Glony na szybie

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mlody08
Posty: 69
Rejestracja: 11 sie 2006 15:25

Glony na szybie

Post autor: mlody08 »

Od pewnego czasu na przedniej szybie pojawiły mi sie glony. Niewiem czy mam wymienić całe akwa i szyby wyczyścić i czy nie bedzie problemu z czyszczeniem glonow ze sciany?? Bo to mi sie od słonca biora glony ale mam zamiar przenieśc akwa tam gdzie niema słonca. wiec jak?
malenstwo
Posty: 95
Rejestracja: 20 mar 2006 19:44

Post autor: malenstwo »

wiec kup czyscik magnetyczny i szoruj nim szyby :roll:
mlody08
Posty: 69
Rejestracja: 11 sie 2006 15:25

Post autor: mlody08 »

ale ja chciałem tylko wiedziec czy to łatwo zejdzie bo narazie nie będe czyscił bo prawie tego nie widac tylko do swiatła widoczne jest...
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Łatwo zejdzie, ale czyścić polecam czy widac czy nie widać przy cotygodniowej podmianie wody. Jesli zacznie juz mocno widac wtedy może zacząć sie problem z usunięciem tego, zatem nalezy zapobiegac i szorowac raz w tygodniu :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
mlody08
Posty: 69
Rejestracja: 11 sie 2006 15:25

Post autor: mlody08 »

malenstwo pisze:wiec kup czyscik magnetyczny i szoruj nim szyby :roll:
nie trzeba było żadnego czyscika magnetycznego,....
Spuściłem 90% wody (bo glony były na samym dole akwa, i przy okazji woda czystsza jest :)) i wilgotną szmatką łanie wszystko zeszło wiec dzieki za pomoc :):) jak transportowałem rybki to straciły kolor ale po wpuszczeniu do pieknego akwa od razu odzyskały barwy.. :D:D dzieki:P
figa19
Posty: 47
Rejestracja: 16 cze 2006 18:57
Lokalizacja: okolice Bielska - Białej

Post autor: figa19 »

90% wody? A jaką wlałeś wodę? Tą co spuściłeś czy nową? Tak czy siak, to moim zdaniem za duży stres dla ryb, a jeśli woda jest świeża to już wogóle beznadziejnie.
mlody08
Posty: 69
Rejestracja: 11 sie 2006 15:25

Post autor: mlody08 »

tak 90%. nie boj sie niemam chlorowanej wody jak w miescie... rybki są zadowolone widać to po nich... a musiałem wiekszość wody spuścic zeby wymyć szyby akwarium. i woda jest czystsza i rybki bardziej zadowolone... przestan a jak rybki transportuje sie przez tydzien sie męczą w zamknieciach to co nie mają stresu ryba nawet na puknięcie w akwarium naraża ją na stres wiec nie przesadzajmy..
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Stres stresem, ale tu nie chodzi tylko i wyłącznie o czystość wody. Czysta, nawet woda bez metali cięzkich, ta z kranu to nie to samo co woda przygotowana przed dłuższy czas w akwarium, gdzie namnażają się baketrie nitryfikacyjne niezbędne do zachodzenia wielu procesów w akwarium, gdzie zajdzie pełny cykl azotowy. Jak by tak na to spojrzeć można by trzymać rybki w idelanie czystej wodzie od razu i gwarantuje Ci że w większości by tego nie przeżyły, zatem to nie był zbyt dobry krok. Mam tylko nadzieję, że nie pociagnie to za sobą katastrofy w Twoim akwarium, ehhh mam nadzieje...zobaczymy, oby nie.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
mlody08
Posty: 69
Rejestracja: 11 sie 2006 15:25

Post autor: mlody08 »

mowicie na forum ze co tydzien/ dwa trzeba wymieniać 30% wody w akwarium i zeby wlać ta wode do akwarium musze przez 2 tyg przefiltrować wodę w innym akwa (niby zkąd mam wziąść go) i wlać wtedy do akwa z rybkami tak? bo z tego wynika tak...
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nie, nie tak mówimy. Mówimy, że co tydzień podmiana do 20% wody i nie filtrowanej a odstanej w celu pozbycia się chloru itp. I ta woda nie jest idealna, ale 20% na całośc nie robi wielkiego wpływu na nitryfikację, w przeciwieństwie jak 90%. To tak jakbyś założył nowe akwarium i od razu wpuślił tam rybki, a wiadomo, że 2 do 3 tygodni takie akwarium musi "dojrzewac" własnie w celu osiągnięcia odpowiedniej ilości bakterii i przejścia cyklu azotowego. I o to tu chodzi.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
malenstwo
Posty: 95
Rejestracja: 20 mar 2006 19:44

Post autor: malenstwo »

mlody08 pisze:mowicie na forum ze co tydzien/ dwa trzeba wymieniać 30% wody w akwarium i zeby wlać ta wode do akwarium musze przez 2 tyg przefiltrować wodę w innym akwa (niby zkąd mam wziąść go) i wlać wtedy do akwa z rybkami tak? bo z tego wynika tak...
jakos nie widze u ciebie zdolnosci czytania ze zrozumieniem
wiec jak krowie na rowie:
jak juz masz akwa to 2dni wczesniej lejesz wode sobie do wiaderka z kranu[ok 30%-40% objetosci akwa] albo ja gotujesz a jak nie masz mozliwosci lub nie oplaca ci sie to poprostu stawiasz ja w spokoju
po 2 dniach odmulasz odrazu spuszczajac 25%-35% objetosci akwa czyscisz szyby czyscikiem i wlewasz wode odstana do akwa tak aby wody bylo tyle samo co przed podmiana kapiszi?
robertj
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2006 23:06

Post autor: robertj »

Wystarczy, żeby nie wymieniać zbyt dużej ilości wody równocześnie. Bakterie nitryfikacyjne znajdują się w akwarium praktycznie wszędzie - w wodzie, filtrze, na żwirku. Dlatego wystarczy nie czyścić wszystkiego równocześnie. Filtr czyści się w wodzie spuszczonej z akwarium i to raczej nie przesadzając z dokładnością. Jeżeli wyczyszczone zostało dokładnie wszystko, to czeka teraz ok. 2 tygodni dojrzewania akwarium - zanim odbudują się bakterie nitryfikacyjne odpowiedzialne za neutralizację szkodliwych związków azotu. Narastanie bakterii można przyśpieszyć np. wlewając do akwarium część wody ze starego akwarium, są również dostępne tabletki przyśpieszające wzrost ilości bakterii nitryfikacyjnych.
Życzę, żeby rybki dobrze przetrwały okres ponownego dojrzewania akwarium.
Pozdrowienia,
ODPOWIEDZ