nawóz

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

nawóz

Post autor: dafik »

mam pytanie bo chce mieć akwa roślinne i ztąd moje pytanie czy mam nawozić tabletkami itp. czy płynnym nawozem chciałem tylko płynnym ale nie wiem czy to wystarczy
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Poniekąd to alternatywne dwa rozwiązania płynne lub stałe nawozy. Jednak podstawa to światło i nawożenie CO2, wtedy dodatkowe wspomaganie nawozem jakimkolwiek coś naprawdę daje. W przeciwnym przypadku niestety to trochę walka z wiatrakami.
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

czyli wystarczy płynny nawóz (CO2 nie podaje bo słabo napowietrzam)
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

No tak, ale bez CO2 nie ma fotosyntezy. Wiesz to nie jest rozwiązanie. Nic tu nie da dodatkowe nawożenie nawozem roślin jeśli nie zachodzi fotosynteza, dla ktorej jest niezbędne światło i własnie CO2. Pomyśl może nad tym rozwiązaniem, bo jestem pewna, że samo nawozenie nic nie da. Póki co...jedyne co Ci pozostaje to dodawać tego płynnego nawozu i patrzeć co się dzieje, ale na wielkie efekty w takim przypadku bym nie liczyła, niestety.
A z drugiej strony co oznacza słabo napowietrzasz. Ja w ogole nie napowietrzam (mowie o dodatkowym napowietrzaniu). Tylko filtr i ruch wody z filtra, ktory powoduje napowietrzanie i jest OK. CO2 podaje.
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Poczekaj i zobacz jak będa rosły rośliny bez nawożenia CO2.
Mój wujek ma akwa 220 litrów, pełno w nim roślin (żabienice -4, zwartki -15 dużych i 10 małych, nadwódki -7, ludwigie -6, anubiasy -4, bakopa -8, różdżyce -1 bardzo duża i masa małych), które wspaniale rosną pomimo, że nie nawozi CO2, jedynie raz na 2 tygodnie, po wymianie 30% wody, leje ok 20 cm3 Ferroflorinu i 20cm3 Aquaflorinu
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

a jeżeli będę napowietrzał około 3-4h to roślinki powinny rosnąć i nie zaszkodze rybkom?? a i jeszcze jedno czy przy zakładaniu akwa musze jakiśnawóz dać do podłożą i posadzić rośliny czy nie musze??
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Awatar użytkownika
qba
Posty: 19
Rejestracja: 21 lis 2006 15:20
Lokalizacja: Lubartów

Ja nawozów nie uzywam...

Post autor: qba »

Ja nawozów nie uzywam a i tak mam bardzo ładne roślinki, to sama chemia. :!: :!: :!: Słyszalem ze od tego mętnieje woda. :!: Nie polecam :!:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

@ Dafik
Jeśli masz odpowiedni filtr to nie musisz dodatkowo wody napowietrzać

Do podłoża możesz (ale nie musisz) dać kulki gliniane o średnicy ok 1 cm, ja je stosuje i dają całkiem dobre efekty. Kulki te musisz przygotować prędzej i dobrze wysuszyć, umieszcza sie je pod korzeniami roślin.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

mam filtr tetra ex 700 z oryginalnymi wkładami (już były) jeżeli dobrze widziałem był tam takie jakby okrągłe podłużne kółka z dziurką wkłady gąbkowe, plastikowy (na nim osadzają się pożyteczne bakterie) i jakiś taki w woreczku czarny i granulowany a co do tych kulek wystarczy zwykła glina??

ortografia! chemik4
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

tak, wystarczy zwykła glina
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

dafik pisze:jakiś taki w woreczku czarny i granulowany
Czesc.
Co do tego to jest to wegiel. Kupując moj filtr wegiel tez byl w komplecie. Nie powinno sie go stosowac! Sam dostalem kiedys dobra rade:
"Wegla aktywnego nie powinno sie wogole stosowac! Tylko po kuracji jakejs choroby aby usunac chemie! I nie dluzej jak 2-3 dni! Wegliel wyjalawia wode i po osiagnieciu swoich kapacytetow oddaje wszystkie pochloniete swinstwa do wody wiec wywal ten wegiel! "

Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

to dobrze żę mnie informujesz chyba zamienie go na torf a co do tej gliny gdzie ją mam teraz znaleźć bo ziemia trochę twarda
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Czesc.
Torf jest super sprawa jesli chdzi o rosliny, ale jak zalezy ci na przejrzystej wodzie to lepiej torfu do filtra nie wkladaj, barwi wode na lekko brazowy kolor. Sam tak mam w roslinnym akwarium i nie musze stosowac zadnych nawozow z butelki lub jakich kolwiek.
Karola ma racje co do CO2, ale jak szkoda ci kasy to napewno wystarczy torf w ziemi. Mozesz zastosowac torf w kulkach lub jako granulat, podklada sie go pod rosliny a one rosna jak wsciekle :lol: a skoro zakladasz dopiero akwa to jest to jeszcze prostsze.
No i oczywiscie najważniejsze to SWIATLO. Spotkalem sie tu na forum z wypowiedziami o czasie zapalania swiatla ok 10-12 godzin, ja zapalam na jakies 16- 17 godzin swiatlo i moge to tylko dalej polecic(moje akwarium stoi z pólnocnej strony mieszkania).
Ps. Gliny nigdy nie stosowalem, nawet nie wiem jak by jej uzyc :oops:

Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

właśnie nie zależy mi na przejrzystej wodzie zawsze jej nie lubiałem
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

@ Manthei
jak użyć gliny napisałem kilka postów wyżej

@ Dafik
faktycznie teraz może byc problem z gliną, ja ją zdobyłem podczas kopania studni u wujka na działce, załadowałem nią 2 duże wiadra, czyli cos koło 20 kilo :)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ