chore gupiki...czy to może być zapalenie błędnika??

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

nessa
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2005 22:51

chore gupiki...czy to może być zapalenie błędnika??

Post autor: nessa »

od niedawna mam akwarium więc nie jestem zbyt doświadczona w sprawach akwarystycznych....jednak podejrzewam u moich rybek zapalenie błędnika...nie wiem jak to leczyć ...zauważyłam że ok 4 ryby są chore....dla pewności podam objawy: ryby nie potrafią się wynurzyć do powierzchni wody...siedzą na dnie poruszając się po nim "skokami" niektóre z nich obracają się dogóry brzuchem. Proszę o pomoc...i ewentualne wyjaśnienie przez co mogły zachorować...( temp. w moim akwarium wynosi 27 stopni C )
Ostatnio zmieniony 31 mar 2005 9:39 przez nessa, łącznie zmieniany 1 raz.
nessa
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2005 22:51

Post autor: nessa »

następna rybka padła ;( nie wiem co mam robić ;(;( a jedna chora leży na kamieniach i co jakiś czas usiłuje się ruszyć ;( ja już nie wiem czy to zapalenie błędnika czy co......:( w każdym bądź razie nie wiem co mam zrobić...
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

nessa jakie akwarium ile rybek jaki sprzet masz w akwa :?: :?: :?: Ludzie jesli chcecie zeby wam ktos sensownie odpisał podawajcie takie wiadomości :!: :!: :!:
Przemek
nessa
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2005 22:51

Post autor: nessa »

akwa 20l rybek 16 same gupiki (tylko dwa samce bo 4 już mi padły :( ) sprzęty..hhmm filter grzałka dno wysypane żwirkiem temp wody ( teraz podniosłam) na początku 25-6 st.C teraz 27...czy to wystarczy?....proszę pomóż....:(
nessa
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2005 22:51

Post autor: nessa »

pozatym proszę nie wymagaj zbyt wiele bo nie wiedziałam co jeszcze napisać....rybki mam od ok 1 miesiąca..wcześniej nigdy nie miałam akwarium...a to akwa dostałam jako prezęt więc nie wiem z jakiego źródła one są....ale przez pierwszy tydzień nie wykazywały żadnych objawów choroby..może mam złe warunki dla tych rybek :(
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Jaki ten filtr?hmm objawy przypominaja niedotlenienie .Ale dla pewności zapytam,czy ryby mają wytrzeszcz oczu,skrzywienia ciała,obrzek ciała :?:
Przemek
nessa
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2005 22:51

Post autor: nessa »

rybki mają troszkę powykrzywiane ciała ale tylko samiczki...a one się dobrze mają...słyszałam że mogą mieć wykrzywione przez to że miały młode....najdziwniejsze jest to że jakl narazie to padają mi tylko samce...a filtr teraz wywaliłam bo i tak mam mało miejsca w tym akwa...choć chyba powinnam go mieć....najbardziej dziwi mnie to że gupiki ponoć są bardzo wytrzymałymi rybkami i fakt że chorują tylko samce...może to przypadek....a żadnych zmian na skórze nie zauważyłam więc ich nie ma bo często przyglądam się rybkom...
nessa
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2005 22:51

Post autor: nessa »

a i jeszcze jedno...w akwa mam mnustwo maluśkich rybek...one też się trzymają...a jeśli by były złe warunki to chyba one by pierwsze zginęły a nie silne i dorosłe samce....tak mi się wydaje...z tych młodych nie zauważyłam żeby zginęła choć jedna...
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Masz przerybione i nie dotlenione akwa pozatym wydaje mi sie ze warunki jakie tam panuja nie sa dobre nawet dla kijanek :? tak gupiki były kiedys twarde jak pochodziły z polskich hodowli teraz pochodza głownie z zagranicznych hodowli wiec i warunki inne.Włoż filtr do akwarium i to szybko.Oddaj część rybek i popraw reszcie warunki :!:
Przemek
nessa
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2005 22:51

Post autor: nessa »

dobrze...tak zrobię dzięki za pomoc...masz moją dozgonną wdzięczność :)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Nie ma sprawy :) Pamietaj o zasadzie kazdego akwarysty 1 cm ryby= 1l wody :)
Przemek
nessa
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2005 22:51

Post autor: nessa »

zapamiętam :) chyba serio miałam wiele za dużo tych rybek :) ale już połowę oddałam kuzynkowi który ma ogromne akwa :) oglądałam dno podczas karmienia..nie zauważyłam jak narazie żadnej rybki z objawami choroby :) może przestaną chorować... jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :)
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

I nie zapomnij o cotygodniowej (lub częstszej) podmianie ok. 20% wody!
powodzenia
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
nessa
Posty: 14
Rejestracja: 30 mar 2005 22:51

Post autor: nessa »

oki to wiem :) ale i tak dzięki :)
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Jeszcze raz powodzenia no i wszadź do akwarium ten filtr(tak gwoli przypomnienia) :D .
Przemek
ODPOWIEDZ