwować rośliny bo w końcu mikro też trzeba podać. Glony, a raczej ich resztki jeszcze są i &#8222;stoją&#8221;. Rybki się za nie zabrały choć nie za wszystkie bo pędzelkowate zostały( dokupiłem otoski i krewetki red c.), widzę, że może jeszcze jedno zaciemnienie nie zaszkodzi. Sum, jak masz doświadczenie z PGC i PGproM to napisz mi jak podajesz? Mój kuzyn stosuje system po części zgodny z opisem tzn. raz przy podmianie ( cotygodniowej ) podaje makro, a raz mikro. Może ktoś ma jeszcze sprawdzone doświadczenia w tym temacie to niech się pochwali. Mam jeszcze jedno pytanie, jak mam obniżyć pH do +/- 6,8 (mam już w filtrze wkład z torfem włóknistym ) bez zakupu RO. Czy może jeszcze dodać Ketapang, czy lepiej szyszki olchy ?
112l. fluval 203, Aqua Clear mini (do torfu i jako cleaner),CO2 1.5kg+drabinka+elektrozawór, 4x philips aquarelle 18W, UV-C (diy) . denitrator (diy) Planta Gainer Classic + kulki Filtusa +Planta Gainer Pro Macro, RO 100gpd General E.
ODPOWIEDZ