pytanie o parametry wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

pytanie o parametry wody

Post autor: piotrek.zel »

Akwarium założyłem tydzień temu. Filtr i brzęczyk chodzi cały czas na pełnej wydajności. Na początku wlałem do akwa uzdatniacz sera aqantan po paru godzinach biostarter JBL denitrol. Zgodnie z instrukcją dolewam go teraz przez 9 dni po kilka ml. Dziś tzn po tygodniu zmierzyłem parametry wody i są następujące: N03 około 30, N02 0,2 , GH około 20, KH około 5, pH około 8. Czy obecne parametry wody są dobre do trzymania pyszczaków czy coś trzeba zmienić, jeśli tak to w jaki sposób?
Oprócz tego w wodzie pływa bardzo dużo białych drobinek, ale woda nie jest mętna. Jest zupełnie przeźroczysta tylko te drobinki.
Akwarium 126 l
filtr JBL CristalProfi 250
oświetlenie 2 x 18 W jedna Blue Moon actinic, druga tropical lamp (chlorophyll synthesis).
woda 27 stopni
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Właściwości mogą byc ale z rybkami poczekaj jeszcze kilka dni bo w wodzie nie zaszedł jeszcze pełny cykl azotowy(wysokie NO3)
Wpuszczając rybki na chwile obecną zaryzykujesz ich zdrowie
Airgun H... :-P
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

Post autor: piotrek.zel »

Wpuszczę ryby jak akwarium będzie miało ponad dwa tygodnie. A co to mogę być te białe drobinki co pływają w całym akwa? Dodam że pierwotniaki miałem już na samym początku. Przez 3 dni woda była mętna. Teraz już tylko te drobiny.
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Rybaczki pisze:Właściwości mogą byc ale z rybkami poczekaj jeszcze kilka dni bo w wodzie nie zaszedł jeszcze pełny cykl azotowy(wysokie NO3)
Azotany azotanami, ale gorsze sa azotyny. widac, ze akwa jeszcze nie dojrzalo. Poczekaj az spadna do zera.
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

Post autor: piotrek.zel »

Ponawiam pytanie o te białe drobinki pływające w wodzie. Cały czas są. Woda przeźroczysta a pełno małych białych drobinek.Co to może być i jak się tego pozbyć?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z tego co pamiętam, ktoś na forum opisywał podobne zjawisko. Związane było ze słabym wypłukaniem użytego jako dno piasku kwarcowego (podobno jest go bardzo ciężko wypłukać).
Pomóc może założenie na wlot filtra dodatkowej gąbki i częste jej czyszczenie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grisza76
Posty: 77
Rejestracja: 23 lis 2006 11:36

Post autor: grisza76 »

BARA pisze:Z tego co pamiętam, ktoś na forum opisywał podobne zjawisko. Związane było ze słabym wypłukaniem użytego jako dno piasku kwarcowego (podobno jest go bardzo ciężko wypłukać).
Pomóc może założenie na wlot filtra dodatkowej gąbki i częste jej czyszczenie.
Bara - pył z podłoża osiądzie max po 24-48 h. :lol:

Jest możliwe, że to kolejna faza pierwotniaków - ja poczekałem i po tygodniu samo znikło. należy zastosować uniwersalny środek akwarystyczny - cierpliwość.
co nie zmienia faktu, że dodatkowy prefiltr nie zaszkodzi nigdy przy kubełku. Choć akurat przy tym objawie nie pomoże
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Grisza, być może masz rację, co do tego pyłu, ale jakbyś poszukał trochę i poszperał, to zobaczyłbyś, że Piotrek pisał nam w innym temacie, że chce wrzucić do zbiornika trochę piasku koralowego. Stąd moje sugestie odnośnie dna. Być może coś po prostu się unosi z podłoża.

Piotrek, to jak jest z tym podłożem? Co użyłeś? Pytam z ciekawości.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

Post autor: piotrek.zel »

BARA pisze:Grisza, być może masz rację, co do tego pyłu, ale jakbyś poszukał trochę i poszperał, to zobaczyłbyś, że Piotrek pisał nam w innym temacie, że chce wrzucić do zbiornika trochę piasku koralowego. Stąd moje sugestie odnośnie dna. Być może coś po prostu się unosi z podłoża.

Piotrek, to jak jest z tym podłożem? Co użyłeś? Pytam z ciekawości.
Na dnie leży 10 kilo żwirku takiego zwykłego białego akwarystycznego dobrze wypłukanego. Jest zrobiona mała "plaża" z 4 kg piasku zwykłego też akwarystycznego. Oprócz tego jest taras wypełniony GRYSEM koralowym nie piaskiem. Myślę że raczej nie jest możliwe żeby te drobinki osiadły na dnie bo jest naprawdę duży ruch wody w akwa (dysza szerokostrumieniowa i duże napowietrzanie). Jest kilka piaskowców i skała wapienna. Oprócz tego trochę łupków jakiejś czarnej skały której nazwy nie znam ale w świetle widać było na niej błyszczące drobinki.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

moze zapodasz jakies foto..zawsze im wiecej wiemy tym lepiej
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

Post autor: piotrek.zel »

jabol pisze:moze zapodasz jakies foto..zawsze im wiecej wiemy tym lepiej
Fotki wrzucę do galerii jak tylko skończę akwarium. Brakuje mi jeszcze tła zewnetrznego, kokosa i rybek :)
Jak będzie wszystko to wrzucę foty.
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Tą czarną skałą może być bazalt.
Obrazek
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

piotrek.zel pisze: Jak będzie wszystko to wrzucę foty.
fotki maja sluzyc zdiagnoizowaniu problemu w akwa a nie ocenianiu designu...


chyba ze chcesz byc TRENDY (apropos ostatnio MOD..nego watku :) na forum )
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
piotrek.zel
Posty: 24
Rejestracja: 26 lut 2007 8:53

Post autor: piotrek.zel »

Właśnie rozwiązałem problem białych drobinek :D
Wyłączyłem brzęczyk i drobinki znikneły. Mam wrażenie że drobinki były spowodowane tym że kamień od napowietrzacza był schowany za skłaką wapienną i bąbelki powietrza ocierały się o tą skałkę. Nie wiem czy mogło z wapienia się to wziąść ale jak napowietrzanie nie jest włączone to drobinek nie ma.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ