Ramirezka szybko oddycha i zciemniała

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
fhuzbych
Posty: 58
Rejestracja: 25 sty 2007 10:47

Ramirezka szybko oddycha i zciemniała

Post autor: fhuzbych »

Godzina 8 rano

Jedna Ramirezka szybko oddycha zrobiła się ciemna nieprzyjmuje pokarmu leży na dnie lub u góry pod powierzchnią wody mało sie porusza co robić?

45 L: 2 ramirezki 6 inesek 2 otoski 4kiryski

Reszta obsady zdrowa

10 dni temu dałem Mfc podejrzewałem ospę własnie ta ramireza się ocierała potem to ustąpiło 4 dni temu podmieniłem 1/3 wody
napowoietrzam filtruję wode wszystko ok
Ramirezka raczej młoda ma ok 3,5 cm kupiona 2 tyg temu
woda pH 6,7 tww 6 two 12

może przefiltrować przez węgiel jak to jakieś zatrucie albo nic nie robić obserwować może coś zjadła z dna i jej zaszkodziło sam nie wiem co robić?

Godzina 14
Zauważyłem zaczerwienienie pod skrzelami pod spodu rybki
Kupiłem TREMAZOL firmy SERAmed
Zrobiłem kąpiel tej jednej rybce 20 minut w rozcienczeniu 1 ml na 10 l wody po tym wpuściłem do całego akwarium czekam

O godz 18 koniec ramirezka padła


dzisiaj godz 12 padł kirysek od początku był jakiś niemrawy

Coś jest nietak bardzo mi szkoda tej ramirezy tym bardziej że była to dobrana parka a teraz została tylko samiczka

Pytanie do specjalistów:
Jaka mogła być przyczyna
zmierzyłem dzisiaj NO2 jest 0

Od konkretnych objawów do śmierci upłyneło ok 12 godzin objawy:
duszenie sie rybki ciemna barwa szybkie oddychanie zaczerwienienie przy skrzelach od spodu następnie rybka zrobiła sie szara utraciła barwy i koniec

Trudno
Ale co z resztą obsady zostały 6 inesek, 3 kiryski, 1 ramireza samiczka,
2 otoski, 2 gupiki samce.

Narazie wyglądają na zdrowe
dzisiaj wlałem MFC 4,5 ml zapobiegawczo, mam TREMAZOL ale czekam z jego zastosowaniem bo po 6 godzinach należałoby wymienić 80% wody a niemam teraz wody odstanej na podmianę
zastanawiam się czy inne mogły ulec zarażeniu albo inaczej jaka jest szanasa że reszta obsady jest zdrowa.

JESTEM POCZĄTKUJĄCYM POSIADACZEM AKWA CO SĄDZICIE JAK NALEŻY TERAZ POSTĘPOWAĆ.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Najprawdopodobniej kupiłeś chorą lub wycieńczoną ramirezkę. Poczekaj przynajmniej tydzień lub dwa i obserwuj pozostałe rybki. Podmieniaj regularnie wodę na odstałą, używaj profilaktycznie MFC. Czasami tak sie dzieje, że kupione ryby dosyć szybko zdychają. W gwałtownym przebiegu choroby nie zawsze możemy pomóc.

Nie dokupuj na razie innych rybek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ