Problem z korzeniem

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Paulina
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2006 16:23
Lokalizacja: Wrocław

Problem z korzeniem

Post autor: Paulina »

Witam,mam własnoręcznie spreparowany korzeń przez miesiąc moczył się w osobnym wiaderku żeby w końcu zatonął po włożeniu do akwarium po około 2 tygodniach zaczeły pojawiac się na nim czrne okrągłe plamy tak o centymetrowej średnicy, co to może byc?Dodam że drewno było przed spreparowaniem mocno wysuszone i pochodzi z drzewa liściastego prawdopodobnie z olchy.
kiql
Posty: 21
Rejestracja: 09 sty 2007 11:54
Lokalizacja: Warszawa Jelonki

Post autor: kiql »

może gnije?
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Mój korzeń z olchy na poczatku był jasno brazowy po zatonieciu zaczol przybierac ciemniejsze kolory ale nie regularnie czyli w postaci ciemniejszych plam az w koncu caly sciemnial i teraz jest koloru mlecznej czekolady a byl jasny brąz.Byc moze jest tez tak ze gnije ale wydaje mi sie ze jesli drzewo bylo martwe przed preparowaniem(moje takie byly) to nie powinno gnic.Moj korzen tez ma kilka ciemnych plamek i nie zauwazylem sladów gnicia.
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Mam w jednym akwarium korzeń z wierzby, na początku był żółtobrązowy, teraz zrobił sie ciemnobrązowy, więc chyba to normalne że drewno w wodzie ciemnieje
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Paulina
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2006 16:23
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Paulina »

dziekuję za odpowiedź, trochę się uspokoiłam tylko mój jest czekoladowy a robi się czarny! wiec jstem zdziwiona aż taką zmianą odcienia zastanawiam się czy to nie jest jakiś grzyb bo opócz czarnych plam pojawily się na powierzchni wypukłe drobne czarne kropeczki wygląda to ja zarodniki i zastanawiam się czy go nie wyjąć i jescze nie przegotować kilka razy lub całkiem się pozbyć :( , dalej go obserwuję z rybami na razie się nic nie dzieje i nie ma zmian w wodzie wiec może to jednak jest zmiana barwy?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Jak by zaczął plesnieć albo coś w tym rodzaju to wygotuj go jeszcze raz w wodzie z solą i powinno być dobrze
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
al
Początkujący pomocnik
Posty: 114
Rejestracja: 11 maja 2006 11:15
Lokalizacja: Toruń

Post autor: al »

Wygotuj go porządnie w słonej wodzie, wypłucz, i namocz go w nadmanganianie potasu ( do kupienia w aptece- kosztuje grosze), i jeszcze raz go wypłucz. Ja gotuję w mocno słonej wodzie przez cały dzień, a poźniej przez cały dzień moczę w nadmanganianie potasu. Nie ma prawa spleśnieć.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Do tego nadmanganianu potasu to jeszcze dopowiem, że nalepiej moczyć w zakwaszonym (np. Aquacidem, 1 ml/litr) nadmanganianie potasu (w środowisku kwaśnym ma najsilniejsze właściwości utleniające)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
hoomik
Posty: 20
Rejestracja: 07 lip 2006 14:21

Post autor: hoomik »

sadze ze to nie gnicie, ja umieszczalem wiele korzeni, galezi w akwarium i zawsze zminialy kolor na ciemniejszy (a mam je w akwarium od wielu lat)
figa19
Posty: 47
Rejestracja: 16 cze 2006 18:57
Lokalizacja: okolice Bielska - Białej

Post autor: figa19 »

A wie ktoś może co to za drobne czarne kropeczki?? U mnie też się to pojawiło i wygląda faktycznie jak zarodniki:( Po ponownym wygotowaniu w slonej wodzie problem ustał, ale widzę, że znowu się zaczyna:(
hoomik
Posty: 20
Rejestracja: 07 lip 2006 14:21

Post autor: hoomik »

to moga byc glony ja mam glony i niby cos innego, u mnie to nie szkodzi wybka, kosiarki nawet sie tym czestuja
ODPOWIEDZ