pleśniawka + coś jeszcze ?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ocia
Posty: 4
Rejestracja: 04 mar 2007 17:42
Lokalizacja: Częstochowa

pleśniawka + coś jeszcze ?

Post autor: ocia »

Witam

Zdaję sobie sprawę, że jeżeli dobrze bym poszukała to sama znalazła bym odpowiedź na męczącą mnie kwestię, jednak boję się że mogło by to zbyt długo trwać, albo bym wcale nie znalazła, ponieważ mam wrażenie że moje rybcie mają więcej niż jedną chorobę.

Do niedawna wszystko było w porządku, do czasu kiedy kupiłam gupiki.
Najpierw coś zaczęło się dziać z jedną gupiczką, wyraźnie była osłabiona, później zaczęły być widoczne problemy z oddychaniem, a później pojawiły się kłaczki na górnej płetwie. Dowiedziałam się że to pleśniawka i w zoologicznym dostałam preparat o nazwie ICHTIOSAN firmy tropical. Wydaje mi się że ostatecznie pomogło, jednak do tego czasu zdążyłam stracić 5 rybek. 2 gupiki, 2 neonki i razborę.

Gupiki w chwili obecnej pod względem pleśniawki wyglądają dobrze, natomiast neonki jakby kolory traciły. Nie mają żadnych widocznych plamek, narośli czy kłaczków, ale całe są jakby zamglone, tak jakby same łuski nabierały mlecznego polysku (choć wydają się być czyste).

Drugi problem: razbora którą dziś straciłam miała jakiś dziwny ogonek. Był jakby częściowo niewładny wygięty w dół i słabiej nim poruszała, widać było że miała problemy z pływaniem. Na domiar złego od wczoraj widać takie same objawy u jednej z gupiczek, ogon ma jakby obwisły, słabiej nim porusza i bardzo męczy ją pływanie, często osiada na filtrze, lub na kamieniach żeby odpocząć. Poza tym gupiki dość często ocierają się brzuszkami o kamienie.

Przyglądając się rybkom nie zauważam żadnych zmian w wyglądzie żadnej z nich (poza neonkami), na pewno nie mają żadnych plamek ani kłaczków. Woda wygląda normalnie, tak jak zawsze (chodzi mi o to że nie jest np. mętna). Woda ma ok. 28-29 stopni.

Wszystko zazęło się odkąd kupiłam gupiki (więc dlatego sądzę że to one były chore, poza tym kiedy powiedziałam sprzedawcy że sprzedał mi chore rybki to się zaczął wypierać, ale mina mu zrzedła kiedy dowiedział się że chodzi o gupiki). Oprócz gupików w tym samym czasie w akwarium pojawiły się dwa bystrzyki (wyglądają na zdrowe) i sztuczna roślinka.

Błagam pomocy
Jestem dopiero początkującą osobą (co zresztą widać) i nie wiem co mam robić.
ODPOWIEDZ