Jakie są gatunki neonów

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
grzegorz15
Posty: 45
Rejestracja: 28 lip 2006 18:12

Jakie są gatunki neonów

Post autor: grzegorz15 »

Mam pytanie jak w temacie bo ja znam tylko neony innesa czerwone czarne i niebieskie a jakie są jeszcze? :lol:
112l
10 neonów innesa
10 neonów czerwonych
4 neony czarne
5 kirysków
3 gupiki
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Paracheirodon simulans - n. zielony

Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Wszystkie Paracheirodon to neony, ja znam tylko 3 gatunki: neon Innesa, neon czerwony i neon zielony. Z tego co mi wiadomo to istnieją tylko 3 gatunki neonów.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Z tego co wiem. moze sie myle?! To P. simulans jest Neonem niebieskim. Bynajmniej tak sie nazywa w USA Angli i Niemczech. W POlsce tez sie juz spotkalem z ta nazwa. Neon zielony jest mi obcy. A co do Neona czarnego. Jest to tylko nazwa handlowa. I niestety nie trafna. Neon czarny nie nalezy do rodzaju Paracheirodon, tylko do Hyphessobrycon. Wiec nie powinnien sie tak nazywac. Tak niestety to juz jest... Nazwy potoczne/handlowe sa czesto bardzo nie trafne i sugeruja czesto tylko wyglad danej rybki.

Pozdrawiam Marcin!
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2006 14:45 przez MarcinX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

u mnie jako neon zielony sprzedawany jest błyszczyk costello. simulans sprzedawany jest z kolei pod nazwą diamentowy, niebieski albo po prostu simulans. neon czarny jest przykładem konwergencji, czyli powstawania podobnych organizmów pod wpływem podobnych warunków środowiska. z tego co wiem nie jest spokrewniony z Paracheirodon, ale ich podobieństwo spowodowało nadanie mu właśnie takiej nazwy. gdyby się uprzeć podobnym przykładem mógłby być np szczupieńczyk. pewnie się mylę ale chodzi mi o przykład :wink: z tego co wiem to on też nie jest spokrewniony ze szczupakami, nazwę jednak ma podobną :wink:
Załączniki
zwinnik costello (neon zielony)
zwinnik costello (neon zielony)
zwinnik costello.jpeg (16.91 KiB) Przejrzano 1146 razy
teo
Początkujący pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 sty 2006 19:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: teo »

Witam.Tak jak wcześniej zostało już napisane-jeżeli chodzi o Paracheirodon,występują trzy rodzaje-axelrodi,innesi i simulans.Należą one do rodziny Characidae(kąsaczowate)-tutaj masz to pokazane http://www.fishbase.org/identification/ ... &areacode= .Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podsumowując: Neon czarny, zwany potocznie neonem Axelroda to Hyphessobrycon herbertaxelrodi czyli bystrzyk Axelroda, a nie Paracheirodon. Do typowych neonów należą: neon czerwony Paracheirodon axelrodi, neon Inesa Paracheirodon Innesi i neon zielony zwany również niebieskim Paracheirodon simulans.

W Białymstoku widziałam również neony tęczowe (lub diamentowe - zależnie od sklepu) - to jakaś odmiana sztuczna neona Inesa. Nie uzyskałam nigdzie informacji na temat nazwy łacińskiej tej ładnej rybki (cała jednolicie błękitno- tęczowa bez czerwonego paska, ewidentnie podobna do Inesów, nie jest to neon zielony którego dobrze znam z właśnej hodowli).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
grzegorz15
Posty: 45
Rejestracja: 28 lip 2006 18:12

Post autor: grzegorz15 »

A ja byłem święcie przekonany że są neon czarny należy do tej rodzinny 8)
112l
10 neonów innesa
10 neonów czerwonych
4 neony czarne
5 kirysków
3 gupiki
ODPOWIEDZ