jakie swietlowki jak je polaczyc?

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lukasdrugi
Posty: 66
Rejestracja: 08 paź 2006 10:41

jakie swietlowki jak je polaczyc?

Post autor: lukasdrugi »

Czesc

Wlasnie jestem w trakcie planowania budowy pokrywy, zrobie ja z paneli. ale zastanawiam sie nad oswietleniem, jak je zamocowac i jakie kupic?

na allegro spotykam takie cos do montowania
http://www.allegro.pl/item133497542_opr ... f_vat.html

1. czy to dobry pomysl? i
2. jakie swietlowki do tego kupic,
3. czy oprawa nie powinna byc zabudowana na wypadej kropli wody i bum :) ???

4. czy moze sa takie swietlowki ze nie potrzebuja obudowy i ie stwarzaja ryzyka pekniecia w akwarium?

5. ile i jakich swietlowek potrzebuje na akwarium 87 litrow. wymiary dl 66cm/ szer 33 cm/ wys 40 cm ??? chodowal bede glownie ryby ale roslin chce tyle zeby bylo ladnie i rybom sie dobrze zylo.

6. co to jest stateczik i do czego sluzy?

7. jak polaczyc np 3 swietlowki zeby jedną wtyczka wlaczac wszystkie?


edit (opcja zmień ;) ) S.

i jeszcze jedno pytanie

a moze byloby mozliwe robienie oswietlenia z kilku zarowek energooszczednych? albo moze sa energooszczendne swietlowki?

generalnie szukam mozliwie najtanszego pomyslu na zrobieie i eksploatacje oswietlenia Smile
ojciec
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2006 12:59

Post autor: ojciec »

Dużo tych pytań zadajesz...
Też budowałem pokrywę i robiłem oświetlenie zatem jestem w temacie:
Statecznik to inaczej dławik bez niego nie możesz podłączyć świetlówki.
Jeżeli chodzi o ilość to uważam że w zupełności jedna wystarczy o długości 60cm.
Świetlówki nie nagrzewają się tak bardzo więc nie musisz się amrtwić o to że ci pęknie jak ją pochlapiesz... Jeżeli chodzi o te uchwyty na świetlówki z allegro to pochwalam bez problemu zamocujesz je do tych paneli i założysz świetlówkę. a potrzebny jeszcze będzie starter i kondensator. Jeżeli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem to mogę napisać ci konkretne parametry dławika itd... mogę także narysować ci schemat połączenbia takiej świetlówki.
150l
2 Pielęgnice Mekki
2 Pielęgnice Ramireza
2 Pielęgnice Severum
4 Kirysy
2 Proporczyki
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

ojciec pisze: Jeżeli chodzi o ilość to uważam że w zupełności jedna wystarczy o długości 60cm.
zależy jakie masz rośliny jak switłolubne polecałbym 2 (to moje zdanie nie musisz tak robić)
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

60 cm świetłówka to 18 W a to za mało na akwarium daj 2x18 W nawet jak będa to mało wymagające rośliny, mamy akwaria o podobnych rozmiarach, w mim jest właśnie 2x18 W i to za mało na takie rośliny jak Microzoria, paprotnice, pelie, żabienice.
tak na oko to przyjmuje się ok 0,5 W swietlówki na 1 l wody .
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

7. jak polaczyc np 3 swietlowki zeby jedną wtyczka wlaczac wszystkie?
A nie lepiej zrobic w ten sposób aby każda zapalała sie osobno i najlepiej w jakimś odstępie czasu. Każda miała by swój wyłącznik czasowy. Stworzyło by się w ten sposób świt i zmierzch w akwarium.



edit rybaczki
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

świt i zmierzch ??? :shock:
nie rozumię Ciebie niby po co tak robić, ja nie widzę najmniejszego sensu

a masz tak w akwarium zrobione??
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Może chodziło o to by ryb nie wystraszyć jak wszystkie świetlowki na raz sie oświecą/zgaszą?

Proponuje jak, już to zrobic tak, najpierw oswieca sie jedna świetlówka a potem dopiero reszta, z ich gaszeniem by było podobnie.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tak rozwiązanie godne polecenia, ale niestety nie na świetlówkach. Zapalenie świetlowki i tak powoduje od razu dośc intensywną jasność w akwarium. Można by tu było pomyśleć o silnym świeceniu diodowym rozjaśniajacym się coraz bardziej a w końcowym efekcie zapalenie świetlówek. Z jednej strony interesujące, z drugiej kosztowne..i czy wszak faktycznie aż tak potrzebne? Kwestia podejścia i uznania.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ