Woda do podmianki

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tbone001
Posty: 34
Rejestracja: 01 lip 2006 21:35

Woda do podmianki

Post autor: tbone001 »

WItam!
Jak dlugo mozna bezpiecznie trzymac wode do podmianki? Chodzi mi o jakies bakterie itd.
Czy ma na to wplyw uzyty uzdatniacz do wody?

Czy woda przefiltrowana przez filtr dzbankowy ( http://www.allegro.pl/item128229895_u_n ... _anna.html ) moze zostac od razu uzyta do podmianki?

Pozdrawiam
Tomek
- 80x35x45 126L molinezje, mieczyki, kilka kirysków, parka dorosłych zbrojników nieb., 6 tęczanek neonowych, 5 kosiarek,
- 40x25x30 30L dużo małych zbrojników nieb.
- 60x30x40 72L woda do podmiany
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ja wode do podmiany trzymam zawsze ok 7-10 dni, po tym czasie zaczynają sie w niej rozwijać glony. W czasie mojego wyjazdu woda do podmiany (a raczej do uzupełniania tej, która wyparowała) stała ponad 6 tygodni i nic sie jej nie stało (akwarium było zaciemnione folią aluminiową).
Jeśli chodzi o te filtry, to stosowałbym je tylko gdyby mi była potrzebna woda bardzo miękka. A czy nadaje sie bezpośrednio do użycia tego nie wiem, ja bym ją na wszelki wypadek zostawił na 2-3 dni aby sie odstała.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zasadniczo dwa, trzy dni przed podmiana musisz nalać gdzies sobie wode i trzymac ja w celu uwolnienia sie z niej chloru. Woda takowa musi byc odstana. Oczywiscie w zaleznosci od jakości wody nalezy ja uzdatniać sropdkami akwarystycznymi do uzdatniania wody, szeroka gama w sklepach tych srodkow. Co do filtracji ktora pokazałaś, to chyba wklady filtracyjne do dzbankow Brita. Woda taka zapewne bedzie pozbawiona juz na wstepie wiekszosci metali ciezkich. Jednakze aby przygotowac dosc spora ilosc wody do podmiany to ten filotr sie nie nadaje. Za duzo czasu za duzo wody. Oczywiscie takowa woda podejrzewam bedzie zdecydowanie lepsza niz czysta kranowka, nawet pewnie takowa odstana.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
tbone001
Posty: 34
Rejestracja: 01 lip 2006 21:35

Post autor: tbone001 »

Tzn to, ze woda przefiltrowana przez filtr dzbankowy jest czysta, to ja wiem, tylko niestety jest inny problem. Tam jest pH kolo 5, wiec i tak nie moge stosowac tej wody np do akwa z zyworodkami. Za to przeczytalem, ze bojowniki lubia wode lekko kwasna i miekka, wiec tak sobie pomyslalem, ze jak dam pol na pol z kranowka, to bedzie ok.
Ogolnie to dzbanek zostal kupiony w celu takim, do jakiego zostal zaprojektowany pierwotnie, nie kupowalem go specjalnie do akwa. Chociaz do podmianki wody w akwa 25l (z bojownikami) nadaje sie i nie jest to uciazliwe.

Wydaje mi sie, ze ten patent mozna z powodzeniem stosowac do zmiekczania i obnizania pH wody (alternatywa dla kationitu, torfu itd), jesli tylko akwa nie jest zbyt duze.

Pomierzylem parametry swojej "kranówy" (Warszawa - Ochota) i wyszlo tak:
TWO 14st
TWW 9st
pH 8

Po przefiltrowaniu:
TWO 5st
TWW 0st
pH 5-5,5

Reszty parametrow nie mierzylem, nie mam testow.:/

Pozdrawiam
Tomek
- 80x35x45 126L molinezje, mieczyki, kilka kirysków, parka dorosłych zbrojników nieb., 6 tęczanek neonowych, 5 kosiarek,
- 40x25x30 30L dużo małych zbrojników nieb.
- 60x30x40 72L woda do podmiany
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No jesli to akwa 25 litrów to inna bajka to mozna sobie pofiltrowac, gorzej jak ma sie akwa 200 jak ja to juz bym chyba nie dal rady. No, ale widze ze ladne parametry wody otrzymales po filtracji, zatem spokojnie mozesz taka woda podmieniac w ostatecznosci dla podwyzszenia pH mieszac z takowa niefiltrowana i uzyskac określone parametry jakie potrzebujesz.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja mam wrażenie, że woda trzymana 7-10 dni to już jest stara woda. I z glonami. Wolę trzymać napelnione baniaki do podmiany max 24 godziny. Oczywiści używam Aqua Safe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

W tym filtrze jest mieszanka zywic jonowymiennych i wegala
Woda po nim nadaje sie jak najbardziej ale zywotnosc wkladu jest ograniczona cos okolo 100-150l
Wody nie nalezy lac prosto z filtra tylko nalezy zostawic ja na okolo 12-24h by sie odgazowala
Zywa nie filtrowana niczym kranowke najlepiej jest przytrzymac 3-4 dni i dopiero po tym czasie zlac delikatnie zostawiajac na dnie 4-5cm wody z osadami
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

BARA pisze:A ja mam wrażenie, że woda trzymana 7-10 dni to już jest stara woda. I z glonami. Wolę trzymać napelnione baniaki do podmiany max 24 godziny. Oczywiści używam Aqua Safe.
To 10 dni to maximum jakie wode trzymam w zbiorniku, w tym czasie woda jest stale filtrowana a glony to sie pojawiają w małych ilościach i tylko na szybie.
Nie wiem czy Aqua Safe jest aż taki dobry dla ryb (zawiera tiosiarczan sodu, który jest dodatkowym balastem dla wody), jestem zwolennikiem naturalnych środków uzdatniajacych.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ