ospa - od A do Z

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Karola84
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2007 11:58

ospa - od A do Z

Post autor: Karola84 »

wiem ze jest bardzo dużo postów na temat ospy i staralam sie je wszystkie przeczyac zeby znajesc odpowiedzi na moje pytania ale i tak mam mętlik w glowie. jestem poczatkującą aqwarystką, mam aqwa 112 l od 2,5 tyg a w nim 20 gupików i 2 welony. przez pierwsze kilka dni wszystko bylo ok ale wczoraj pojawiły sie kropki na płetwach welonów. jakoże przeczytalam daardzo duzo na temat aqwariów i rybek no i tez odnosnie chorób wiem ze jest to OSPA :-/// czy ktos mógłby mi powiedzieć co mam po kolei robić. łącznie z podmianą wody - kiedy? i ile? i na jaką (jaka temp)? wiem ze mam wlać Ichtiosan...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Skorzystaj z kompedium chorób akwariowych.

Zastosuj ichtiosan w dawce podanej na opakowaniu, podnieś temperaturę wody o trzy stopnie (dla welonów może być za ciepło powyżej 26 stopni!), napowietrzaj intensywnie i czekaj. Wodę podmieniaj jak do tej pory, czyli 20% na odstaną co tydzień.

Po kuracji ichtiosanem zastosuj szczepy bakterii do filtra (można kupić w zoologu), bo musisz odnowić ich kolonie na wkładach filtracyjnych.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Nic dodac, nic ujac. Bara wszystko napisala.
Czesc!
Karola84
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2007 11:58

Post autor: Karola84 »

ok. dzieki za rade. jednakże na jednej ze stron poświęconej aqwarystyce piszą ze po zakonczeniu kuracji nalezy wyczyscic dokładnie cale aqwa i przegotowac żwirek nawet ;-/

a i jeszcze jedno po dodaniu do wody ichtiosanu i po podniesieniu temp do 28 (ups) jednemu z welonów zrobiły sie czerwone skrzela (tzn ta dolna cześć głowy) o czy to moze świadczyć??
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

O tym to świadczy, że welony powinny być trzymane w nico chłodniejszych akwariach (może być bez grzałki)! 112l na welony to za mało (60l na sztukę).

Poza tym, czy objawy ospy są tylko na welonach czy gupiki też ją mają?

A czy to nie jest wysypka tarłowa?
Obrazek
Karola84
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2007 11:58

Post autor: Karola84 »

wiem ze welony to zimnolubne rybki ale podobno przy podawaniu ichtiosanu trzeba zwiekszyc termperature :-/

tylo welony maja kropki, natomiast zaczerwienienia pojawily sie równiez u gupików...

kurcze chyba pomysł z hodowaniem welonów nie był najepszy :(
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przecież napisałam, że dla welonów powyżej 26 stopni będzie za ciepło...

A z tą wysypką to rzeczywiście: może to nie ospa tylko wysypka tarłowa? Zmniejsz temperaturę! Zaczerwienione skkrzela moga świadczyć o niedotlenieniu. Czy zwiększyłaś napowietrzanie?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Karola84
Posty: 10
Rejestracja: 30 sty 2007 11:58

Post autor: Karola84 »

napowietrzanie jest ustawione na maxa...

na szczeście po 2 dawkach ichtiosanu kropki zniknęły i zaczerwienienie też. :D

a jesli chodzi o karmienie to w koncu ile razy dziennie podawać suchy pokarm (płatki) na opakowaniu jest napisane ze wielokrotnie w ciagu dnia małe ilosci...ale z tego co wiem powinnos sie im dawac raz góra dwa razy dziennie...??
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Mało kto ma czas, aby pokarm podawać wielokrotnie w ciągu dnia oraz mało kto ma cierpliwość, aby wielokrotnie podając pokarm dawać małe jego ilości.

Trzeba karmienie dopasować do własnych możliwości. Nie można przekarmiać ryb. Niektóre źródła podają, że ryby powinny zjeść cały pokarm w ciągu 5 minut. Ja mam mniejsze ryby, więc daję im 3 minuty maksymalnie (bo jest ich więcej w moim akwa, niż byłoby dużych). W tygodniu wychodzę z domu pół godziny po zapaleniu światła w akwa, wtedy daję pokarm, a wracam po 10-12 godzinach i daję drugą dawkę pokarmu kilkanaście minut przed zgaszeniem światła. Tak więc nawet nie mam możliwości karmić inaczej.

Decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj tylko, aby nie przekarmiać.
Obrazek
ODPOWIEDZ