Podrzucony problem

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kajka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2006 16:16

Podrzucony problem

Post autor: kajka »

Witam

Od kilku dni czytam posty na tym forum ponieważ mam mały problem. Wynajmowałam komuś przez jakiś czas mieszkanie. Teraz mam co do niego plany więc wypowiedziałam umowę. Gość się wyprowadził jakiś tydzien temu. W środę poszłam odebrać rachunki i w mieszkaniu zastałam akwarium z rybkami. Przez prawie tydzień nikt się nimi nie zajmował. Poszłam szybko do sklepu i kupiłam pierwszy pokarm który zobaczyłam. Tropical w takiej dużej puszce z czarną etykietą. Akwarium ogólnie jest zaniedbane. Jakieś dziwne glony rosną (takie długie zielone włosy). Woda wydawała się bardzo mętna ale okazało się, że to tylko nalot na szybach a woda jest w miarę czysta. Akwarium nie jest za duże (zależy do czego porównać). Niestety nie zmierzyłam więc nie wiem jaką ma pojemność. jest w środku jakiś filtr ale pewnie od dłuższego czasu nie pracował. Brak grzałki. Rybek jest zdecydowanie za dużo. Nie wiem jakie to gatunkiale wyglądają na zdrowe. Zdecydowałam, że rybcie zostają u mnie.

I teraz pytanie do was? Co ja mam teraz robić? Nigdy nie miałam akwarium i nie wiem co powinnam sprawdzić, dokupić, sprzątnąć.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

dowiedz sie najpierw jakie tam są rybki, zmierz akwarium i oblicz jaka ma pojemność, sprawdź temperature, wyczysć szyby z glonów, wypłucz (w wodzie o temp ok 25*C) filtr i uruchom go

jak to wszystko bedzie wiadome to potem dalej sie pomysli
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
kajka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2006 16:16

Post autor: kajka »

Zmierzyłam akwarium - jest to 60 litrowy zbiornik. Rybek szukałam na allegro i są to:
1 żałobniczka
1 razbora klinowa
7 barwniaków czerwonobrzuchych
ok 15 gupików (prawie same samce)
parka mieczyków
1 glonojad (czarny w białe kropy)
3 duże ślimaki (chyba ampularie)
1 malutki brązowy ślimak

Jest ich starsznie dużo. Co mam z nimi zrobić? Które zostawić?

W filtrze są 2 wkłady z gąbki - wypłukałam jeden, ten drugi też wypłukać?
Niestety nie potafię go szczelnie zamknąć. Czy to ma jakieś znaczenie?

Co do glonów na szybie to chyba powinnam mieć jakiś czyścik. Czym się kierować podaczas zakupu? Na allegro widziałam magnetyczne i takie na długim patyku z żyletką na końcu.
Zanim kupie czyścik to czy mogę użyć zwykłej gąbki kuchennej - takiego zmywaka? (oczywiście nowej)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jeśli sa 2 wkłady to jeden zostaw nieczyszczony (wypłucz go za 3-4 dni) płucz te wkłady na zmiane, nigdy obu jednocześnie.

przerybienie niezłe...

Oddaj komuś, kto ma odpowiednie akwarium barwniaki i mieczyki, z żałobniczką i razborą zrób to samo (to są ryby stadne i nie powinny byc trzymane pojedynczo) glonojad i gupiki mogą zostać

Szyby da sie wyczyscić nową gąbką do mycia naczyć, więc nie potrzebujesz czyscika
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
kajka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2006 16:16

Post autor: kajka »

Przerybienie to akurat mały pikuś w porównaniu z pozostawieniem akwarium bez opieki.
Filtr sam w sobie działa, ale przyssawki nie chcą trzymać i opada na dno :?

Co do rybek to nie mam komu oddać. Nikt z moich znajomych i sąsiadów nie posiada akwarium i stąd szukanie pomocy na forum.
A czy w sklepie zoo można oddać?
A nie mogłabym oddać połowy gupików i zostawić parkę mieczyków? najbardziej mi się podobają.

W mieszkaniu znalazłam jeszcze grzałkę, siatkę do łapania rybek i małe akwarium (na oko 5 litrów).
Czy ta grzałka nie powinna być w wodzie? teraz temperatura wynosi 24 stopnie. taka wystarczy czy ma być wyższa?

No i co z tymi długaśnymi zielonymi glonami?
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Czesc.
Nie stosuj zadnej gabki kuchennej. Najlepiej bedzie jak kupisz poprostu taka zyletke na patyku (tanie i dzialaja :lol: )Czyscik magnetyczny jest dobry do malej ilosci glonow, a zyletka scina wszystko. Poki co nalej do jakiegos czystego wiaderka wody niech sie odstoi(najlepiej do dwoch). Glony narazie zostaw(jak nie to uzyj waty). Dzis jest sobota wiec rybek itak nigdzie nie oddasz wiec wybierz sobie te ktore ci sie najbardziej podobaja :wink: i sprawdz jak je hodowac. Jesli bedziesz miala jakies pytania co do ich hodowli to napewno uzyskasz tu pomoc :)

Pozdrawiam!!!
kajka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2006 16:16

Post autor: kajka »

Sobota to nie problem. Mieszkam w centrum dużego miasta i mam kilka supermarketowych sklepów zoo (czynne do 21), tylko czy przyjmą te rybcie.
Kupię przy okazji ten czyścik bo przez te szyby woda wygląda jak zupa.

No i ten filtr... chyba trzeba go zmienić. Nie domyka się, przyssawki nie trzymają i jakiś dziwny jest. W żadnym sklepie internetowym takowego nie ma.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

czy przyjmą... nie wiem, niektóre sklepy przyjmują inne nie.

polecam filtry firmy AquaEl, są dobre i niedogie
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Przegotowana woda powinna pomoc na przyssawki. Oblej je woda i troche powyginaj (zeby zmiekly) wtedy wsadz do akwa i powinny sie trzymac grzalke oczywiscie wsadz do wody, niech grzeje(sprawdz jej moc) ale nie ugotuj ryb. Skoro idziesz do sklepu to wez troche wody ze soba i daj do analizy (o ile to robia).
Co do obsady to przylaczam sie do chemika.
Dowiedz sie jaka jest opinia sprzedawcy na temat tych ryb, ale to co powie potraktuj i tak z duzym dystansem. Czesto sie zdarza ze sprzedawcy wprowadzaja w blad(tym bardziej w supermarketach) ale moze ci cos pokazac interesujacego co ci pomoze w wyborze.
Powodzenia :wink:

Pozdrawiam!!!
kajka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2006 16:16

Post autor: kajka »

Zapomniałam o najważniejszym. Akwarium jest oświetlane jedynie biurkową lampką :shock:
Brak pokrywy - przykryte kawałkiem pleksi.
Chyba pomyśle nad zmianą całego zbiornika na większy. Ten był chyba robiony na zamówienie, bo a dosyć dziwne wymiary (61x39x30). W moim pokoju zmieszczę większy, ale chyba też będzie musiał być zrobiony bo 80 mi nie wejdzie.

Filtr jest włoski - firmy SHARK. Dosyć duży. Zaraz zajmę się przyssawkami.

Mam nadzieję, że z tym wszystkim wyrobię finansowo :wink:

EDIT:
Niestety wszystkie ryby nadal są u mnie. W żadnym sklepie nie chcieli przyjąć.
P.S. Ktoś chce barwniaka?
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

kajka pisze:Akwarium jest oświetlane jedynie biurkową lampką :shock: Brak pokrywy - przykryte kawałkiem pleksi.
Jak nie ma roślin lub są małowymagające to OK, pokrywę możesz zrobić sama (spienione płytyPCV i belki oświetleniowe) albo kupić gotową (w takiej jest zazwyczaj za mało światła na podwodny ogródek).
kajka pisze:Chyba pomyśle nad zmianą całego zbiornika na większy. Ten był chyba robiony na zamówienie, bo a dosyć dziwne wymiary (61x39x30). W moim pokoju zmieszczę większy, ale chyba też będzie musiał być zrobiony bo 80 mi nie wejdzie.
Jeśli masz możliwość, to postaw tak duży zbiornik, na jaki Cię stać. (głębokość i długość stawiaj ponad wysokość akwa). Zbiornik faktycznie wygląda na zamówiony. Decyzja należy co Ciebie. Pamiętaj o meblu pod akwarium - musi przenieść ciężar wody, szkła, piasku i dekoracji.
kajka pisze:Niestety wszystkie ryby nadal są u mnie. W żadnym sklepie nie chcieli przyjąć. P.S. Ktoś chce barwniaka?
O takim filtrze nie słyszałam :?: Jeśli chodzi o ryby daj ogłoszenie na wszelkich forach internetowych, a jak to nie pomoże, to zwyczajnie podrzuć ryby do sklepu akwarystycznego. 95% obsługi zachowa się jak ludzie i przygarnie rybki i postara się znaleźć im nowy dom.
Ja bym jeszcze oddała glonojada. Z opisu to może być zbrojnik niebieski.
pozdrawiam
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
kajka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2006 16:16

Post autor: kajka »

Szukałam takiego filtra w internecie. Shark to chyba model, a firma to SICCE. Dostępne w czeskich sklepach internetowych. Ceny wahają sie w granicach 90-100zł (w przeliczeniu) za ten model. Przeznaczony do akwarium o pojemności do 120litrów. Może taki zostać czy zainwestować w inny?

Co do rybek to chciałam oddać za darmo do sklepu ale i tak odmówili. Nie wiem co mam z nimi zrobić.

Jeśli zaś chodzi o nowe akwarium to dużo szersze mi raczej nie wejdzie. Takie na 74 cm to max. Na głębokość moge mieć do 45cm. Wiec nie wiem czy opłaca się zmieniać.
Pokrywe z oświetleniem postaram się zrobić (przy pomocy jakiegoś faceta oczywiście). Tylko nie wiem gdzie szukać tego materiału i o co pytać.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Mi sie udało zrobić pokrywe z paneli plastikowych, pokrywa z nich zrobiona jest lekka i nie gnije.
O materialy pytaj w sklepach budowlnaych (OBI, Castorama)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

kajka pisze:Szukałam takiego filtra w internecie. Shark to chyba model, a firma to SICCE. Dostępne w czeskich sklepach internetowych. Ceny wahają sie w granicach 90-100zł (w przeliczeniu) za ten model. Przeznaczony do akwarium o pojemności do 120litrów. Może taki zostać czy zainwestować w inny?
Nie wygląda źle. Jeśli sobie radzi i się szybko nie zapycha, to jest OK. Ale póki co chyba trudno cokolwiek o nim powiedzieć z taką obsadą ryb.
kajka pisze:Pokrywe z oświetleniem postaram się zrobić (przy pomocy jakiegoś faceta oczywiście). Tylko nie wiem gdzie szukać tego materiału i o co pytać.
Jak napisał chemik4 stawiałabym na tworzywo sztuczne. Ja zrobiłam pokrywę i stelaż ze spienionego PCV, kątowników PCV, okleiny drewnopodobnej i użyłam kleju polimerowego oraz silikonu neutralnego, a belkę oświetleniową z rynienki do maskowania przewodów, statecznika od świetlówki kompaktowej i oprawek bryzgoszczelnych. Wszystko oprócz oprawek dostępne w większości marketów budowlanych. Foto mogę Ci wysłać na priv, jeśli chcesz.
A z rybkami próbuj dalej. Taka obsada na dłuższą metę będzie Ci sprawiać więcej kłopotów niż radości.
pozdrawiam
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
kajka
Posty: 10
Rejestracja: 24 lis 2006 16:16

Post autor: kajka »

Jasne że nie zostawię wszystkich rybek w tak małym akwarium. Ale też nie oddam komuś kto ma równie małe jak ja. To się chyba mija z celem.

Rybki narazie mają się dobrze (tak myślę). Staram się robić wszystko wg waszch wskazówek.

Możecie polecić mi jeszcze jakieś testy do wody? Lepiej kupować osobno czy takie 5 w 1? Jeśli pojedyncze to jakie są najważniejsze?

Co do pokrywy i oświetlenia to już zbieram materiały. Na dniach powinnam mieć pokrywęz oświetleniem. W tym akwarium były tylko 3 roślinki (nie wiem jakie gatunki), ale chciałabym mieć ich więcej.

Chciałabym też wymienić żwirek bo jest go tam bardzo mało (są puste miejsca). Na niektórych fotkach z forum widać taką drobnicę wyglądającą jak piasek - to też żwirek? jeśli tak to skąd mam taki wziąć? Fajny jest.
ODPOWIEDZ