POMOCY... Znowu barwniaki czerwonobrzuche

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
inkubus
Posty: 36
Rejestracja: 23 mar 2005 13:12
Lokalizacja: Stalowa Wola

POMOCY... Znowu barwniaki czerwonobrzuche

Post autor: inkubus »

Po kilkudniowych zalotach, umizgach i takich tam samiec w końcu zdecydował siena potomstwo. Moja parka barwniaków wytarła się w zbiorniku ogólnym (60l, filtr wew. 24h/dobe, światło 10-12 h/dobe, pH 6,5) w grocie. Dwa dni samica była bardzo przejęta i pilnowała złożonej ikry, wachlując ja i broniąc dostępu innym rybom, samiec natomiast szalał po całym akwa i nie ograniczał sietylko do obrony okolicy gniazda, to wyglądało jak by wręcz polował na inne ryby... przyczajał sie w gęstwine roślinek i znienacka atakował rybę która na swoje nieszczęscie podpłynęła zbyt blisko. Niestety dzisiaj rano z zaniepokojeniem zaobserwowałem że samica przestała interesowaćsie ikrą. Wpływa do groty tylko sporadycznie, i zaraz wypływa z powrotem, samiec natomiast nadal przegania pozostałe rybcie, ale chyba z nieco mniejszym zapałem. Nie wiem co rozbić. Czy wyłowić ikrę i umieścić w innym zbiorniku, czy moze jest to normalne zachowanie samicy po tarle?? W zbiorniku oprócz parki barwnaków mam 4 molinezje dwa zbrojowniki oraz 3 kieyski spizowe (miałem 6 ale odłowiłem 3 do inngo zbiornika gdzyż uznałem że za bardzo się plątają i wkurzaja barwaniaka). Pomyślałem też że może ikra nie jest zapłodniona i dlatego samica sie nia nie interesuje, ale to nie tłumaczy dlaczego interesowała siedwa, tryz dni wcześniej. Jeśli ktos wie coś na temat rozmnażania barwaniaków i moze i sieto przydać to proszę piszcie :cry:
pozdrawiam
inkubus
Awatar użytkownika
michal111
Posty: 122
Rejestracja: 01 lut 2005 21:56

Post autor: michal111 »

Ja wiem jedno przełuż ikre bo kiryski i zbrojnik ją zjedzą jeżeli samiczka nie pilnuje jej z zapałem :wink: Tylko ikre przełuż z tym na czym jest złożona :wink:

Troche mały zbiornik jak dla barwników możę dlatego smczyk pilnował całego zbiornika a nie tylko rewiru
54l,20l i 4l więcej informaci w dziale galeria ;]

Text napisał dyslektyk za błędy przepraszam ;]

Nowy numer gg mam ;]
inkubus
Posty: 36
Rejestracja: 23 mar 2005 13:12
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: inkubus »

Tak, masz racje, za mały zbiornik, jeszcze gdy by nie te molinezje to by można było znieść. A moja parka barwniaków rośnie jak głupia... a miejsca nie przybywa. Planuje założenie większego zbiornika, (100-150 l) ale na razie to tylko plany i barwniakom musi wystarczyć moje stare poczciwe 60 l.
Co do pilnowania ikry, to samica bardzo dobrze ją pilnowała, do wczoraj. A kiryski troche sterroryzowane jak tylko barwniaka zobaczą to spadają gdzie pieprz rośnie, czyli do najbliższej groty albo w gęstwinę mchu jawajskiego. A, mam jeszcze pytanie, bo w grocie z ikrą zauważyłem wczoraj ślimaka (wyławiam je często ale to nic nie daje) Czy to możliwe żeby slimak zjadł ikrę. Nie wiem jak sie nazywa ten ślimak. Jest bardzo mały, ok 3-4 mm muszle ma spłaczszoną...
A co do ikry, to przełoże ja do innego zbiornika, dzieki za radę
pozdrawiam
inkubus
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Mozliwe ze slimakzjadł ikre.Nie wiem co to za slimak bo twój opis dokładny zbytnio nie był :D ale wiem ze to mozliwe.
Przemek
Awatar użytkownika
ddawidek8
Posty: 22
Rejestracja: 05 maja 2005 13:23
Lokalizacja: Piła

Post autor: ddawidek8 »

wiesz co nie zauwazylem czy napisałas czy ikra w ogole znajduje sie na tym czyms gdzie zostala zlożona (chodzi mi o to czy ty widzisz ta ikre w akwarium czy jest np. ukryta wsrod roslin a ty tylko sie domyslasz ze jeszcze tam jest :P :D )... bo mozliwe że skoro samiczka przestala sie intersować to ikra mogła zacząć np. gnić albo zostala zjedzona przez inne ryby... to tylka taka moja drobna sugestia. . .
"Kogo pochwyci Manigua, brazylijskie bóstwo wodne, tego nigdy nie wypuszcza . . . "

<=Peter Beck=>
ODPOWIEDZ