WODA DLA PAWIOOKICH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

WODA DLA PAWIOOKICH

Post autor: Pavel »

Witam serdecznie wszystkich.
Ostatnio zauważyłem dziwne zachownanie mioch pawiookich. Ghowają się i są jakby zlęknione. Na początku myślałem ze to jakaś choroba, ale po obserwacjach raczej to wykluczyłem. Następnie zbadałem wodę i wyszło ze pH podniosło mi się do 8 z 6,5 a twardość ogólna wynosi 14. Te wrunki chyba nie sprzyjają moim rybom. Więc moja prośba o pomoc w ustaleniu czy faktycznie taka woda może tak wpływać na moje ryby . a jeśli tak to jak spreparować wodę dla tych ryb, zeby była odpowiednia ( chodzi mi głównie o obniżenie twardość)
pozdro Pavel
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
W Twoim akwa pH spadlo nie wzroslo! A taka wlasnie lekko kwasna woda jak 6,5 to idealne pH dla hodowli tych wlasnie ryb! Zapewne filtrujesz przez torf lub masz mase korzeni. Liscie bebu, olchy, buku jak i szyski olchy, lupiny kokosa, orzechow... te wszystkie zeczy zakwaszaja lekko wode. Torf posiada rowniez wlasciwosci jonowymienne dlatego lekko zmniekcza wode. A moze nawozisz CO2? To tez bylo by przyczyna spadku pH. CO2 zakwasza rowniez lekko wode :wink: (Bimbrownia?)
Czesc Marcin!
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Powróciłem własnie do domu i znalazłem 1 martwą pawcie. Reszta jest pochowana i mam wrażenie jakby z trudem oddychała. Filtruje Fluwalem zew przez watę, jakieś żwir wulkaniczny i wegiel. Nie wiem czy to może wpływać az tak niekorzystnie na ryby.
Nie mam dodatkowego napowiertrzania tylko ten filtr, i może tu też tkwi szczegół. Poprostu nie wiem co robić, ryby nie mają ochoty poprostu żyć, przynajmniej takie sprawiają wrażenie.
Pozdro pavel
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Podmien natychmiast 1/4 wody i wywal ten wegiel aktywny z filtra! On prawdopodobnie jest tego powodem! Nigdy nie filtruj weglem bez potrzeby i max 2 do 3 dni!
Jak dlugo stoi juz Akwa? Czy jest swiezo zalane? Dojrzewalo min 2 tygodnie?
Czesc Marcin!
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Marcinie Przed wpuszczeniem ryb akwa stało ponad tydzień i filtrowałem je tylko przez watę i ten żwirek. Akwarium hula już miesiąc, ale wegiel dodałem jakiś tydzień temu. Nie wiedziałem że może tak żle wpływać, a gościu który mi to doradził powiedział ze jak go dadam to będę miał wodę krystal, a tu taka wtopa . Dzięki za wszelkie info i biore się za robotę[/url]
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Witam serdecznie. Mam niewielkie pytanie, aczkolwiek bardzo ważne, dotyczące wczorajszego tematu o moich pawiookich.
Borykałem sie wczesniej w moim akwarium z ospą, ryby odlowiłem i leczyłem streptomycyną. Trochę tego leku wlałem do akwarium. Dzien póżniej dodałem niewielką , ale to napraewde niewielką ilość nadmanganianu potasu, żeby trochę odkażić zbiornik. Teraz mam pytanie Czy to wszystko mogło mieć wpływ na moje rybki, chodzi mi zwłaszcza o ten nadmanganian.
Bardzo prosze o jakies sugestie.
Pozdro Pavel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pavel, pomieszałeś chemię. Podmień tak, jak sugeruje Sum przynajmniej 1/4 wody. Sprawdź parametry NO2 i NO3. Być może wyjałowiłeś filtr. Jak duży masz zbiornik?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Dzieki za odpowiedź. Moje akwa ma 350l. Zrobiłe wszystko tak jak powiedza sum. Dzisiaj sprawdzałem parametry. pH 8, tw ogólna 14, a tw węglanowa ok11. Faktycznie mam niezły misz masz i nie wiem jak to wszystko unormować. Pozdro Pavel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pavel, sprawdź NO2 i NO3, bardzo Cię proszę. Być może to właśnie jest przyczyną problemów.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

NIE MA SPRAWY DZIś PO PRACY TO ZROBIE I WIECZOREM DAM ZNAć. MYśLę ZE WLAśNIE Z TYM JEST PROBLEM, PONIEWAż NA ROśLINACH WYSTąPIłY RDZAWE PLAMY I W TYCH MIEJSCACH WYPADłY DZIURY. NAJDZIWNIEJSZE JEST TO ZE ZBROJNIKI KTóRE TEż TAM TRZYMAM CZUJą SIE NIEZLE, MAJą OLBRZYMI APETYT I Są NIEZWYKLE RUCHLIWE.
NAJGORSZE JEST TO ZE STRACIłEM KOLEJNą PAWCIE, A NASTęPNA NIE WYGLąDA NAJLEPIEJ.
DZIęKUJę BARDZO ZA ODPOWIEDZI I NAPEWNO PRZEKAżE POMIOARY WIECZOREM :)


NIE KRZYCZ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! S. :przerazony
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Barbaro miałaś rację. Zbadałem tylko NO 2, bo nie miałem niestety odczynników do NO3. Było tak wysokie, że nawet nie będę wspominał. w każdym razie musiałem wymiwnić całą wode. Zalałem zbiornik i godzinę po rozruchu mam następujące parametry: TW ogólna 13; TW węglanowa 9; pH 7,6, a NO 2 wynosiło 0,4. Ale to wszystko jest po ponad godzinnym rozruchu.
Wyniki nie są zadowalające, ale i tak lepsze niz poprzednio. Bardzo proszę teraz o jakieś rady jak to wszystko ustabilizować na żądanym poziomie. Pozdro Pavel
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Pavel.... Wiec wlasnie popelniles nastepny wielki blad!
Wymieniajac cala wode powtarzasz tylko ten caly cykl od nowa... Za kilka dni lub nawet godzin bedziesz mial znowu ten sam problem!!!
Akwa musi dojrzec... a ty wlasnie to uniemozliwiasz calkowita podmiana wody! Wiec nie wymieniaj wody przez nastepne min 2 tygodnie. Dolej do akwa Bakterie nitryfikujace (dostepne w kazdym zoologu). A rybki oddaj najlepiej komus na przechowanie. Inaczej padna wszystkie. Jezeli jednak nie oddasz to nie karm ich przez nastepne 4-5 dni. Rybka sie nic nie stanie! A jezeli odejda to w skutek zatrucia. nie z glodu. A jezeli stezenie Nitrit wzrosnie znow do 1 mg/l wody to podmien tylko 1/4 wody i dolej znow Bakterie! To moze nawet trwac caly tydzien.
Czesc Marcin!
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Było już mówione żebyś nie pisał z Caps Lockiem !!! Jeszcze raz a będzie ostrzeżenia :kill

WITAM SERDECZNIE
ZDOłOWAłEś MNIE SUMIE, ALE NIESTETY MASZ RACJE.
O 5 RANO ROBIłEM POMIAR NO 2 I WZROSłO NIEWIELE ALE JEDNAK. OPADłY MI RęCE, MUSZę CI TERAZ ZAUFAć I ODZCEKAć TE DWA TYGODNIE. DODAM DZISIAJ BAKTERYJKI, O ILE JE DOSTANE W SWOIM ZOOOLOGU :?. POPOłUDNIU ZROBIE KOLEJNE POMIARY.
JESLI MIAłBYś JAKIEś SUGESTIE CO DO MOJEGO PROBLEMU, TO BARDZO PROSZę O PORADE. JAK DO TEJ PORY TY I BARA MIELIśCIE SłUSZNOśC. WIDAć MUSZę SIE JESZCZE DUżO NAUCZYć O AKWA.
ZA DOTYCHCZASOWE PORADY WIELKIE DZIEKI
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Nie chcialem Ciebie dolowac!...
Poprostu taki jest cykl azotowy!
Kiedy zalewa sie nowe akwa nie istnieja (Jest ich bardzo nie wiele) Bakterie nitryfikacyjne w akwa i filtrze. Wszelkie odchody ryb i czastki rozkladajacych sie roslinek przemieniaja sie w zaleznosci od pH w Ammonium lub Ammoniak. Dopiero gdy Bakterie ( Nitrosomonas i Nitrosococcus) sie rozwina przetwazaja one Ammoniak i Ammonium w bardzo trujacy Nitrit (NO2). Dopiero gdy w wodzie istnieje Nitrit zaczyna sie dalsza grupa bakterii rozwijac (Nitrobacter i Nitrocystis). Ktore oksyduja Nitryt w Nitrat. Ktory nie jest mocno trujacy! Ten czas w ktorym ta druga grupa Bakterii sie jeszcze nie rozwinela i stezenie NO2 wzrasta. Nazywany jest Nitrit pick (pick = szczyt) To wlasnie zjawisko wystapilo w Twoim akwa! Ten Nitrit pic wystepuje miedzy 2 a 5 tygodniem po zalaniu akwa. Ty wymieniajac wode przedluzasz tylko ten cykl! Podaniem jednak kolonii Bakterii nitryfikujacych skraca sie ten czas do okolo polowy...
Wiec mysle, ze teraz wiesz jak powinienes postapic...???
Pozdrawiam Marcin!
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Dzięki Sumie. Wytłumaczyłeś mi to w bardzo przejżysty sposób. Teraz wiem jak mniej wiecej wygłada ten cały schemat.
Zapodałem dzisiaj preparat sery z tymi bakteryjkami. Teraz cierpliwie muszę odczekać ponad tydzień i mam nadzieję, że wystąpi poprawa. Niestety będę musiał pomyśleć o nowych mieszkańcach mojego akwa, bo obecni lokatorzy zostali zdziesiątkowani :( . Ale to dopiero za conajmniej trzy tygodnie. Dzieki Waszej pomocy teraz wiem jak to mniejwiecej kontrolować, a przynajmniej wiem co gdzie piszczy.
Jeszcze raz wielkie dzieki. Mam nadzieję że spotkamy się jeszcze na forum , aby pogadać o tym co nas cieszy :D
Pozdrawiam Pavel
ODPOWIEDZ