Dozowanie CO2 a natlenianie

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Aldred , wydaje mi się , źe możesz dozować całą noc .Byle nie przesadzić .Ale w sumie możesz to łatwo sprawdzić . Rano sprawdź poziom CO2 w wodzie .Jak nie masz indykatora do pomiaru CO2 to po prostu sprawdź KH i pH . Wyliczysz to kalkulatorem : http://www.holenderskie.pl/download/kalkulator_CO2/
Jak sie zmieścisz w powiedzmy 40 to znaczy , że wszystko jest OK .Ja wiem oczywiście że optymalny poziom CO2 w wodzie to 15-25 ale po nocy kiedy to rośliny nie produkują tlenu i nie pobierają CO2 , poziomo w granicach 40 ppm nie będzie niczym dziwnym .
A co butli z reduktorem to bez dwóch zdań ...ten wydatek sie opłaca w 100 % . Kiedyś też sie bawiłem w spraye i bimbrownie ale nie ma wogóle porównania :D
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tu się odniosę do kalkulatora CO2, bo się często go wymienia. Owszem takowy jest prawdziwy, przy założeniu, że zmierzymy bardzo, ale to bardzo dokładnie parametry KH i pH nawet wręcz z dokładnością do dziesiętnych tej wielkości. Niestety co przy testach obecnych nie jest zbyt wykonywalne. Zatem z pomiarów KH i pH szacowanie CO2 jest właśnie....szacowaniem a nie określeniem. Dla określenia dobrego CO2 potrzebny jest indykator bez dwóch zdań :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Oczywiście Mireks masz 100 % racji . Taki pomiar przez wzór w kalkulatorze nie jest super dokładny . Przy testach , które tak naprawdę podają wartości powiedzmy , zbliżone do stanu faktycznego , z natury rzeczy nie może być :D
Ale przyznasz , że ewentualny błąd w ilości CO2 wyliczony na tym kalkulatorze nie będzie na tyle duży żeby miał jakieś złe skutki w tym konkretnym przypadku Aldreda . Bo czy CO2 w akwa będzie na poziomie 30 czy tez 35 nic nie zmieni .Ryby nie ucierpią .
Przykładowo :
pH 6.8 , KH 10 = CO2 47
pH 7.2 , KH 10 = CO2 18
Różnica wydaje sie ogromna ale tak naprawdę nie jest zagrożeniem dla ryb .
Problemy mogą sie pojawić przy jakiejś nienaturalnej różnicy między pH a KH . Jednak z tego co do tej pory czytałem Aldred ma baniak raczej ustabilizowany więć nie ma problemu .
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Chce zrobić bimbrownie. Z tego co wiem to w dzień ma być włączona a napowietrzanie ma być wyłączone. W nocy mam zrobić na odwrót?
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Tak .Ale nie musisz wyłączać bimbrowni na noc . Wystarczy ruch powierzchni wody i rybki nie ucierpią :D
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

W moim 112L akwarium dość gęsto obsadzonym roślinami a ryb niewiele bimbrownia pracuje w dzień i w noc, filtr mocno porusza powierzchnią wody. Mój pierwszy zestaw wykonany według schematu Rohan'a pracuje juz 20 dni i końca jeszcze nie widzę. Pierwsze dni pracował intensywnie a CO2 rozbijam od początku kamieniem napowietrzającym. Teraz dozowanie jest powiedziałbym cykliczne o różnym natężeniu. Tak jak na początku pracy bimbrowni tak i teraz rybki mają się dobrze a rośliny wychodzą mi z akwarium. Pracy mało, koszt znikomy, efekt wymierny. POLECAM !!!

ojej....na koniec zabrzmiało jak komentarz na allegro.pl ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Dzięki za odp.
Awatar użytkownika
dismayer
Posty: 78
Rejestracja: 08 mar 2007 14:29
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dismayer »

jezeli po jakims czasie korzystania z bimbrowni, proces zaczyna zwalniać, wystarczy odlaczyc wężyki, zakrecic butelke z zacierem szczelną zakrętką i mocno potrząsnąć (wstrząśnięte nie mieszane :P )
po takim zabiegu generator dziala szybciej
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Dzięki za podpowiedz!
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Andersh
Pomocnik
Posty: 341
Rejestracja: 31 sty 2007 10:35
Lokalizacja: podlasie

Post autor: Andersh »

dismayer pisze:jezeli po jakims czasie korzystania z bimbrowni, proces zaczyna zwalniać, wystarczy .......mocno potrząsnąć .......
po takim zabiegu generator dziala szybciej
i ile jeszcze pociągnie? bo to juz chyba jakaś wytyczna końcówki!
Obrazek
Awatar użytkownika
dismayer
Posty: 78
Rejestracja: 08 mar 2007 14:29
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dismayer »

to zalezy.. powiedzmy, ze bimberek pracuje ok 10 dni i widzisz ze zwalnia produkcje. wtedy trząchasz butelką i wszystko miesza sie (razem z osadem itp) co przyspiesza prace nawet na dzien, moze dwa.
wszystko zalezy od skladu, temp. i zuzycia.
mozesz nawet pierwszego dnia potrząsać butelką to rozpędzi sie jak szalony ;)

pozdrawiam
ODPOWIEDZ