Nowe akwarium - pytanka

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Neisa
Posty: 28
Rejestracja: 21 lis 2006 12:44
Lokalizacja: Warszawa

Nowe akwarium - pytanka

Post autor: Neisa »

Witam ponownie,
moje akwarium już ruszyło :) Wiem, że to dopiero początek i dlatego chcę się poradzić w paru kwestiach.

Akwarium ma długość 80cm, szerokość 35cm, a wys. 40cm
Filtr Aquael Turbo Filter 350, grzałka Aquael Comfort Zone AQn 150

Filtr ruszył dosłownie 30 minut temu. Czy może on wystawać trochę z wody tak by strumień wody wyrzucany przez filtr był przy powierzchni wody? czy musi być całkowicie zanurzony (wtedy jest jakieś 5-10cm pod wodą), ale wtedy chyba napowietrzacz nie ma sensu?...

1. Kiedy sprawdza się parametry wody? Od razu, czy po kilku dniach pracy urządzeń?

2. Kiedy dodaje się startera z bakteriami? Przed posadzeniem roślin? Przed zbadaniem wody?

3. Rośliny.
Planuję kupić m.in. Bakopę karolińską, Bolbitis Heudelota Różdżyca rutewkowata, Wąkrota białogłowa, Żabienica delikatna, Nadwódka trójkwiatowa, mech jawajski i jeszcze jedna roślina jest bordowa z dużymi liśćmi, ale nie wiem jak się nazywa.
A pytania brzmią: czy pod te rośliny trzeba dawać jakiś nawóz? Czy nie będzie za dużo gatunków? Czy dam radę jako początkujący akwarysta z takimi roślinami?

4. Ryby.
Wiem, że z rybami trzeba odczekać przynajmniej 2-3 tygodnie.
Ja odczekam 4, bo mogę jeździć do sklepu tylko w weekendy.

Moja potencjalna obsada będzie wyglądać tak:
4-5 ramirezek
5 kirysków panda
5 otosków
10 neonków Inesa
1 prętnik (samiec)
+krewetki karłowate

I teraz moje pytanka:
Czy nie będę miała przerybienia?

Czy otoski i kiryski muszą być trzymane w min. liczbie 5 osobników, czy np. 3 wystarczą?

Czy samotny prętnik będzie się dobrze czuł? Chcę jakąś rybę (ryby) większą na górne piętro, ale boję się przerybienia, a nie chciałabym też by ryba się źle czuła...

Wiem, że o dużo proszę... ale jeżeli ktoś ma siłę i chęć mi pomóc to będę bardzo wdzięczna :)
Dziękuję i pozdrawiam,
Marta
ODPOWIEDZ