Grubość szyb.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Napiszę jedno: mam już zbiornik 80x40x40 wykonany z szyby 8mm przez profesjonalnego "sklejarza" (robi zbiorniki dla sklepów zoo). Wygląda solidnie, szyby mają ciemne krawędzie, czarny silikon, super. Tylko to cholerstwo waży około .... 40 kg samo szkło! Z wodą i wyposażeniem będzie ważyło około 200kg.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

BARA pisze: to cholerstwo waży około .... 40 kg samo szkło! Z wodą i wyposażeniem będzie ważyło około 200kg.
mówisz trzeba nosić we dwoje? aż tak ciężkie?

te 200 kg wytrzyma każda półka zrobiona z głową i z etykietą "pod akwarium"
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Andersh, ja to szkło musiałam sama dźwigać od autka do drzwi klatki, do tej pory mam osłabione ręce...

A co do szafki, to mam wzmocniony blat dwoma płytami 18mm MDF, położone jeden na drugim i przedzielone warstwą styropianu. Szafka jest wzmocniona dodatkowo pod blatem, mam nadzieję, że wszystko wytrzyma... Oczywiście pod akwarium też pójdzie styropian.

No, ale patrząc na zdjęcia akwarium 900l klejonego ze szkła 14mm widzę w podpisie, że to to waży ponad 170 kg.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

BARA pisze:
No, ale patrząc na zdjęcia akwarium 900l klejonego ze szkła 14mm widzę w podpisie, że to to waży ponad 170 kg.
więc Twoje nie może ważyć 40 kg
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Acha, napisałam około 40 kg a nie dokładnie 40 kg. Więc ile może ważyć? Czasami muszę podnosić moja starą sukę wilczycę, która waży według wagi u weterynarza około 36 kg. Waga akwarium wydała mi się podobna. Na pewno ponad 30 i to sporo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

szyby mają ciemne krawędzie, czarny silikon, super
A co w tym jest super ? Poważnie pytam , bo tak wygląda standartowe akwa i strasznie mnie to wkurza . WIem bo mam takie :D Ja tam choruję na baniak z białego szkła , który ma jasne brzegi i klejony jest transparentnym silikonem .Nie czarnym !
Niestety nie stać mnie na takie ! Akwarium 90x45x45 z szybami 10mm ze szkła Opti-White kosztuje coś koło 550 PLN. Ale jak zwariuje to sie szarpnę na takie .:D
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Akwarium 90x45x45 z szybami 10mm ze szkła Opti-White kosztuje coś koło 550 PLN.
To akwarium na fotce jest ze szkła Opti-White?
Oprócz tego, że jest klejone bezbarwnym silikonem to nie widze różnicy pomiędzy tym i takim ze zwykłego szkła.
Co w nim takie drogie?
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

nie widze różnicy
To smutne :D:D:D
A tak serio to zupełnie inny świat ! Może na fotce akurat tego tak nie widać ale live uwierz mi zwala z nóg .
A drogie jest szkło .
Tutaj przykładowa fotka ale to trzeba widziec na żywo :
Obrazek


Aqua Art adresuje swoją ofertę do akwarystów, którzy chcą otrzymać najlepszą jakość produktów za rozsądną cenę. Ta zasada dotyczy również akwariów. Używane przez Aqua Art szkło Pilkington Opti White, jako szkło z grupy odżelazionych-optycznych, oferuje bardzo wysoką jakość w stosunku do ceny, która to cena, niestety - jest jednak wiele wyższa od ceny zwykłego szkła float. Szkło Guardian Clear Float , zarówno jakościowo jak i cenowo, to szkło z grupy tzw. „zwykłego szkła” float, jego barwa, na pierwszy rzut oka jest nieco jaśniejsza od produktów innych producentów, lecz wskaźniki przepuszczalności światła, będące miarą jakości, niewiele go od nich różnią.

Jeżeli mielibyśmy posłużyć się przykładem, to szkło Pilkington Opti Float (zwykły float) o grubości 15 mm posiada współczynnik przepuszczalności (transmisji) światła na poziomie 0,83 natomiast szkło Pilkington Opti White o tej samej grubości 15mm posiada w/w współczynnik na poziomie 0,90. Szkło Guardian Clear Float jest trochę bardziej przepuszczalne dla światła niż Pilkington Opti Float, lecz bardzo nieznacznie, a jego współczynnik przepuszczalności (transmisji) światła dla grubości tafli 15 mm wynosi 0,85.

Jeżeli oznaczylibyśmy dystans jaki dzieli przeźroczystość zwykłego szkła Pilkingtona Opti Float do Opti White jako 100%, to przeźroczystość szkła Guardian Clear Float jest oddalona proporcjonalnie tylko o ok. 28% od tego gorszego.

Żeby przedstawić sprawę jeszcze bardziej obrazowo, współczynnik przepuszczalności światła dla Pilkington Opti White o grubości tafli 15 mm to 0,9 - aby uzyskać tak wysoki współczynnik dla szkła Guardian Clear Float, musielibyśmy zmniejszyć grubość tafli aż do 4 mm.

Powyższy przykład jasno udowadcznia, że stawianie na równi przeźroczystości szkła Guardian Clear Float i przeźroczystości szkła Pilkington Opti White jest absolutnie nieuprawnione, a znalezione przez Pana informacje na listach dyskusyjnych w Internecie, są absolutnie błędne.

Jeżeli zależy Panu na naprawdę wysokiej jakości i kontakcie z naturalnymi barwami podwodnej natury, zbiorniki Aqua Art będą z pewnością optymalnym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Rohan, wszystko jest kwestią gustu ... i pieniędzy. Nie wyobrażam sobie akwarium z transparentnym silikonem, wolę czarny i o taki właśnie prosiłam. Wtedy są mocno zaznaczone krawędzie zbiornika (optycznie) - to mi sie bardzo podoba. Ciemne szkło... hmmm... to mnie kręci, kocham grube ciemne szkło, a szyby w moim zbiorniku są grube. Wszystko super, tak jak chcialam.

Wyjaśniłam? Mój jak najbardziej standardowy baniak (no może nieco grubsze szyby) podoba mi się niesłychanie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No wiem ....są gusta i guściki :D Po prostu byłem ciekawy co w tym jest ładnego i fajnego ? Moim zdaniem baniak jak tysiące innych .Ale ważne , że Tobie sie podoba ! Jeśli Ty jesteś zadowolona to OK . Ja mam taki sam i tez jestem zadowolony ale od kiedy zobaczyłem baniak z białego szkła , klejony przeźroczystym silikonem już wiem , że nie potrzebnie :D
O cenie pisałem i wiem , że niestety jest bardzo wysoko .Dlatego tez mnie nie stać .Ale obiecałem sobie , że na taki uzbieram .Pewnie szybko to nie nastąpi ale na pewno nastąpi :D
Opti-White ma grube solidne szkła i świetna widoczność . Kiedy patrzysz z bliska masz wrażenie jakby nic Cię nie dzieliło od twojego podwodnego świata .Wrażenie jest niesamowite .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pewnie masz rację, nie widziałam to co mogę mówić, przyznaję. Pytanie: gdzie można kupić takie "białe" zbiorniki?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

NP. tutaj :
http://www.holenderskie.pl/sklep/produc ... cts_id=345
Ale myślę , że w innych sklepach też da sie takie zamówić . Nie wiem bo nie pytałem . W moim ulubionym sklepie powiedzieli , że jak sie zdecyduje to mi zamówią :D
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Samo Opti-White nie jest aż tak drogie, kilkadziesiąt zł za metr kwadratowy droższe od zwykłego floatu. Chodzi tylko o to, że Aqua-Art wprowadził nowinkę, coś w Polsce niespotykanego i teraz liczą za to jak by było ze złota :roll:
Szkło Opti jest dużo lepsze od Float, fauna i flora w akwarium wygląda znacznie naturalniej niż za szybą z Float'u.

Najlepsze są zbiorniki z Plexi, w USA 75 % akwariów (przynajmniej morskich) jest zrobionych z Plexi, dużo ładniej wyglądają niz ze szkła, sa trwalsze, dużo tańsze, dużo lżejsze, łatwo sie rysuja, ale w porównaniu do szkła łatwo je wypolerować, ogólnie Plexi daje sie łatwo obrabiać, wyginać, formować ... ale Polska jest jeszcze 100 lat do tyłu w stosunku do USA więc troche trzeba poczekać, aż ludzie przestaną trzymać po 4 welony w kulach i przestaną się bać Plexi :wink:
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Najlepsze są zbiorniki z Plexi, w USA 75 % akwariów (przynajmniej morskich) jest zrobionych z Plexi, (...) dużo tańsze
Z tym, że jest tańsze sie nie zgodze, pytalem w budowlanym o plexi i sie dowiedziałem, że płyta 50x50 cm i 4 mm grubości kosztuje ok 20 zł (szyba 100x100cm i 6mm grubości kosztuje ok 80 zł), więc cena szlka i plexi jest podobna (przynajmnej w Polsce)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Więc wychodzi na to samo bo Plexi 4 mm mniej więcej ma tą sama wytrzymałość co szkło 6 mm, kupując w hurtowni lub u producenta jest taniej.
ODPOWIEDZ