Wkłady do filtra

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Wkłady do filtra

Post autor: rohan »

mam filtr JBL CP 250 z orginalnymi wkładami : Biokulki , ceramika , 3x gąbka / rozna ziarnistosc ale raczej grubsze / i 3x gabka / rózna ziarnistaość ale coraz mniejsza /
Zastanawiam sie czy cos tu zmieniać ? Nie będe dodawałam żadnego wkładu torfowego . Ale czy zamiast jednej potrójnej wasrtwy gabek jest sens wkłądac np . nastepna warstwe ceramiki ?
Jakie wkłądy stosujecie u siebie ? Może jacys uzytkownicy tego filtra maja dobre pomysły ?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Osobiście myślę, że dodatkowa ceramika będzie już tu zbyteczna. Masz dobry filtr, z dobrymi mediami filtracyjnymi mechaniczno-biologicznymi. Moim zdaniem, nie ma już co kombinować, tym bardziej jeśli nie chcesz czegoś w zamian gąbki jak np. torf. W takim układzie zostawiłbym bez zmian.

Pozdrówka
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Możesz ewentualnie zamiast 1 gąbki dać warstwę waty perlonowej jeśli koniecznie chcesz coś zmienić ale wg mnie wkłady masz ok.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Może zeolity - mają niesamowite zdolności pochłaniania m.in. amoniaku (jeśli planujesz przerybienie albo zagładę ślimaków :wink: ). Poza tym przeciwdziałają zmętnieniom wody. Możesz trochę o nich sobie poszukać i rozważyć taka opcję. Trzeba je wymieniać co jakiś czas jak każdy sorbent.
A czas leci...
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Proponuję zamiast którejś z gąbek warstwę waty. Ja mam firmy sera i sprawdza się bardzo dobrze. Tyle, że co półtora tygodnia trzeba ją wypłukać, dlatego trzymam ją jako ostatni wkład, aby nie ruszać wkładów biologicznych. Ale widząc ile syfu się na niej zbiera uważam ją za konieczną, tym bardziej że mam tylko gąbkę gruboziarnistą (nie wiem, czy do fluvala jest drobna). Poza ceramiką mam jeszcze zeolit. Bardzo dobrze krystalizuje wodę. Woda stała się bardziej przeźroczysta i poprawił się kontrast w akwa, więc poza pochłanianiem amoniaku podnosi walory estetyczne. Warstwę zeolitu trzeba wymieniać co 3-6 miesięcy, koszt to 5 zł (allegro) i 14-23 zł (zoolog).
Pozdrawiam
Kinga
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Do tego wszystkiego o czym piszecie ja używam węgla aktywnego :D Zeolit nie jest mi potrzebny .Watę oczywiście tez stosuje jako ostatni wkład .Tez używam sery bo to chyba najlepsza wata na rynku .
JBL CP 250 Pozostawiłem z oryginalnymi wkładami a węgiel używam w drugim filtrze czyli Tetra Tec 600 EX . Pod tetre mam podpięty skimmer do ściagania syfu z powierzchni wody . I póki co nie będe nic kombinował bo taki układ mi sie sprawdza :D
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

No więc osiągnąłeś układ optymalny dla swojego akwa. Nic dodać nic ująć :)
Pozdrawiam
Kinga
ODPOWIEDZ