Ostronoski

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rastaman
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2006 21:06

Ostronoski

Post autor: Rastaman »

Mam male pytanko.
Chcialbym sie dowiedziec cos na temat ostronosow. Podkreslam slowo "cos", otoz chce wiedziec jak rozroznic plec i na jakiej zasadzie dziala tej rybki hodowla... co lubia czego nie lubia roslinki zachowanie itp.. nawet mile widziane bylyby linki na temat tej rybki ;]

Pozdrawiam
Rastaman
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2006 21:06

Post autor: Rastaman »

?????
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Ostronosy to rybki ktore jest bardzo ciezko rozmnozyc. Osobiscie znam tylko jeden przypadek rozmnozenia sie ich w niewoli. Byla to grupa Mastacembelus erythrotaenia, zamieszkajaca chyba 3000l Baniak wraz z kilkoma Osphronemus goramy. Byly to juz dorosle osobniki po okolo 70-80cm dl. Ikre zlozyly w nocy tuz przy tafli wody w korzeniach pistia. Jak rozpoznac plec...podobno oko znawcy potrafi :wink:
Ryby rodziny tej to drapiezne ryby ktore nie pobieraja pokarmu suchego!
Najleprzym pokarmem sa dzdzownice wszelkich gatunkow. Najmniejszy gatunek to M. cebrinus dorasta do 18-20cm a te najwieksze to M. favus, M. armatus do 70-80cm i M. erythrotaenia do 1m dlugosci.
Osobiscie hodowalem juz Aethiomastacembelus sp. M. pancalus .M. cebrinus i hoduje M. armatus i M. erythrotaenia. Ryby te dostalem na przechowanie...jednak wlasciciel sie juz od ponad roku nie zglosil. Wiec zostalem siedziec na nich :?
Lubia sie wkopywac w podloze...wiec jak dorosna to roslinki nie maja szans. Wychodza z kryjowek tylko gdy karmie wiec naprawde malo je widac!
Tu filmik z udzialem wlasnie tych rybek....jedna ma okolo 30cm a druga 20cm.
http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 9074022108
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
domenicos
Posty: 189
Rejestracja: 20 lut 2006 13:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: domenicos »

Sum a jak sie nazywa ta rybka z nosem w kształcie rureczki (ta czarna). Czym się żywi, jakie ma wymagania i czy nadaje się do akwarium towarzyskiego z małymi rybkami?
akwa 1:375l full JBL e901, skalary, bocje, kosiarki.
akwa 2:160l Tetra ex 700; malawi.
akwa 3:60l Fluval 204: rośliny
akwa 4:60l FZN-3 neony ;-)
akwa 5:25l;FZN-1 żłobek.
akwa 6:10l;żłobek 2.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Kiedys juz ja opisywalem!
A tu moj Cytat z innego tematu...


Na jednej z fotek widac Gnathonemus petersii. Jest to najnowszy moj nabytek. Nie jest to zadka rybka i czasami widac ja w sprzedazy, jednak skusil mnie fakt ze jest prosto z odlowu. Hodowalem ja juz kiedys i powiem jedno sa to jedne z najmadrzejszych rybek jakie istnieja!
Potrafi sie bawic przedniotami takimi jak kolorowe kulki szklane.
Pcha je z jednego konca Akwa do drugiego i potrafi sie tak wiele godzin zajmowac. Jest bardzo aktywna, wrecz nerwowa rybka!
Dlatego zaczepia czesto inne rybki aby sie z nia gonily czy bawily!
Tak ja naprawde nie przesadzam. Zachowuje sie czasami jak dzieci kiedy chca zwrocic na siebie uwage. Te rybki posiadaja organ elektryczny, ktorym posloguja sie aby znalezc pokarm i dla komunikacji miedzy soba.
Organ znajduje sie u nasady pletwy ogonowej i funkcionuje jak Radar. Sila pradu wydawanego jest bardzo mala, zaledwie kilka Mikrovolt.
Wystarcza to jednak aby pomierzyc.(2 elektrody, wzmacniacz i glosnik a mozna to nawet slyszec!) Zalety tego organu elektrycznego wykozystywane sa tez przez niektore firmy wodociagowe! TZN: Czestotliwosc impulsow sie zmienia i jest o wiele czulsza na zmiany/zanieczyszczenie organiczne wody od miernikow elektronicznych!
Sa to jedyne rybki ktorych jedna czesc mozgu w stosunku do wagi ciala (Relatywna waga Mozgu) przerasta ludzki stosunek wagi mozgu do wagi ciala! Poprostu inteligentne Bestie
Czesc Marcin!



Dodam jeszcze, ze te rybki powinny byc hodowane w akwa od 120 lepiej 150cm jako samotne osobniki, a dopiero od 2m w grupie 5-6 osobnikow!
NIE pobieraja suchego pokarmu!!! Dorastaja do 24cm.
ODPOWIEDZ