WIELKI PROBLEM MŁODEGO AKWARYSTY

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Jaanna
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2006 15:46
Lokalizacja: Legnica

WIELKI PROBLEM MŁODEGO AKWARYSTY

Post autor: Jaanna »

Witam! Od sierpnia mam małe akwarium o pojemności 25 litrów. Posiadam grzałkę, <color=red>filtr</color> wewnętrzny, napowietrzacz oraz jeszcze kilka innych rzeczy potrzebnych do akwarium. Na początku w moim akwarium były 2 skalary, 2 gupiki, 2 welony oraz 1 mały sumik rekini. Wodę w akwarium wymieniam co 2 tygodnie kamyczki też myje pod bieżącą wodą, raz na tydzień czyszczę filter. wydaje mi się że nie popełniam jakiś większych błędów w hodowli. Niestety już po około miesiącu padł mi jeden skalar, po kilku dniach następny, byłam przekonana że to będzie już koniec moich zmartwień niestety pomyliłam się... Jakieś trzy dni temu padł mi samiec głupika, a dziś niestety samica... już nie wiem co mam robić!! Bardzo zniechęciłam się tymi niepowodzeniami i już rozmyślam nad skończeniem hodowli, ale bardzo kocham zwierzęta i nie chciałabym tego robić... przypadkiem trafiłam na waszą stronę... i wydaje się że jesteście dla mnie ostatnia deską ratunku!! proszę o rady, wskazówki, wszystko!!! proszę o szybką odpowiedź!!
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Te ryby nie nadają się do 25L!!!! Masz przerybienie i dlatego wszystkie zdychają. Najpierw poczytaj o tych rybach a potem to już sama będziesz wszystko wiedzieć (tzn dlaczego zdychają). O parametry wody już nie pytam.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Re: WIELKI PROBLEM MŁODEGO AKWARYSTY

Post autor: Owl »

Jaanna pisze:Witam! Od sierpnia mam małe akwarium o pojemności 25 litrów. Posiadam grzałkę, filter wewnętrzny, napowietrzacz oraz jeszcze kilka innych rzeczy potrzebnych do akwarium. Na początku w moim akwarium były 2 skalary, 2 gupiki, 2 welony oraz 1 mały sumiak rekiniasty.
Rany co za fatalna obsada... :/ Dlatego zdychaja ryby ze te wyzej wymienione(poaz gupikami)do takiego akwarium sie nie nadaja.A swoja droga co to do jasnej i ciasnej jest sumiak rekiniasty :shock: Jesli to sum rekini,to pogratulowac sprzedawcy za głupote i sadyzm a Tobie braku obeznania z tym co kupujesz(ryby to żywe stworzenia)
Jaanna pisze:Wodę w akwarium wymieniam co 2 tygodnie kamyczki też myje pod bieżączą wodą, raz na tydzień czyszczę filter. wydaje mi się że nie popełniam jakiś większych błędów w hodowli. Niestety już po około miesiącu padł mi jeden skalar, po kilku dniach następny, byłam przekonana że to będzie już koniec moich zmartwień niestety pomyliłam się... Jakieś trzy dni temu padł mi samiec głupika, a dziś niestety samica... już nie wiem co mam robić!! Bardzo zniechęciłam się tymi niepowodzeniami i już rozmyślam nad skończeniem hodowli, ale bardzo kocham zwierzęta i nie chciałabym tego robić... przypadkiem trafiłam na waszą stronę... i wydaje się że jesteście dla mnie ostatnia deską ratunku!! proszę o rady, wskazówki, wszystko!!! proszę o szybką odpowiedź!!


Cała wode :?: To kolejny bład,wode sie podmienia nie wymienia...Kamyczki czyli jak mniemam zwirek sie odmula nie płucze...Popełniłas najwieksze z możliwych błedów w...(sam nie wiem napewno nie hodowli) i jeszcze piszesz ze kochasz zwierzeta...To dlaczego je meczysz?
Przemek
teo
Początkujący pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 sty 2006 19:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: teo »

Witam.Piszesz,że chyba nie popełniłaś większych błędów...Z tego co widać, to niestety były chyba same błędy.Tak jak było pisane wcześniej,akwa o tej pojemności nie nadaje się dla tych ryb,jeżeli wogóle się nadaje...to chyba ewentualnie jako kotnik-tak uważam.Poza tym wody się nie wymienia tylko podmienia odpowiednią część,dno wystarczy odmulić ,nie trzeba go cały czas płukać.Domyślam się, że filtr też był myty dokładnie pod bieżącą wodą-więc chyba mamy odpowiedź na tą tragedię.Pozdrawiam :wink:
pietras88
Posty: 80
Rejestracja: 09 lut 2006 18:21
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: pietras88 »

Dlaczego odrazu naskakujecie na dziewczyne ? Ona nie ma wiekszego pojecia o akwarystyce, ale kazdy z nas tak zaczynal. Owl, Teo czy wy odrazu wszystko wiedzieliscie co i jak robic ? Widzicie nawet ze niewie jak nazywa sie dokladnie sum rekini, ktos wprowadzil ja w blad a wy zamiast jej pomóc naskakujecie na nią.
Jaanno sum rekini zdecydowanie nie nadaje sie do takie akwa(urzyj opcji szukaj i zobacz zdjecia tej rybki) natomiast skalary potrzebuja akwarium wysokiego, dobrze by bylo min 50cm.
Odezwij sie do mnie na gg, w miare moich mozliwosci pomoge ci :D :?
P.S
Owl nie chce ostrzezenia :?
[size=9][color=red] Uzytkownik [/color][/size] Ban
MOIM HONOREM JEST WIERNOŚĆ
Jaanna
Posty: 6
Rejestracja: 12 paź 2006 15:46
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Jaanna »

przepraszam jedynie za to że męcze rybki.... naprawde nie zdawałam sobie sprawy z tych wszystkich rzeczy o których tu piszecie... wierzcie albo nie ale kocham zwierzęta i chciałabym aby takie sytuacje jakie miały wcześniej się juz więcej nie powtórzyły. Bradzo prosze o różne rady, jakie rybki moge w takim akwarium trzymać i co robić aby rybki więcej nie zdychały!!!!!
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

pietras88 pisze:Dlaczego odrazu naskakujecie na dziewczyne ?
Nikt nie naskakuje pietras88 stwierdzamy fakty.

pietras88 pisze:Ona nie ma wiekszego pojecia o akwarystyce, ale kazdy z nas tak zaczynal. Owl, Teo czy wy odrazu wszystko wiedzieliscie co i jak robic ?
Napisze tylko za siebie,ja od zawsze jak kupowałem
jakiekolwiek zwierze to zanim je kupiłem starałem sie o nim dowiedziec wszystkiego.Wiec nie mowie ze nie popełniałem błedów ale napewno nie takie.Bo ryby to tez zywe stworzenia.
pietras88 pisze:Widzicie nawet ze niewie jak nazywa sie dokladnie sum rekini, ktos wprowadzil ja w blad a wy zamiast jej pomóc naskakujecie na nią.
Jaasne wogóle jej nie pomagamy :lol:Bo my jestesmy zli i brzydcy akwarysci :lol:
pietras88 pisze:Jaanno sum rekini zdecydowanie nie nadaje sie do takie akwa(urzyj opcji szukaj i zobacz zdjecia tej rybki) natomiast skalary potrzebuja akwarium wysokiego, dobrze by bylo min 50cm.
Odezwij sie do mnie na gg, w miare moich mozliwosci pomoge ci :D :?
P.S
Owl nie chce ostrzezenia :?
To trzeba było od razu ze chcesz zeby kobieta z Toba na GG popsiała a nie jakies srututu o naskakiwaniu :lol: Zapowniałes dodac jeszcze ze welonki tez sie nie nadaja,choc moze zostawiłes sobie to na flirt na gg :lol: Za co ostrzeznia,dobrze wiesz ze daje je tylko za działania szkodliwe lub nic nie wnoszace na forum,nigdy nie daje za te które mnie rozmieszaja :wink:
Przemek
teo
Początkujący pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 sty 2006 19:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: teo »

Owl napisał:,,To trzeba było od razu ze chcesz zeby kobieta z Toba na GG popsiała a nie jakies srututu o naskakiwaniu''-dobre ,dobre he he.Pietras 88, chyba źle odczytałeś mój post, ponieważ nie miało tam być złośliwości i ich tam nie ma.Zdaję sobie sprawę ,że błędy każdy z nas popełniał i Jaanna nie zrobiła tego celowo.Również z chęcią pomogę (nawet na GG-oczywiście bez złośliwości,żeby znowu nie było...).Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Te akwarium 25 litrów to nadaje sie na kotnik, ewentualnie na kwarantanne dla mniejszych rybek.
Jeśli chcesz hodować ryby, to załóż akwarium o pojemności 80 lub więcej litrów (im większe tym lepsze).

Radze poczytać wątki poruszane na forum, dowiesz sie z nich wielu ciekawych i ważnych rzeczy.

Pozdrawiam
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Rany, ludzie, wy się kłocicie, a dziewczyna nadal nie otrzymała pomocy. Ja też mam baniaczek 25l, na większy mnie nie stac, a i miejsca brak. Mam w nim 4 rybcie i jak prosze o pomoc, to pomagacie, za co jestem wdzieczna, ale byłam na początku na innym forum i spotkałam się z reakcją taką samą jak Jaanna tu :( to nie zachęca, ja zrezygnowałam z tamtego forum i gdyby nie to, że jakoś spokojniej podeszliście do tematu walczyłabym dalej sama. I pewnie cieżko byłoby mi się powstrzymać od upychania tam kolejnych rybek, zwłaszcza gdyby "profesjonalna" obsługa w sklepie doradzałaby mi tak jak doradzono koleżance- sum rekini! To że ktoś ma małe akwa nie jest chyba powodem do skreślania go i krytykowania. Nie każdy może sobie z tych czy innych powodów pozwolić na duży zbiornik. Nie zawsze chcieć to móc. Weźcie pod uwagę, że Jaanna pisze, że kocha zwierzeta, jeśli skrzywdziła jakąś z rybek, to wynikało to raczej z jej niewiedzy i nie widzę w tym powodu do naskakiwania na nią. Stało się, teraz trzeba zrobić wszystko by naprawic błędy, a nie powodować, że dziewczyna nadal bedzie zmagać się z problemami, które pewnie będa się mnożyc, na własną rękę, albo co gorsza przy "życzliwej pomocy" pracowników zoosklepu- zwłaszcza tego od suma... Troche życzliwości i cierpliwosci drogie Panie i Panowie.
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

pszczółka pisze:Rany, ludzie, wy się kłocicie, a dziewczyna nadal nie otrzymała pomocy. Ja też mam baniaczek 25l, na większy mnie nie stac, a i miejsca brak. Mam w nim 4 rybcie i jak prosze o pomoc, to pomagacie, za co jestem wdzieczna, ale byłam na początku na innym forum i spotkałam się z reakcją taką samą jak Jaanna tu :(
Nikt na nia nie najezdzał,po prostu prawda czasem boli.I nic nie zmini faktu ze nie mozna usprawiedliwiac sie niewiedza.
pszczółka pisze:to nie zachęca, ja zrezygnowałam z tamtego forum i gdyby nie to, że jakoś spokojniej podeszliście do tematu walczyłabym dalej sama. I pewnie cieżko byłoby mi się powstrzymać od upychania tam kolejnych rybek, zwłaszcza gdyby "profesjonalna" obsługa w sklepie doradzałaby mi tak jak doradzono koleżance- sum rekini! To że ktoś ma małe akwa nie jest chyba powodem do skreślania go i krytykowania. Nie każdy może sobie z tych czy innych powodów pozwolić na duży zbiornik. Nie zawsze chcieć to móc. Weźcie pod uwagę, że Jaanna pisze, że kocha zwierzeta, jeśli skrzywdziła jakąś z rybek, to wynikało to raczej z jej niewiedzy i nie widzę w tym powodu do naskakiwania na nią.
Nikt nic nie napisał o tym zeby kupila sobie wiekszy zbiornik tylko wszyscyt pisali o zle dobranej obsadzie.Swoja droga ty swoim postem kolezance tez nie pomagasz.A ze 25l najbardziej sie nadaje na kotnik to tez prawda,aczkoliwek ja w swojej 25 mam krewetkarium.

pszczółka pisze:Stało się, teraz trzeba zrobić wszystko by naprawic błędy, a nie powodować, że dziewczyna nadal bedzie zmagać się z problemami, które pewnie będa się mnożyc, na własną rękę, albo co gorsza przy "życzliwej pomocy" pracowników zoosklepu- zwłaszcza tego od suma... Troche życzliwości i cierpliwosci drogie Panie i Panowie.
No i własnie to wszyscy robimy.Powiedzielismy o obsadzie wielkosci akwa i co o tym sadzimy.Gwarantuje ze nikt nie chciał naruszac kobiecej wrazliwosci.
Koniec OFT.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Wiec troche dla rozluznienia... :)
Sumy rekinie dorastaja w zaleznosci od gatunku od 100 do okolo 300cm!
Twoje akwa ma chyba wymiary 40x25x25?
Welonki to rybki zimnolubne! Wiec powinno sie je w oczkach hodowac, lub w naprawde duzych zbiornikach....(okolo 60l na 1 rybke) One dorastaja w zaleznosci od formy hodowlanej od 20 do 35cm!
Reszta jak juz Owl pisal... Nigdy wody sie nie wymienia tylko podmienia...chyba, ze robisz restart. (okolo 25% co tygodniowo)
Akwa powinno dojrzewac...min 2 tygodnie 4 lepiej. Potem stopniowo zarybiac. Lecz jakimi rybkami? W gre wchodza rybki ktore nie potrzebuja wiele miejsca...ktore nie beda wieksze jak 4cm i naturalnie krewetki. Ogolnie akwa ktore sa mniejsze jak 60cm dl. nie nadaja sie do hodowli ryb akwariowych! Sprzedawane sa jako kotniki lub dla narybku!!!
Tak male akwa jest bardzo nie stabilne biologicznie. I nawet wieksza podmiana wody moze spowodowac zaburzenie rownowagi biologicznej.
W tak malych (celach) nigdy nie zaobsewujesz naturalnego zachowania rybek...to poprostu ciagly stres dla tych zwierzat!
Dlatego polecam....akwa 60x30x30, czyli 54l. To naprawde min na dlugotrwala hodowle jakichkolwiek rybek!
@Pszczolka.
Na tym innym forum zwrocilem Tobie tylko uwage na liczne WIELKIE bledy ktore popelnilas! Twoja reakcja... zmiana forum :?
Serdecznie Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Tak, Sum, zgoda, ale zrobiłeś to takim tonem jak wyżej. To nie jest dobre podejście. a że zmieniłam forum- nie odpowiadała mi atmosfera, wystarczy? z tego że szukałam pomocy gdzie indziej nie musze się tłumaczyć, nie poidpisywałam aktu własności na moją osobę dla tamtego, ani żadnego innego forum. Kopanie leżącego niewiele pomaga. 25- od czegoś trzeba zaczać, nie wiem jak Ty, ale jak chodzić nie nauczyłam się w 1dzień i zaliczyłam sporo upadków (łącznie z połamaniem nóg w wieku niecałych lat 2).
wróciłam :)
louis111
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2006 16:22
Lokalizacja: Warszawa

He He

Post autor: louis111 »

He he he ja też mam 25l. mały pokoik, a w nim uwolniony Bojownik (siedział w szklance w sklepie zooo i kręcił się w kółko) więc stwierdziłem że niech on chociaż ma trochę ruchu, nie wiem no i tu proszę o radę czy jakąś babkę mu załatwić? czy niech się sam męczy w 25l. ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Kopanie leżącego niewiele pomaga.
Mam nadzieje, ze nie musze tego rozumiec... Ani ja, ani Owl lub kto inny! Poprostu mysle, ze pomylilas watki! Tu nikt nie kopie... staramy sie pomagac...Naturalnie nie wiemy wszystkiego, jednak podstawowe bledy, ktore sa tak drastaczne jak... trzeba wypominac i czasem dac Userom malego bodzca aby chociaz informowali sie o wymaganiach roslin lub Rybek ktore maja zamiar hodowac!
Co do roslin...ja osobiscie trace wszystkie roslinki w kilka tygodni. (w Polypterus akwa) Wiec jeszcze nigdy nigdzie nie dawalem porad na temat roslinek ! Moje akwa ma 60cm wysokosci a wiec potrzeba wiecej Watt!
Normalne swietlowki nic nie poradza... HQL lub HQI sa 100 razy lepsze...jednak moje rybki tak jasnego swiatla nie znosza!
Akwarystyka to bardzo delikatny temat... zajmuje sie tym juz od kilkunastu lat.(Taksonomia, Systematyka, Morfologia) I moze dlatego rzeczy ktore wydaja mi ( i nie tylko mi!) sie oczywiste czasami wzruszaja niechec do ciaglego tlumaczenia i dyskuowania. Ostatnio byla tu na forum Userka ktora wprost napisala, ze i tak zrobi jak mysli... wiec po co pisac i probowac pomagac?? Kazdy czuje sie zaraz dotkniety i sie obraza! Dlatego mam osobiscie juz wielka niechec odpisywac lub wogole brac udzial na forum!

Czesc Marcin!
ODPOWIEDZ