roslinki od zera

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gembusiek
Posty: 3
Rejestracja: 21 lip 2006 23:24

roslinki od zera

Post autor: gembusiek »

mam akwarium 128l i oswietlenie 2x18W

slyszalem ze aby kwiatki ladnie rosly potrzeba conajmniej 0,5 wata na litr

nie wiem na jakiej zasadzie jest to obliczane ale skoro jazeniowka swieci we wszystkie strony to swieci rowniez i na pokrywe, a pokrywa jest czarna a dobrze wiemy ze czarny kolor pochlania swiatlo wiec do wody dociera jedynie polowa swiatla

czy zakladajac odblysnik podwajajac w ten sposob ilosc docierajacego do wody swiatla stworze roslina dostateczne warunki do rozwoju??

czy rosliny potrzebuja jakiegos specjalnego podloza?? moze byc np piasek kwarcowy??
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

0,5 w /l to takie minimum przyzwoitości dla roślinek ( oczywiście są wyjątki rosnące przy mniejszej ilości światła)
obliczasz dzieląc moc oświetlenia przez pojemność akwa brutto czyli pustego
odbłyśniki zwiększą moc światła o ok 10-30% temat trochę dyskusyjny i dużo zależy od rodzaju odbłyśników
JohnyMo
Posty: 43
Rejestracja: 30 cze 2007 21:06
Lokalizacja: Sz-n

Post autor: JohnyMo »

Wydaje mi się że najlepiej pomalować od spodu pokrywę na biało. Mogę to zrobić farbą olejną? Czy są jakieś specjalne do tego?

Drugie pytanie to czy muszę wyciągać nowo zakupione roślinki z tych koszyczków, czy może mam posadzić rośline tak jak jest?

I trzecia sprawa. Kupiłem rośline która jest porośnięta glonami, i ma dosyć silny zapach "starej wody" Czy to normalne? Mogę taką rośline wsadzić do akwa? To jest druga roślinka jaką kupiłem, pierwsza tak nie miała. Była czysta a wata w koszyczku biała, a ta druga rośnie w brudnozielonej wacie i boje się to wsadzać do akwa bo nie chce mieć inwazji glonów.
Ostatnio zmieniony 05 lip 2007 22:22 przez JohnyMo, łącznie zmieniany 1 raz.
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

co do oświetlenia to sie nie wypowiem :) ja poprostu wybieram rośliny, które nie potrzebują dużo światła :P

rośliny musisz wyjąć z koszyczka, oczyścić z waty, lekko przyciąć korzonki i wsadzić w podłoze :)
chyba ze to np anubias :) wtedy czynności są podobne tylko rośline przytwierdzasz do np. korzenia :)

ja bym nie ryzykowała wkładania tej chorej rośliny
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Co do oświetlenia to możesz też wykleić pokrywę od spodu złotkiem.
Jeżeli chodzi o sadzenie roślin to tak jak napisała Lola.
Tej zaglonionej rośliny nie wsadzaj bo glon może się rozprzestrzenić.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Po pierwsze nie wsadzaj tej rośliny skoro ma glony !
Co do światła to 0,5 wystarczy dla roślin , które nie maja dużych wymagań świetlnych .Odbłyśnik będzie bardzo przydatny .Malowanie czy tez wyklejanie folią pokrywy niestety nie daję dobrych rezultatów . Najlepiej zainwestować w dobry odbłyśnik z aluminium . A jeszcze lepiej dołożyć świetlówkę :D należy jednak pamiętać , że po wyżej 0.5 w/l powinno sie podawać CO2 .W innym przypadku rośliny nie będą odpowiednio wykorzystywać ilości światła .
JohnyMo
Posty: 43
Rejestracja: 30 cze 2007 21:06
Lokalizacja: Sz-n

Post autor: JohnyMo »

Ze wzgkędu na koszty prądu wolałbym nie dokładać dodatkowych swietlówek. Te muszą jakoś wystarczyć dlatego trzeba mi roslin mało wymagających. Nie musza jakoś szczególnie mocno rosnąć, wystarczy że będą zielone i zdrowe.

Znalazłem fajny sklepik z roślinkami:
http://www.kasandra.vdn.pl/index.php?d= ... ed9fcc9fbc

Taka obsada roślinek może być? Nawet jeśli tylko połowa z nich przyjmie się u mnie to i tak się opłaca :)
126L, 3x18W, Tetra ex700
2+1 pielęgniczki kakadu,
2 kiryski, 6 danio czerwone, kiełbik, 5 gupików, uklejka, 3 glonojady syjamskie, 2 kosiarki
start 2 lipca 2007
ODPOWIEDZ