A co po ospie?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

A co po ospie?

Post autor: gilliam »

Mam tetry cesarskie, ramirezy, otoski, kiryski spiżowe, neony innesa. Akwa 112l, parametry nie odbiegają od normy.

Moje rybki miały ospę. Wina leży po mojej stronie- wlałam 20% wody do podmiany, której temp. była znacznie niższa od tej w akwa. Pierwszego dnia tylko niektóre rybki miały kropki, dodałam jednak Ichtiosan i podwyższyłam temp. do 27 st. (termostat był co prawda ustawiony na 30 st. ...). I tak kolejne pięć dni (codziennie 10 ml Ichtiosanuu do akwa 112l, jednorazowo dałam też sól akwarystyczną w dawce zalecanej jako profilaktyczna, a nie lecznicza, bo mam kiryski). Dzisiaj stwierdziłam, że kropeczek już nie ma i nie dolewałam Ichtiosanu.

Rybki są jednak mniej wybarwione jak przed chorobą, aczkoolwiek widać, że czują się lepiej niż w trakcie ospy. Nie chowają już płetw i chętniej jedzą. Widac jednak osłabienie.

Jak je przywrócić do formy?

Kupiłam wczoraj Sera Fishtamin, jednak do końca nie wiem jak tego używać, czy przy każdym podawaniu pokarmu, czy tylko przy podmianach wkraplać bezpośrednio do wody? Czy ten preparat można przedawkować i czy może zaszkodzić niektórym rybom?

Poza tym do dzisiaj nie obniżałam temperatury do tej, którą mam normalnie, czyli 24 st. Wciąż utrzymuję 28 st. Czy zacząć obniżać już temp.? Czy dolać jeszcze jakąś dawkę przypominającą Ichtiosanu (jeśli tak to ile)?

Dodam, że ponad miesiąc po założeniu akwa, przy wpuszczeniu pierwszych ryb (neonów innesa) rownież miałam ospę w akwa. Jednak jestem pewna, ze dostała się tam wraz z neonami. Wyleczyłam ją dwiema dawkami Ichtiosanu, a potem zastsowałam woreczek z węglem Filtus. Następnie dodawałam przy podmianach profilaktycznie 25 kropli Ichtiosanu.

Czy teraz też zastosować woreczek z węglem (podmianę robię, jak zawsze, w sobotę)?

Jak rozwiazać problem wody do podmian, która ochładza się- myślałam, że można dodać do odstałej wody litr lub dwa wrzątku. Co wy na to? Ewentualnie mam jeszcze do dyspozycji grzałkę 15W, czy mozna ją spokojnie umieścić w wiadrze z wodą i pozostawić ją "bez opieki"? Czy taka grzałka starczy do ogrzania 20l? Ile czasu musiałaby ogrzewać tą wodę?
Obrazek
ODPOWIEDZ