postrzepione pletwy i dziwny bialy punkt u skalara

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

postrzepione pletwy i dziwny bialy punkt u skalara

Post autor: jasku »

a wiec jak w temacie skalar ma postrzępione górna pletwe i jakis dziwny bialy punkt na przodzie
temperatura=27stopni
nh3/nh4=0
NO3/NO2=0
GH=6
KH=3
pH=6,7
20% podmiana wody co dwa tygodnie
skalar zachowuje sie jak najbardziej normalnie, nie zauważyłem również nic podejrzanego u innych ryb tylko ten jeden skalar.
moze jestem przewrażliwiony bo ostatnimi czasy mialem male problemy z chorobami, dlatego wole dmuchać na zimne.
dodam jeszcze ze kropka jest od paru dni a pletwy zauważyłem dopiero dzisiaj, w czoraj jeszcze byly normalne.
oto kilka fotek:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6f8 ... ad0d9.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2b0 ... e4780.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e79 ... 6c358.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e79 ... 6c358.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7f8 ... 6b23e.html
przepraszam za slaba jakosc zdiec mam nadzieje ze cos na nich da sie rozpoznac
ps.
obsada jak i wielkosc zbiornika jak ponizej
akwa 540L
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Hmm może to jakiś pasożyt. Może ten osobnik jest słabszy od innych i na początek zaatakował właśnie jego.
Proponowałbym podanie jakiegoś leku na pasożyty, lub pleśniawke. Piszę jakiegoś ponieważ nie wiem jakie leki są u Ciebie dostępne.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

najslabszy to on raczej nie jest bo tak jak zauwazylem to on tam zadzi no i jest najwiekszy.
tez myslalem o jakims leku ale niechcial bym go stosowac w ogolnym akwa....
akwa 540L
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Hmm no cóż, dziwna sprawa. Można poczekać i zobaczyć jak sytuacja się rozwinie, albo zacząć działać. Jeśli zastosował byś lek, a masz możliwość zrobienia tego w innym zbiorniku to zrób w innym. Do ogólnego można by też podać niewielką dawkę leku, aby wytępić, jeśli on tam jest, pasożyta.
Czołem :)
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

zaczekam do soboty jesli nic sie nie zmieni zrobie jak pisales
akwa 540L
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Hmm proponowałbym jeszcze obniżenie pH. Spowoduje to "pogorszenie" warunków i niektóre z pasożytów mogą nie wytrzymać. Myśle że tak do pH 6 powinno być dobrze albo i nawet niżej, ale bardzo powoli aby ryby nie przeżyły szoku i nie poparzyło ich.
Czołem :)
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam, pletwy mojego skalary wygladaly podobnie po walkach stoczonych z drugim samcem,moze i w Twoim akwa odbyl sie sie jakis turniej :wink:
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
maxumen
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2006 0:27

Post autor: maxumen »

Witam
możesz ufać, możesz nie
po 1 czas leczy rany, ryby nie lubią spontaniczności, jeżeli nie:
-pleśniawka-korzeń chrzanu do akwa działa jak na ogórki ;) osobiście polecam jako lekarstwo i profilaktykę
-jeżeli problem tyczy się jednej rybki... izolatka jej nie zaszkodzi... alwa sterylne, napowietrzone dobrze, w międzyczasie kąpiel w nadmanganianie potasu i temp 34 stopnie (napewno nie zaszkodzi, no chyba,że zapomnisz o dobrym napowietrzeniu i udusisz)
-jeżeli problem się rozwinie(i nie chcesz błękitu metylowego) łyżeczka stołowa soli (nie jodowanej) na 10 L
I jeszcze raz, daj jej odpowiednie warunki i czas, dobrze by było podmienić ok 50% wody w akwa - to rozwiązuje generalnie większość problemów zdrowotnych w baniakach, no i pamiętaj, to skalar więc może być miękko(czyli uwaga na rurowit), lekko kwaskowato(może być i elektrolitem-sam stosuje do paletkarium) i "torfin" jak najbardziej wskazany - poprostu optymalne warunki.
Wszelkie uwagi mile widziane.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

a więc tak: pH obnizylem do 6,5 i czekalem. tak jak sie spodziewalem pletwa sie zrosla bardzo szybko i jest tak piekna jak przedtem natomiast punkt na "czole" pozostal a nawet sie poszezyl do prawej (jest to biala plama miedzy oczami skalara wyglada jakby wglebienie "fotki w pierwszym poscie") no i zaczolem sie naprawde niepokoic bo taki sam punkt tylko ze malutki zauwazylem dzisiaj u mojej 'apistogama macmasteri' dokladnie w tym samym miejscu co u skalara. Szukalem troche na necie i nic na ten temat nie znalazlem .
Bardzo prosze o pomoc, byc moze ktos sie juz spotkal z takim problemem i wie co to jest . Nie chcial bym sypac niczego na "czuja" do akwa zeby nie zabuzyc niepotrzebnie równowagi niepotrzebną chemią
akwa 540L
ODPOWIEDZ