[54L] MOJE PIERWSZE AKWARIUM OGÓLNE

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
cyperek
Posty: 37
Rejestracja: 10 sty 2007 21:45

[54L] MOJE PIERWSZE AKWARIUM OGÓLNE

Post autor: cyperek »

Witam wszystkich chciałem się pochwalić moim nowym akwarium:

Obrazek

To moje pierwsze akwarium 54 litry. Jak narazie jeszcze dojrzewa a w przyszłym miesiącu zakupie ryby:

1. LABEO - 1 szt.
2. NEONY - 10 szt.
3. KIRYSKI PANDA - 2 szt.
4. PIELĘGNICE RAMIREZA - 2 szt. (para)
5. PIELĘGNICE KAKADU - 2 szt. (para)
6. KSIĘZNICZKA Z BURUNDI - 4 szt. (2 pary)
7. BOJOWNIKI WSPANIAŁE - 3 szt. (1 samiec, 2 samice)
8. BOCJA - 1 szt. (jeszcze nie wiem jaka odmiana)

Inne zwierzęta jakie będą w tym akwarium to:

1. KREWETKI FIRE RED - 5 szt.
2. ZABKI - 2-3 szt.

Posiadam też 3 inne mniejsze akwaria, są w nich bojowniki (samce)

Chciałem sie dowiedzieć czy podoba się wam moje akwarium, co sądzicie o obsadzie i czy taka może być?

Stała temperatura w akwarium to 27 oC

Sprzęt -FILTR, GRZAŁKA, NAPOWIETRZACZ, DYFUZOR CO2 (Z BIMBROWNI) - Wszystko jak widać jest zamaskowane i nie szpeci :)

Najważniejsze dla mnie był zamaskowany sprzęt!

Dziękuje i preoszę o uwagi dotyczące tego akwarium. - Pozdrawiam :)
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Re: [54L] MOJE PIERWSZE AKWARIUM OGÓLNE

Post autor: AMNESIAC »

cyperek pisze: 1. LABEO - 1 szt.
2. NEONY - 10 szt.
3. KIRYSKI PANDA - 2 szt.
4. PIELĘGNICE RAMIREZA - 2 szt. (para)
5. PIELĘGNICE KAKADU - 2 szt. (para)
6. KSIĘZNICZKA Z BURUNDI - 4 szt. (2 pary)
7. BOJOWNIKI WSPANIAŁE - 3 szt. (1 samiec, 2 samice)
8. BOCJA - 1 szt. (jeszcze nie wiem jaka odmiana)
Dobrze, ze piszesz w czasie przyszlym, bo obsada zapowiada sie katastrofalnie na ten (jak i inny) litraz.
1. NIE, Labeo - za duze na to akwarium,
2. Neony OK,
3. Kiryski panda 2 a nawet 4 bo lubią byc w stadku,
4. Ramirezy para OK - tu konczy sie granica zarybienia akwarium, zaczyna sie zupa rybna,

5. NIE, Pomylka, odpusc,
6. NIE, Gorzej niz pomylka, ba, nawet makabra!,
7. NIE, Jak na ten litraz to juz za duzo szczescia, moga tluc sie z ramirezami,
8. NIE, Tez odpusc, szkoda ryb.

Potencjalnych INNYCH ZWIERZAT w tym akwarium juz nie skomentuje.
cyperek pisze:Sprzęt -FILTR, GRZAŁKA, NAPOWIETRZACZ, DYFUZOR CO2 (Z BIMBROWNI) - Wszystko jak widać jest zamaskowane i nie szpeci :) Najważniejsze dla mnie był zamaskowany sprzęt!
Sprzet ma przede wszystkim dzialac, a nie tylko byc zamaskowany, bo inaczej choroby, glony i porazka wyjda na wierzch. Akwarium prezentuje sie pieknie, ale przez przerybienie mozesz wszystko zepsuc, wiec zarybiaj je stopniowo i ostroznie.
powodzenia!
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
cyperek
Posty: 37
Rejestracja: 10 sty 2007 21:45

Post autor: cyperek »

Witaj AMNESIAC.

Czemu nie labeo - Miałbym go dopuki nie podrośnie później planuje kupić większe akwarium.

Jestem w stanie zrezygnować z bojowników dla pielęgnic kakadu i ramirez ponieważ mam je w innych akwariach. Na księzniczce z burundi tez bardzo mi zalezy.

Bocja miała byc tylko dlatego ze wytrzewia slimaki - a ja juz widze troche tych malych stworków.

I dlaczego nie krewetki i żaby? (pewnie ze wzgledu na pielęgnice?)

To co mam zrobic? Zalezy mi na kolorowych i pięknych rybkach zucajacych sie w oczy.

Moze podacie mi jakąś obsadę nadającą się do mojego akwarium.

Bardzo zalezy mi na NEONACH, RAMIREZACH, KAKADU ORAZ TEJ PIĘKNEJ KSIĘZNICZCE Z BURUNDI

Kirysków kupie 4 tak jak radzisz

Pozdrawiam i czekam na pomoc
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Hej, AMNESIAC napisała wszystko, co już dawno jako akwarysta powinieneś wiedzieć. 54l to jest bardzo małe akwarium, o wiele za małe na obsadę, jaką proponujesz. Przyłączam się do opinii mojej poprzedniczki. Jeżeli chcesz hodować (a nie męczyć) wszystkie opisane ryby - kup zbiornik ponad 100l - koniecznie.

Poza tym w twoim zbiorniku jak na mój gust jest za mało roślin, ale to pewnie z czasem się zmieni, bo te które masz zaczną rosnąć. To też zależy od tego, jakie masz oświetlenie - nie podałeś o tym informacji.

Jestem ciekawa jak dalej będzie wyglądał Twój zbiornik.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
cyperek
Posty: 37
Rejestracja: 10 sty 2007 21:45

Post autor: cyperek »

Wszystkiego jescze nie wiem, bo nigdy nie miałem akwa ogólnego a jedynie bojowniki w malutkich 12 l akwariach

Oświetlenie to narazie 2x 8W świetlówki z odbłyśnikami - musze dokupić jeszcze jedną 8W i to chyba wystarczy.

Wyskość zbiornika to 33 cm a dł 65 cm

Pozdrawiam
kiql
Posty: 21
Rejestracja: 09 sty 2007 11:54
Lokalizacja: Warszawa Jelonki

Post autor: kiql »

Bardzo zalezy mi na NEONACH, RAMIREZACH, KAKADU ORAZ TEJ PIĘKNEJ KSIĘZNICZCE Z BURUNDI

Neony, Ramirezy i Kakadu to ryby z Ameryki Południowej żyjące w miękkiej wodzie i niskim pH, a księżniczki są z Afryki i żyją w twardej wodzie z wysokim pH, nie mówiąc juz o tym, że są bardzo agresywne. Ponadto już para Ramirezek i Kakadu w 54 litrowym baniaku to już za dużo. To małe rybki ale bardzo terytorialne. Możesz zdecydować się na parkę Ramirezek albo Kakadu (nie razem) i do tego stadko Neonków i przynajmniej 4 kiryski i powinno być ok.
Tylko bocja wspaniała zjada najchętniej ślimaki, a jest to rybka stadna dorastająca nawet do 18cm. Pojedyncza sztuka bedzie bardzo płochliwa.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Hej,
Jesli zalezy Ci na ladnych kolorowych rybach, mozesz zdecydowac sie na jakies spokojne zyworodki np. platynki albo gupiki. Zestaw ryb, jaki proponujesz bedzie moze ladnie wygladal do pierwszego tarla, potem juz nie bedzie na co patrzec. Pielegnice maja temperament, ktory za nic nie pozwoli im spokojnie dzielic miedzy soba 54litrowego akwarium. Inna sprawa jest chemia wody przy takim przerybieniu oraz stres i choroby. Do takiego akwarium mozesz wpuscic np.:
10 neonow, pare ramirez, 4 kirysy
albo pare kakadu, 10 neonow,
albo pare ksiezniczek
Poczytaj o zwyczajach i wymaganiach tych ryb, a (mam nadzieje) zmienisz zdanie.
pozdrawiam
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
cyperek
Posty: 37
Rejestracja: 10 sty 2007 21:45

Post autor: cyperek »

Macie racje nie można przedobrzyć!

AMNESIAC podoba mi się twoja propozycja obsady:

pare kakadu, 10 neonow, 4 kiryski panda Dziękuje

Ale co mam zrobić ze ślimakami? A nie ma jakiejś małej bocji? kupiłbym ze 2 sztuki kosztem np 2 neonów?

Chciałem się jeszcze zapytać jak się mają kakadu z bojownikiem?

Spróbuje jeszcze z inną obsadą - co wy na to?!:

1. BOCJA KARŁOWATA - 3 szt.
2. NEON INESSA - 8 - 10 szt.
3. KIRYSEK PANDA - 4 szt.
4. BOJOWNIK WSPANIAŁY - 3 szt. (1 samiec + 2 samice)
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Nie kakadu tylko ramirezki. Kakadu potrzebują większego akwarium :)
Kirysków dał bym 5-6, 4 to za mało. Bojownika bym nie dawał, nie ma sensu mieszać. Hmm ślimaków możesz pozbyć się wkładając na noc kawałek marchwi do akwarium.
Czołem :)
Awatar użytkownika
cyperek
Posty: 37
Rejestracja: 10 sty 2007 21:45

Post autor: cyperek »

Brian - Czytałem juz o róznych sposobach tępienia ślimaków ale o marchwii jeszcze nic nie wiem.

Napisz jaki duży kawałek najlepiej w cm oraz fi :)

Czy ma być gotowana? czy surowa?

No i co potem z tamarchewką i slimakami?

A co do obsady to już sam nie wiem musze się z tym przespać.

Chyba założe takie akwarium z konkretnego biotopu i odpowiadające im gatunki ryb

Pozdrawiam - niezdecydowany :(
Awatar użytkownika
qba0
Posty: 96
Rejestracja: 18 gru 2006 18:16
Lokalizacja: poznań

Post autor: qba0 »

akwa bardzo ładne szkoda dawac taka duza obsade daj moze parke ramirezek troche neonków i kilka kirysków moim zdaniem będzie ok
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Ksiezniczki odpadaja nawet przed samym startem to sa rybki zyjace w sporych rodzinach i sa niezmiernie agresywne.
Bocje potrzebuja mnostwo przestrzeni do pływania wiec odpadaja kakadu to ryby terytorialne-samiec dzieli akwarium wraz z samicami na mniejsze terytoria wylegu i wychowu młodych,
Ramirezy tez nie bardzo potrafia sie dogadac, mozesz miec 1 samca i 2 samice tak by samiec nie zameczyl swojej wybranki.
Kiryski rybki typowo stadne wiec minimum 4-6 sztuk bedzie potrzebne.
Sprawa ślimaków jest dosc prosta ja moim kiryskom spiżowym rozgniatam slimaczki na szybie i wrzucam do akwarium a one juz je z łatwoscia wyciagaja z resztek skorupki i wciagaja ich miekkie i pyszne ciala(takie urozmaicenie diety)
Moja propozycja obsady to
-8-10 szt. neonków(albo rasbory klinowe)
-3 bojowniki (1 samiec i 2 samice)
-4 kiryski panda
-3 otoski do usowania glonow
Nie wiem czy czasem nie przesadzilem z obsada ale wydaje mi sie ok.
Neonki musza byc w akwarium conajmniej na tydzien przed wprowadzeniem do niego bojownikow tak by bojowniki nie powyjadaly neonow a nauczyly sie z nimi zyc.
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Na slimaka jest mnostwo sposobow, ale poki nie masz jeszcze ryb to mozesz pogooglac i znalezc sposob "na bateryjke 4,8V". Podobno 100% skuteczny. A na przyszlosc proponuje dokladnie plukac nabyte rosliny w nadmanganianie potasu.
Co do obsady to nie pisalam nic o kirysach z kakadu, a o samych kakadu i neonach. Kakadu rosna wieksze niz ramirezy i sa rybami dennymi wiec kirysy bylyby zbednym przerybieniem. Ramirezy sa za to monogamiczne i druga samica mialaby ciezkie zycie, wiec w gre wchodzi tylko para. Akwarium biotopowe to dobry pomysl. Mozesz miec Ameryke Poludniowa z pielegniczkami i neonami albo Tanganike z para ksiezniczek (musialbys regularnie oddawac najstarsze potomstwo).
pozdrawiam.
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
cyperek
Posty: 37
Rejestracja: 10 sty 2007 21:45

Post autor: cyperek »

Witam ponownie

Wymyśliłem już skład do akwarium ale jak zwykle chcę się poradzić zaawansowanych akwarystów.

1. BOCJA KARŁOWATA - 3 szt
2. OTOSEK - 2 szt
3. KIRYSEK PANDA - 3 szt
4. NEON INESSA - 8 szt
5. BOJOWNIK WSPANIAŁY - 3 szt (1+2)

Jeżeli źle skomponowałem skład to poprawcie proszę - starałem się nie przesadzić ale mam wrażenie że jednak coś niegra.

Obawiam się o te bocje bo 54 litry to chyba małe akwa na takie rybki mimo że są mniejsze niż inne bocje.

Mogę dać np samego samca bojownika bez samiczek ale te bocje są mi potrzebne ze względu na slimaki (numer z marchewką nie wypalił a pieszczenie prądem odpada ze wzgledu na zbyt dużą szkodliwość)

Następnie kiryski - też mi na nich zależy bo zjadają resztki pokarmu a otoski zajmą się glonami - ale sam nie wiem

Nie jestem leniwy codziennie kontroluje akwarium i wyjmuje coś co moze szkodzić i brzydko wyglądać (glony) - ale potrzebuje pomocników w postaci tych właśnie rybek

Proszę o pomoc i pozdrawiam


DOPISEK Z DNIA NASTĘPNEGO: No niech mi ktoś pomoże?!
[54l] - jeszcze dojrzewa (założone 4.01.07)
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Cyperek, spokojnie, to nie fabryka, nie zawsze uzyskasz odpowiedź natychmiast.

Na 54l bocje to już za duzo. Poza tym pozostałabym przy zaproponowanej obsadzie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ