"herbaciana" woda

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

"herbaciana" woda

Post autor: pszczółka »

Jak w temacie- czytając posty (stare i nowe) gdzie przy okazji mozna pooglądać fotki, często spotykam opinię, żeby dodac np torfu, a woda uzyska ładniejszą "herbacianą" lub "bursztynowa" barwę. Hm. Pytanie, czy zabieg ten ma na celu jedynie "podkolorowanie" wody w celach estetycznych (rybki i roslinki lepiej sie prezentują), czy też jest to bardziej skomplikowana sprawa. Np taki torf, o którym często mowa- jaki powinien być, jak działa i gdzie go "upchnąć"? Mam bojownika, 3 otoski i 1 ampularię, nie ukrywam, że kwestia "ładniejszej" wody w akwa (choć moja jest czyściutka i nie mam jej nic do zarzucenia) mnie zainteresowała, ale nie wiem jaki wpływ bedzie miał taki zabieg na moje zwierzatka?
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zasadniczo uzycie torfu w akwarium ma zastosowanie w celu uzyskania odpowiednich parametrów wody. kwestia zabarwienia to sprawa drugorzędna. Torf włóknisty ma w sobie wiele cennych garbników, które pozytywnie wpływaja na ryby, uodparniają je na wszelakie choroby. Z drugiej strony ma za zadanie obniżenie twardości wody oraz odpowiedniego odczynu pH. Zatem jak najbardziej wskazane. Oczywiscie przed zastosowaniem go nalezy znac sowje parametry wody jak twardości i pH i wtedy odpowiednio stosujemy torf. Zazwyczaj stosuje sie go w filtrach kubełkowych, wkłąda w miejsce jakiegos wkladu. Jesli takowego nie posiadasz, możesz zawiesić go wewnątrz blisko wypływyu wody z filtra w jakimś woreczku. Jesli jednak to jest utrudnione istnieją wyciągi (w postaci płynnej) z torfu do akwa, ktore po prostu wlewasz do baniaka.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To ja tylko do tego, co napisał Mireks dodam, że ważne jest dokładne poznanie wymagań hodowanych przez siebie ryb. Nie wszystkie lubią miękką wodę (np. gupiki wolą twardą). Radzę więc nieco ostrożności przy stosowaniu ekstraktów torfowych i dopasowywanie takie działania do już ustalonych parametrów wody w zbiorniku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Ok, rozumiem. Tylko ja o chemii mam takie pojęcie, że istnieje taka dziedzina nauki i na tym koniec :oops: nawet jak pomierzę te odczynniki, to i tak nic z tego nie wiem (umysł mam niestety ścisły jak główka kapusty- totalnie humanistyczny) :oops:
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Spoko, zmierzysz, masz wynik i sprawdzasz czy ten wynik jest zgodny z takimi jakie musza byc dla Twoich rybek. To nie trzeba żadnej znajomości chemii. Po prostu zrobic testy i wprost otrzymujesz wyniki, to wszystko. Na pewno sobie poradzisz - to bardzo proste.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Zabarwić wode można również Ketapangiem (liście migdałecznika morskiego). Można go kupić na sztuki , jest pakowany w saszetkach, które umieszcza się w filtrze albo w akwa (tam gdzie jest dosyć silny ruch wody)
pH obniża bardzo słabo ( u mnie pH nie spadło wcale).
Szyszki olchy też skutecznie zabarwiają wodę ( tylko trzeba uważać i nie dać zbyt dużo do akwa bo one dosyć silnie zabarwiają wodę).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Dobra, postaram się to pomierzyć w najbliższym czasie, ale będe wołac pomocy :wink:
wróciłam :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jeśli chcesz zastosować szyszki olchy to najpierw je namocz w wodzie (litrowy słoik) i potem tą wode wlej do akwarium w takiej ilości by miała odpowiadajacy Ci kolor.
Tak orientacyjnie Ci moge powiedzieć, że ok 5-7 szyszek wystarcza by zabarwić wode w 100-litrowym akwarium.

PS. Zauważyłem, że te szyszki smakują zbrojnikom
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

No właśnie uważaj z "dawkowaniem" szyszek olchy. Chemik szkoda że tego nie napisałeś wcześnej ( z 4 miesiące wcześniej). To bym nie wpakowała do 60L akwa ponad 30 szyszek. :twisted:

Test pH już kupiony?? :wink: Jeżeli jeszcze nie, to doradze nie kupować testów 5 w jednym bo nie są "rzetelne". I zwróć uwagę na datę przydatności!!
Awatar użytkownika
Rybnik90
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2006 8:12

Post autor: Rybnik90 »

a czy woda moze sie zamulac od drewna wygotowanego ? bo mam ten sam problem wczesniej mialem czysta wode
ale zrobilem kotnik z drewna i boje sie ze zywica sie wydostaje do wody czy ejst ona szkodliwa dla rybek ?
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Rybnik90 pisze:...zrobilem kotnik z drewna i boje sie ze zywica sie wydostaje do wody czy ejst ona szkodliwa dla rybek ?
Kotnik z drewna? Nie rozumie o co z tym chodzi...

W akwarium można stosować TYLKO drewno drzew liściastych (polecane są dąb, olcha, wierzba) i to właśnie z powodu żywicy bo może być szkodliwa dla ryb.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ