Początkująca akwarystka (112l)

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolka
Posty: 45
Rejestracja: 10 lis 2006 21:46
Lokalizacja: Katowice

Początkująca akwarystka (112l)

Post autor: Jolka »

Witam:))
Założyłam akwarium 3 tygodnie temu!!! 112l!! Czytając forum juz wiem ze popelniłam kilka błedów...az wstyd sie przyznać!! Żałuje ze wczesniej tu nie zaglądnęłam!! No cóż..w związku z tym mam pare pytańSmile)
Może na początek przyznam sie jakie błedy popełniłam..żeby wszystko było jasne:)) Przyznaję sie bez bicia ze:
Po pierwsze: wpusciłam rybki do akwa po tygodniu a nie conajmniej po dwoch:((
Po drugie: chyba mam przerybienie:((
Po trzecie: nie mam jeszcze tych testów. Mam tylko pH miedzy 6 a 6,5

A teraz OBSADA: 8 skalarów (4 male po 3cm wysokości i 4 po 4cm) i 2 glonojady.
Mam tez roslinki rozne ale nie znam dokladnych nazw. na pewno zabienice i kobomba??i nurzanca.
Oswietlenie 2x18w
Temp. 26-27
Filtr wewn Aquael fan2plus
Rybki karmię płataki Tropical i zywym pokarmem ( komary, rurecznik, dafnia) zywy rano , a wieczorem suchy. Światło zapalam na 10-12 godzin.
Wodę podmieniałam dopiero raz ale juz wieim ze trzeba co tydzien o 20%.
Poza tym skalarki mają sie dobrze...poki co...ale:
1. Czy to normalne takie ocieranie o roślinki?? Nie zdarza sie to często i nie dotyczy wszystkich rybek. Moze to taka zabawa a moze jakaś choroba??
2. Dwa skalarki maja nastroszone łuski na grzbiecie tuz przy płetwie gornej..tez nie wiem czy to nic takiego??
3.Zauważylam ze jednej rybce sciemniala skora ze srebrnego na złoty a raczej brazowawy. Czy to choroba czy one jak dorastają i dobrze sie odzywiaja nabierają koloru??

Na razie nie podejmuje leczenia bo rybki nie mają żadnych objawów zewnętrznych ospy. Jak rybki dobiorą sie w pary to pomysle o rezygnacji z innych. Na razie i tak są malutkie i nie wiadomo czy wszystkie przeżyją.

Mam jeszcze pytanie techniczne: otóż termometr wskazuje 26-27 stopni celcjusza natomiast grzałka ustawiona jest na 22 stopnie celcjusza i mimo wszystko czasami włacza się (na chwile). Co to oznacza? wierzyć grzałce (z termostatem) czy termometrowi. Skoro termostat jest ustawiony na 22 st. a termometr wskazuje 27 st. to dlaczego ona grzeje?
Zauważyłam że na roślinach pojawiają się brązowe glony. Jak je zwalczyć? Czy mogą one powstawać z jedzenia osiadającego na liściach????
Ile kosztują testy (5 w jednym)??? Czemu skalary nie lubią dafni (mrożonej)? Question

Akwarium ma ponad 3 tygodnie a już zaczynają sie pojawiać glony.

1. Na szybach i na roślinkach w postaci zielonych kropek.
2. Na liściach roslin zaczeły sie także pojawiać brązowe glony (mech brązowy)
3. Nitki na szybach o długości od 3mm do 4mm (zielone).
Jak je skutecznie zwalczać :
Pyt 1. Czy są określone gatunki ryb które żywią sie określonym gatunkiem glonów.
Pyt 2. Jakimi glonami żywi się glonojad ?

używaj opcji zmień. BARA
Awatar użytkownika
Matrix
Posty: 254
Rejestracja: 22 lis 2005 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Matrix »

Witam cię wśród, ale do rzeczy. Widzę sporo pytań, ale postaram się na nie odpowiedzieć jak tylko będę mógł. Tak popełniłaś kilka błędów, które wymieniłaś.
Po pierwsze rybki zostały zdecydowanie za wcześnie wpuszczone, a tym samym akwarium a dokładnie woda nie stwardniała odpowiednio i nie dziwię sie, ze zaraz ci się pojawiły glony. Wszystko przez to, że akwarium nie było gotowe na przyjęcie ryb.
Co do obsady piszesz o 8 skalarach, związku z tym mam pytanie. Czy akwarium ma wysokość minimum 50 cm? W takim akwarium należy hodować te rybki. Założyło się, że na 1 litr wody przypada 1 rybka. A skalary razem z glonojadami osiągają sporo rozmiary. Na razie póki rybki są małe, to mogą być, ale z czasem jak podrosną,może trzeba będzie dać większy zbiornik, lub cześć wydać.
Jeżeli chodzi o walkę z glonami, to polecam prócz glonojadów, otoski, które wywodzą się z rodziny ocinklus. Zwalczają wszelkie glony z wyjątkiem tych włoskowatych. A dodatkowo otoski osiągają małe rozmiary.
Zauważ że grzałka zawsze grzeje na wyznaczona temperaturę, ale trzeba brać tez poprawkę na + lub - 1 stopień C.
Jeszcze nie spotkałem się z taką różnicą temperatury. Czyżby taki spory margines błędu.
Proszę moderatora o usunięcie dublowanego postu..
Ostatnio zmieniony 15 lis 2006 1:19 przez Matrix, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witaj Jolu,

cieszę się , że jesteś z nami. Jak czytam, sporo już wiesz na tamat swoich błędów więc nie będę do nich wracać.

Poruszę kilka zagadnień:
1. Niezgodność odczytów z grzałki i termometru.
Moim zdaniem powinnaś niestety kupić jeszcze jeden termometr, najprostszy i najtańszy (u nas są po 3,50 zł) i sprawdzić ponownie jaką masz temperaturę w zbiorniku. Zdarza się często, że termostat w grzałce może się mylić o około 1 stopień (słusznie napisał o tym Matrix) ale nie o więcej. Postaraj się znaleźć wypadkową wszystkich odczytów i utrzymywać temp. na wysokości ok. 27 stopni.

2. Glony
Pisano już o nich bardzo wiele, skorzystaj z szukacza. Krótko tylko napiszę, że te nitki (być może krasnorosty) są objawem niestabilnych warunków w zbiorniku i ewentualnie dużego przepływu wody.
Musisz poczekać, aż zbiornik się ustabilizuje, a potem do walki z glonami przyjdzie czas! Czyli dwa tygodnie cierpliwości a potem do dzieła.

3. Choroby
Skoro nic nie stosujesz do wody (leki) a ryby nie były trzymane w kwarantannie, powinnaś pilnie zastosować choćby preparat MFC do zabicia drobnoustrojów i pasożytów, których działanie zaczyna się na rybach objawiać. PILNIE! W niestabilnym zbiorniku szybko mnożą się choroby. Nie stosuj na razie ichtiosanu, bo to za mocny lek.

4. Moje ryby tez nie lubią dafni.

5. Obsada
Jak już napisał mój poprzednik: skalary nie powinny byc hodowane w zbiorniku o wysokości poniżej 50 cm, więc Twoje akwarium może być dla nich za małe. Proponuję zmienić obsadę, a co do glonojadów, to polecam otoski przyujściowe. Bardzo skuteczne, małe rybki, zjadają prawie wszystkie glony poza nitkowatymi. Natomiast glonojad, czyli zbrojnik niebieski (takiego chyba masz?) jest dosyć leniwy jeżeli chodzi o glony i woli podjadać pokarm innym rybom. Jest więc mało skuteczny.
Jeżeli lubisz szybkie i ładne rybki, lubiące w dodatku glony nitkowate to polecam Ci kosiarkę Crossocheilus siamensis przynajmniej 2 sztuki. Uważaj tylko przy zakupie, żeby nie sprzedano Ci kosiarki fałszywej. O obu poczytaj na tym forum.

Miłego dnia!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Wodnik Szuwarek
Posty: 30
Rejestracja: 24 paź 2006 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: Wodnik Szuwarek »

BARA ja mam tylko małe pytanko, co to jest to MFC??
"...nie wiem, nie znam się, nie orientuje sie, zarobiony jestem..."
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

MFC (Tropicala) to jest ogólny odkażający środek do akwarium, stosowany również w leczeniu kulorzęska. Ja używam go prawie przy każdej podmianie wody, przy wpuszczaniu nowych ryb do awarium (nawet jeżeli przeszły kwarantannę) i sadzeniu nowych roślin. Nie jest mocny, ale dosyć skuteczny.

czasami pojawia się nazwa FMC. to jest ten sam środek, tylko innej firmy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Re: Początkująca akwarystka (112l)

Post autor: AMNESIAC »

Jolka pisze:wierzyć grzałce (z termostatem) czy termometrowi.
Ani grzałce ani termometrowi. Żadne wskazania przeciętnej grzałki i termometru akwarystycznego nie są precyzyjne, wahnięcia sięgają nawet 2-5*C, a to dużo. Jeśli masz możliwość, to sprawdź temteraturę profesjonalnym miernikiem (może pożycz), potem skoryguj jeśli trzeba i zaznacz na termometrze właściwą temperaturę, której będziesz się trzymać.
Jolka pisze:Ile kosztują testy (5 w jednym)???
Takie testy to o zadek potłuc. Kup lepiej kropelkowe np. Zooleka za ok 20zł za szt. pH, NO3 i wystarczą na rok albo lepiej.
Jolka pisze:Akwarium ma ponad 3 tygodnie a już zaczynają sie pojawiać glony.

Nic dziwnego. Ryby wpuściłaś za wcześnie i zapewne od razu wszystkie, akwa było nieustabilizowane. Jak z podmianą wody? Niestety żadna rybka nie zwalczy glonów całkowicie, najwyżej pomoże. Proponuję regularną podmianę, redukcję obsady (skalary nie nadają się do Twojego akwa) i usuwanie mechaniczne.
Rurecznik to najgorszy możliwy syf, a moje ryby też nie lubią dafni :D Proponuję zamiast tego solowca.
Jeśli ryby zachowują się normalnie, mają apetyt, to nie masz się o co martwić.
życzę powidzenia & pozdrawiam
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
Jolka
Posty: 45
Rejestracja: 10 lis 2006 21:46
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

:D Dzięki za porady!! Właśnie jestem po podmiance 25%. Dolalam tego FMC tak jak BARA radziłaś. Mam nadzieje, ze cos pomoże. Rybki nadal sie ocierają o roślinki ale mniej niż przedtem. Poza tym jedna rybka wyszła z kąta po podmianie. Moze jej ta woda juz nie odpowiadała i dlatego siedzialą jak szara myszka w kącie?? Widze juz zmiany jesli chodzi o roslinki. Mianowicie glony te brązowe usunęłam recznie..poza tym mimo tych glonów roślinki rosną i puszczają nowe pędy :D Jaki nawóz polecacie?? Wiem ze ma byc bez fosforanów i azotanów ale moze jakaś konkretna nazwa??
Rybeńki sa zdrowe i szczęsliwe w nowej wodzie i mam nadzieje ze tak pozostanie :)
Pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

TROPICAL ma w swej ofercie dobre i niedrogie nawozy, sam je (ferroflorin i aquaflorin) stosuje i rośliny dobrze rosną
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ