oświetlenie= czarna magia

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

oświetlenie= czarna magia

Post autor: pszczółka »

Czytam te wszystkie posty, czytam i... nic nie rozumiem :oops: dławiki, stateczniki, bezpieczniki... ech... Planuję nowe akwa i wszystko ładnie pięknie do momentu gdy przyszło się zastanowić nad pokrywą i oświetleniem. Chciałabym wykonać pokrywę sama, myślę że dam radę, pracowałam w galanterii drzewnej, więc z deka pojęcie o tym mam, a w razie "w" jest znajomy stolarz :D Ale kwestia oświetlenia to już chyba dla mnie nie do przeskoczenia :? więc zrodziło się takie pytanie: czy w takiej pokrywie ze sklepu 60x30 cm będę mogła sama, bez pomocy elektryka i sztabu inżynierów zainstalowac dodatkowe oświetlenie? Nie wiem jakiej mocy są te standardowe świetlowki pod pokrywami (i czy wogóle znajdę tam swietlówkę czy może żarówkę, której na nic nie da się wymienić, tak jak w moich 25l?). Czytając forum znalazłam określenie "świetlówka kompaktowa", może ewentualnie coś takiego? jest jeszcze taka opcja, i ta wydaje mi się najrozsądniejsza- zrobię pokrywę, kupię 2 świetlówki, zaniosę do elektryka, wyjaśnię o co kaman i poczekam na efekty :lol: ojejku, doradźcie coś... chyba jednk trzeba było chodzić na fizykę... :(

acha, wypatrzyłam sobie na allegro takie świetlówki jak aqua glo i sun glo hagena, każda po 15W to chyba będzie oki do 50-60l?

oooo, do tego oprawka bryzgoszczelna z przewodem luxima i chyba można montować, co?? albo cały zestaw firmy luxima, bo i takie widzę.
wróciłam :)
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

no nie wiem ja bym nie eksperymentował na oryginalnej pokrywie z zakładaniem świetlówek co do tych stateczników to sprawdź ile masz na nich woltów (przypuszczam że 18w)
to używaj (przy tych statecznikach tylko 18 ) tylko takich jak tam jest napisane nie warto wkładać 54w do statecznika 18w bo nie da ci tyle mocy na tą świetlówkę (nie będzie tak mocna świecić jak powinna)
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
andrzej_b17
Posty: 18
Rejestracja: 14 paź 2006 20:30
Lokalizacja: Głogów

Post autor: andrzej_b17 »

i ta wydaje mi się najrozsądniejsza- zrobię pokrywę, kupię 2 świetlówki
, a do tego statecznik elektroniczny, oprawki hermetyczne, uchwyty, odbłyśniki
zaniosę do elektryka, wyjaśnię o co kaman i poczekam na efekty
Ja miałem podobny problem tyle, że nie niosłem do elektryka.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Ewa Słoneczko moje :lol:
Idziesz do pierwszego lepszego (czyt.wiekszego) slepu elektrycznego i masz tam świetlówek do wyboru do koloru
Za 20-35pln kupujesz świetlóweczke wraz z obudową(podroby w środku) i nie rzadko z kablem zasilającym W pokrywie wykonujesz dwa malutkie otworki na śrubk przykręcaszi i montaż masz z głowy :lol:
Pozdrawiam
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

takie proste? :oops: o rany, a ja myślałam, ze będzie mi potrzebnych z 3 inżynierów z NASA :wink: tak zrobię :D dzięki a do takiej pokrywy ze sklepu toto też przyczepię? pewnie tak. dobra, koniec pytań na dziś, dam Wam odpoczać :wink:
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Mamy już jutro :lol:
Więc jeśli bedziesz miec dalej jakieś kłopoty z podłączeniem to pisz a napewno pomożemy :lol:
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Rybaczki, tak więc potuptałam grzecznie zaraz po pracy do akwarystycznego, a kiedy pan za ladą dostał już bólu głowy to na drugą stronę ulicy do elektro i po przemaglowaniu 2 sprzedawców i 2 praktykantów (i usłyszeniu "to dla pani za trudne"- grrrr! :evil: ) mam plan:
po pierwsze pokrywę zrobię sama własnymi łapkami 8)
po drugie w sklepie elektro są takie cuda, jak OBUDOWY MEBLOWE czyli świetlówki upchnięte w obudowy plastykowe
po trzecie tzw rurę, czyli rozumiem to co tam w środku świeci :wink: mogę sobie wymienić na taką jaka mi odpowiada ( a akwarystycznym mają tego od groma)
po czwarte, kupuje takie 2 po 15W, wymieniam te całe rury, przykręcam obudowy do pokrywy
po piąte, jeśli mam taką fantazję to wynajduje experta co mi je połaczy tak, bym włączała oba jednym "pstryczkiem"
po szóste... i tu niestety pojawiają się schody- :glowa bo jak zabezpieczyć te obudowy (przeznaczone do wnętrz przecież) przed wilgocią :?: pomyślałam żeby zrobić taki myk, ze zabudowa nie będzie jak pancerz, tylko np pozostawię parze wodnej możliwość ulotnienia się przynajmniej częściowego, nawiasem mówiąc podobne rozwiązanie zastosowałam zaczynając przygodę z akwarystyką, z tym, ze wtedy ta oprawa byla podwieszona na półce wiszącej nad akwa i nawet jak urządzenie było z lekka wilgotne to nie działo sie nic złego. Co powiesz na taki pomysł?
wróciłam :)
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

no z tymi oprawkami meblowymi to może byc różnie wilgoc wciśnie sie wszędzie ja dokładałem świetlówkę i brałem
https://ssl.allegro.pl/item134872411_oc ... uxima.html
jest całkiem fajna i chyba w podobnej cenie co te meblowe
oczywiście dławik i starter też potrzebne pokrywę zrób sama wyjdzie taniej i bardziej praktycznie ja kupiłem orginalna pokrywę i jest trudna do przeróbek
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

andy33, nie wiem czy zauważyłeś, że nie mam zamiaru dłubać własnymi łapami przy prądzie. Taniej? phi! akurak pytałam dziś w paru miejscach o koszty takich przróbek i innych eksperymentów z kabelkami i wybacz bardzo ale całej pensji nie mam zamiaru na to wydawać :?
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Ten nick Przczółka to chyba nie na darmo
Podziwiam Twoją zaradnośc :lol:
Jak chcesz miec jeden włącznik to zrób go na kablu zasilającym a te na obudowach zostaw w pozycji włączonej
Ale podrzucę jeszcze lepszy pomysł
Za okolo 10pln kupisz włącznik czasowy i nie bedziesz myślec o zapalaniu i gaszeniu światła
Pozdrawiam
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Rybaczki kochanie, a gdzie można kupić taki wyłącznik/włącznik czasowy??? Cały Białystok przeryłam i nic!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Dzięki dzięki, kazda Twoja rada cenna Rybaczki :blagam tylko powiedz jeszcze czy te obudowy mogą być, a ja biorę w łapki młotek i wiertarkę i jadę z koksem 8)
wróciłam :)
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Bara w markietach budowlanych sa te czasówki
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Czuje się :oops:
Do Ciebie Bara jest daleko na odbór osobity ale jeśli chcesz to moge go kupic i wysłac pocztą
U mnie są dwie hurtownie elektryczne i w obydwu wyłączniki są na stanie
Jeśli obudowa pasuje i nie jest z materiałów toksycznych bądz nie trwałych to nadaje się napewno
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dzięki, dzięki,

poszukam jeszcze w marketach budowlanych i hurtowniach (a nie sklepach) elektrycznych. Jak nie znajdę, skorzystam z Twojej pomocy przesyłając Ci wcześniej kasę.
Szukam wyłącznika czasowego stałego, to znaczy nie TIMERA którego stale od nowa trzeba nastawiać ale takiego, do którego można na stałe wprowadzić dane o zakresie godzinowym.

takie urządzenie umożliwiłoby mi nie korzystanie z pomocy sąsiada do wyłączania i włączania światła podczas mojej nieobecności. Co prawda sąsiad prądu nie zużywa i do mieszkania zajrzy, ale wolałabym być niezależna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ