Pleśń w akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ango
Posty: 2
Rejestracja: 08 wrz 2006 8:43

Pleśń w akwarium

Post autor: ango »

Proszę o pomoc w następującej kwestii. Zmieniałem wystrój akwarium z myślą o nowej obsadzie. Miałem w akwaruim korzeń, który leżał w nim ze 2 lata. Gdy go myłem, pewne jego części wykruszyły się. Po umyciu umieściłem go w akwarium, zalałem akwa i wszystko w akwarium uruchomiłem, czekając na ustabilizowanie parametrów. Dziś już miałem kupić ryby, ale rano dostrzegłem w miejscu, gdzie korzeń się ukruszył, pleśń. Po powrocie z pracy korzeń wyjmę i wygotuję, powinno to wystarczyć. Ale nie wiem, czy muszę wymieniać całą wodę, płukać kamienie itd. Pomóżcie, doradźcie.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm....no szkoda ze przy zmianie akwa od razu nie wygotowałes korzenia, ale coż. Na moje niekoniecznie musisz wymieniac cała wode. Zrób porządna większa niz zwykle podmiane, dodaj środków uzdatniających wode i powinno to wystarczyć. Mam nadzieję, że nic złego się dziać nie powinno.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

A jakby coś to profilaktycznie możesz tać rozpuszczoną tabletke nadmanganianu potasu myślę że 1 tabletka na 100l wody (woda przez jakiś czas będzie od fioletowej to herbacianej :D) ale filtr da rade, przy większych dawkach roślinny mogą odczuć nieco ten środek. Albo pomocz korzeń w roztworze nadmanganianu (wtedy większą dawkę np. 1 tabletka na 10 l wody - oczywiście w osobnym zbiorniku) później go wypłucz i wygotuj, uważaj bo środek silnie plamiący ..... (zalecam rękawiczki na dłoniach)
powodzenia ;)
ango
Posty: 2
Rejestracja: 08 wrz 2006 8:43

Post autor: ango »

Nie wygotowałem, bo nie sądziłem, że korzeń, który tyle leży w akwarium trzeba na nowo wygotować. Ten stary korzeń po prostu wyrzucę, kupię nowy i nowy spreparuję. Dzięki za rady.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jak kupisz nowy ze sklepu to z pewnościa bedzie juz spreparowany, 2ystarczy dopbrze wypłukać w gorącej wodzie i jest OK. pamietaj ze korzen nie moze byc z drzewa liściastego :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Mireks myslal napewno o iglastych drzewach... :wink:
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Mireks pisze:Jak kupisz nowy ze sklepu to z pewnościa bedzie juz spreparowany
Niby tak - zależy od sklepu, nie jest to regułą ;) zdarzają się nadpleśniałe albo które się moczą w "kisnącej" wodzie - takie to gotuj na pewno.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Oppps ale napisałem...faktycznie, nie może by c z drzew iglastycha nie jak napisałem. No widac rozkojarzony jestem w pracy i na forum..jak widac po urlopie ciezko wrocic do normy :)

Pozdrawiam i sorka za przejęzyczenie
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ