co za paskudztwo atakuje moje akwarium?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
karolcia683
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2007 19:51

co za paskudztwo atakuje moje akwarium?

Post autor: karolcia683 »

czy ktos moze wie, co za swinstwo pojawilo sie w moim akwarium?na poczatku oblepilo mi kamienie, ale myslalam, ze to po prostu jakis osad po wzruszeniu go przy ostatnim sprzataniu tak dziwnie opadl, chcialam poczekac do nastepnego sprzatania, wyssac go i wtedy zobaczyc, czy powroci. dzis mialam sprzatac, ale wlasnie zauwazylam, ze to cos zaczelo wlazic na szyby i rosliny, co wykluczylo martwy osad, bo przeciez sily grawtacji jednak chyba istnieja. w takim razie sadze, ze to cos zyje, choc wcale tak nie wyglada. jak wzielam to w reke to byla taka maz, ale sposob ulozenia tego na szybie nie jest przypadkowy. parametry wody to:
pH miedzy 7, a 7,5 moj test pokazuje wartosci co 0,5
KH 8
GH nie wiem-wadliwy test
PO4 1,5mg/l
NO3 10mg/l
T-25stopni
Fe <0,25mg/l
NO2-<0,1mg/l

jesli chodzi o to, co dodawalam do akwarium ostatnio nowego to bylo tego troche, gdyz moje rybki ostatnio chorowaly i leczylam je roznymi lekami. jednak moze ogranicze sie do podania tych rzeczy, ktore pojawily sie w akwarium na kilka dni przed pojawieniem sie tego dziadostwa.
ostatnim lekiem, jaki podawalam byl fungistop tetry. przefiltrowalam go przez wegiel aktywny, zmienilam czesc wody i dodalam sol akwarystyczna. dodalam tez fishtamin dla wzmocnienia ryb, ale to juz chyba po pojawieniu sie tego czegos (dokladnie nie pamietam, ale tak mi sie wydaje). zaczelam tez karmic ryby suszona dafnia, czego wczesniej nie robilam.
co jeszcze zauwazylam innego,to to,ze wczesniej mialam lekko mleczna wode,bo plywaly w niej biale drobinki. nie moglam sie ich pozbyc od kilku miesiecy, a od ostatniego sprzatania woda stala sie przejrzysta.
dodam jeszcze, ze ryby czuja sie dobrze, nie widze zadnych objawow choroby, a ta, ktora leczylam fungistopem, ustepuje.poradzcie mi, czy odseparowac ryby?
Załączniki
cos1.jpg
cos1.jpg (19.61 KiB) Przejrzano 1249 razy
cos2 kopia.jpg
cos2 kopia.jpg (11.52 KiB) Przejrzano 1249 razy
Encza
Posty: 28
Rejestracja: 14 gru 2006 19:38
Lokalizacja: Zabrze

:)

Post autor: Encza »

WYDAJE mi się, że to będzie stułbia. A pozbywa się ją podgrzewająć wodę do ok. 40 stopni (?) Nie jestem do końca pewna więc poczekaj na opinie innych.
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

moja diagnoza będzie taka że prawdopodobnie przekarmiasz ryby i gdzieś po kątach zalega pokarm
Widziałem kiedyś coś takiego
Zniknęło po systematycznej podmianie wody i dietetycznym karmieniu ryb
Airgun H... :-P
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Mnie tez sie wydaje ze to jest stulbia.Mozna ja usunac za pomoca preparatu na stułbie i wypławki kuopwanego w zoologicznym albo posiadajac wielkopłetwy ktore skutecznie zjadaja stułbie i wypławki.-co do diagnozy moge sie mylic.
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

A mi sie wydaje że dam link do zdj stułbi
http://www.mikrokosmos.pl/index.php?idg ... dt=stulbie

Ups trochę nie podobny
Jak ktoś może pisac o czymś czego nigdy na oczy nie widział
To jest jakiś rodzaj pleśni lub glonu pojawia się wtedy gdy coś nie odpowiedniego dzieje się w akwa
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Rybaczki ma rację, jest to porost pojawiający się często po umieszczeniu w akwarium nowego elementu, najczęściej korzenia (jak u mnie) lub kory ale również po podawaiu zanieczyszczonych mrożonek. Czasami jego obecność świadczy o wyjałowieniu wody.

Jak z nim walczyć:
1. Regularna podmiana wody
2. Zeskrobywanie z szyb od wewnątrz czyścikiem (ja używałam taki z żyletką)
3. Nie przekarmianie ryb, szczególnie mrożonkami.
4. Czyszczenie elementów akwarium na których porost się pojawił.

Nie proponuję stosować chemii, bo bez tego i tak porost sam zniknie. U mnie po pierwszym pojawieniu się znikł na jakies trzy miesiące, teraz znowy się pojawił, w niewielkich ilościach. Nie jest szkodliwy dla ryb.

Walka z nim potrwa jakieś dwa tygodnie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
karolcia683
Posty: 20
Rejestracja: 01 sty 2007 19:51

Post autor: karolcia683 »

chyba musi istniec jeszcze jakas inna przyczyna pojawienia sie tego intruza, bo nic, co wymienila Bara, nie dotyczy mojego akwarium, ale cieszy mnie to, ze nie musze stosowac chemii. mam nadzieje, ze te proste metody poskutkuja. fakt, nie widze, zeby ryby mialy z TYM jakis problem, tylko denerwuje mnie, ze oblepia tez rosliny. dzieki za pomoc
ODPOWIEDZ