[45] dla począkujących akwarystów

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gabbiano
Posty: 18
Rejestracja: 05 sty 2007 15:21
Lokalizacja: Wrocław

[45] dla począkujących akwarystów

Post autor: gabbiano »

Witam. Moje akwarium dojrzewa sobie od soboty, a ja powoli chciałabym przemyśleć obsadę do niego. Akwarium ma wymiary 60x30x30, profil pojemność 45 litrów. Świetlówka 15W+ odbłyśnik, przepływowy filtr biologiczny w pokrywie, trzy koszyki filtracyjne,( 2 z gąbką i 1 z ceramiką). Grzałka ComfortZone 75, ustawiłam na temp 25oC. Roślinki to nurzaniec, żabienica, oraz kilka kryptokoryn, podłoże żwirek, do tego 1 dość duży kamień i 1 korzeń.
Jeżeli chodzi o ryby to po lekturze tego forum myślałam głównie o gupikach, neonkach, kiryskach i otoskach. Podajecie proszę po ile tych rybek powinno być.
Jeśli dobrze przeczytałam mogłabym też trzymać bojowniki – proszę też o jakąś wersję obsady z bojownikami.
Dziękuję
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gupiki lubią twardą wodę a neony miękką. Chyba że myślisz o gupikach Endlera. Poza tym gupiki szybko się mnożą i powstaje problem z przerybieniem. Nie polecam do małego zbiornika.

Proponuję:

4 szt bystrzyków ozdobnych (dwie pary lub samiec + 3 samice)
8 szt neonów Inesa
4 otoski (jako ekipa czyszcząca)

I to wszystko.

Jeżeli chcesz trzymać bojownika to:
para bojowników
6 szt razbory klinowej
4 otoski

Tylko tyle.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

BARA pisze:Jeżeli chcesz trzymać bojownika to:
para bojowników
6 szt razbory klinowej
4 otoski
Baro, myślę ze para bojowników to nie jest dobry pomysł, a lepszy będzie układ 1+2. Dużego doświadczenia nie mam, ale z moich informacji wynika, że albo sam samiec, albo z haremem. Jeśli się myle, to popraw mnie proszę.
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Matrix
Posty: 254
Rejestracja: 22 lis 2005 13:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Matrix »

To ja dorzucę coś od siebie można hodować np ławicę jakiś rybek, np danio, neonki, razbory plus oczywiście służba sanitarna kiryski karłowate i otoski.
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Bojownik trzymany w niewielkim zbiorniku z jedną samicą może ją zamęczyć, lepszy będzie układ 1+2. Z drobiazgu mogę polecić stadko ok. 6 szt. miedzików, nie są takie oklepane jak neonki :wink: , a poza tym są mniej wrażliwe a zachowują się uciesznie jak stadko wróbelków. Z bojownikiem nie zwracają na siebie uwagi, pływają w środkowej cześci
gabbiano
Posty: 18
Rejestracja: 05 sty 2007 15:21
Lokalizacja: Wrocław

jeszcze parę wątpliwości

Post autor: gabbiano »

Dzięki za propozycje. Oglądaliśmy rybki w zoologu, mimo że oklepane podobają nam się neonki i chyba kupimy stadko, fajne są też razbory klinowe. Bystrzyków polecanych przez Barę nie było, może gdzie indziej zobaczymy jak się prezentują. Czy polecane przez was otoski maja jakąś inną fachową nazwę ?
Na bojownika się chyba nie zdecydujemy. Czy zakładając 6-8 neonek i kilka otosków czy kirysków , mogę jeszcze mieć jakieś ryby, zamiast proponowanych przez Barę bystrzyków.
A jeżeli wybierzemy oprócz służby sanitarnej tylko neonki lub razbory to ile ich kupić ?
Fajnie się tak Was poradzić – mój mąż na przykład nakupił by różnych zupełnie nie nadających się ryb, jego ostatni typ to sum rekini i muszę się z nim wykłócać o rybki do akwarium.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pszczółko, nie mam doświadczenia z bojownikami więc przyznaję Ci rację.

Gabbiano: akwarium tylko z neonami poza ekipą czyszczącą jest piękne. Proponuję wtedy kupić 20szt neonów Inesa lub czerwonych. Ewentualnie popatrzeć na rybki rosnące do maks 6 cm i pokusić się o 4 szt.

Otosek przyujściowy czasami bywa nazywany otocinklusem ze względu na swoją łacińską nazwę otocinclus affinis.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

60x30x30 to są 54l :)
ja zdecydowałam się na zwinniki jarzeńce :) małe i ruchliwe :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Lola, akwarium Gabbiano to profil, więc mam mniejszą pojemnośc niż wyliczasz.

A zwinniki jarzeńce to małe cuda! Jak ja lubię te rybki!!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gabbiano
Posty: 18
Rejestracja: 05 sty 2007 15:21
Lokalizacja: Wrocław

rybcie już pływają

Post autor: gabbiano »

No i są. Na razie kupiliśmy 7 neonek oraz 2 kiryski. Otosków nie było w sklepie, więc kupiliśmy kiryski. Wyczytałam teraz, że powinno być ich minimum 3 szt. Czy tak? Dokupimy im dzisiaj kolegę lub dwóch.
Czy w takim wypadku możemy dokupić też ostoski? \
Czy jeżeli będą otoski i kiryski, możemy powiększyć stadko neonek lub dokupić bystrzyki ozdobne (których jak na razie nigdzie nie ma) Wyczytałam gdzieś obsadę z neonkami (8)i prętnikami karłowatymi (2+1). Mi podobało by się akwarium z neonkami, ale mąż chcałby coś jeszcze.
Moje akwa to profil i ma tylko 45 litrów - nie jest do końca takie jak chciałam - ale mąż pojechał na giełdę i to mu się spodobało i tak już musi być.
Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc, szczególnie Barze, która cierpliwie odpowiada moje (i jak widzę wszystkich innych) nudne posty.
Aha w akwa pojawiły się glony-zielony nalot na zwirku i kamieniu - ale to już chyba temat na inne forum.
Ania
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Neonki Innesa to strasznie fajne rybki (jakoś się tak składa, że zawsze je mam w obsadzie od wielu wielu lat z przerwami) ale jeśli są w akwarium jako jedyne, zwykle po jakimś czasie przestają pływać w stadku, rozpraszają się i prowadzą dosyć stateczny żywot wśród listowia. Zdecydowanie ruchliwsze są od nich neony czarne.
Jeśli nie macie zbyt gęsto w górnej warstwie, niezłe są też hokejówki.
Polecam także razbory klinowe, ktore sam posiadam ku wielkiej uciesze.
Kiryski i otoski nie będą wchodziły w drogę ani sobie nawzajem, ani neonkom, więc spokojnie można ich dokupić. Kirysków polecam ze 4-6, to akurat bardzo wesołe i towarzyskie rybki gdy jest ich więcej, pojedynczo markotnieją.
Jeśli miałbym coś doradzać to spokój :-) , zobaczcie jak wam się podoba akwarium z neonkami i kiryskami, może faktycznie wystarczy - ładniej wygląda zbiornik nieprzerybiony, łatwiej go utrzymać w czystości, a i rybki się lepiej czują, nie chorują itd.
100 l: reaktywacja
Obrazek
gabbiano
Posty: 18
Rejestracja: 05 sty 2007 15:21
Lokalizacja: Wrocław

chyba mamy już komplet

Post autor: gabbiano »

Obsada mniej więcej skompletowana: mamy 7 neonek inesa, które chyba się już zadomowiły, bo pływają sobie rozproszone, ganiają się, choć czasami lubią siedzieć samotnie w dziwnej półpionowej – pozycji głową w dół gdzieś „w krzakach”. Nie wiem o co chodzi?
Potem są 4 kiryski pstre – bardzo pocieszne, krzątają się cały czas. W sobotę doszły 3 otoski, ale jeden niestety przeniósł się do „rybkowego nieba” jak stwierdziła moja 6 letnia córka.
Pozostałe 2 otoski są żwawe, mam nadzieję, że czują się dobrze. Czasami trochę ganiają neonki? Nie wiem czy dokupić jeszcze jakieś otoski. Te które mam pływają i przysysają się zupełnie osobno?
Myślę, że jak na razie wystarczy tych ryb w akwarium - mnie i mojej 6 letniej akwarystce się to zupełnie podoba.
ODPOWIEDZ