parametry wody mogą być \????

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kaza2
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2007 12:40
Lokalizacja: miejsce Polska

parametry wody mogą być \????

Post autor: kaza2 »

pH 7,6
AMONIAK- BRAK
AZOTANY 17,4
TW og CaCo3 -298 mg CaCo3/l
TW wapń 119,2 Ca
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A mogę prosić jaśniej?

Jakie akwarium, jaki litraż, jaka obsada, jakie rosliny i oświetlenie? Nie mam do czego porównać parametrów. Ryby i rośliny mają różne wymagania.

Podaj NO2.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: parametry wody mogą być \????

Post autor: jabol »

kaza2 pisze:pH 7,6
AMONIAK- BRAK
AZOTANY 17,4
TW og CaCo3 -298 mg CaCo3/l
TW wapń 119,2 Ca

mogą
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
kaza2
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2007 12:40
Lokalizacja: miejsce Polska

Post autor: kaza2 »

mam 100l wiem że zaraz dostane beszt za skalaray ale właśnie sie ich pozbywam
2 grubowargi 6 guraminów po 3 gatunki 4 brzanki sumatrzańsie i 3 zlote 1sumi kałowaty 2 sumiki rekinie para molinezji 3 kiryski małe glonojad 1 średni no i3 skalary których sie pozbęde nie pamiętam już może coś jest ale nie gwarantuje

pracuje w takiej firmie dzie jest laboratorium blisko ale nie mierzyłme

nie pisz posta pod postem, uzywaj opcji zmień
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poza tym, że masz spore (delikatnie pisząc) przerybienie i poza skalarami powinieneś pozbyć się również grubowargów i sumów rekinich, to podane parametry są ok.

Proszę nadal o podanie NO2. Jestem ciekawa, jak przy takiej ilości ryb filtr daje sobie radę z oczyszczaniem biologicznym wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kaza2
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2007 12:40
Lokalizacja: miejsce Polska

mam 2 filtry

Post autor: kaza2 »

aqua shuta 8w fan 2 i brzeczek nie rtaz chodzi :p

ale czemu tych jeszcze mam sie pozbyc moze 1 rybke zostawie w 100 l będzie najlepiej
Awatar użytkownika
Qbolec
Początkujący pomocnik
Posty: 150
Rejestracja: 31 sty 2007 10:21
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: Qbolec »

Dlatego ze sa to rybki, ktore rosna do znacznych rozmiarow i potrzebuja duzo przestrzeni do plywania... Niestety Bara ma racje - dla skalarow, sumow rekinich i labeo to aqua jest za male...
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

BARA pisze:Proszę nadal o podanie NO2. Jestem ciekawa, jak przy takiej ilości ryb filtr daje sobie radę z oczyszczaniem biologicznym wody.
Pewnie nie daje. NO3 już za wysokie - widać skutki przerybienia.

Kaza2 - dobrze, ze już tego trzciniaka się pozbyłeś.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Pewnie nie daje. NO3 już za wysokie - widać skutki przerybienia
A skąd to wiesz ? NO3 w granicach 20 to normalny poziom . Oczywiście nie wiem czy w tym akwarium akurat jest tyle potrzebne .Nie wiem bo nie ma żadnego opisu : jakie to akwa, jakie rośliny itp . Skutkiem przerybienia i nie wyrabiającego filtru byłby wysoki poziom NO2 . NIestety nic o baniaku konkretnie nie wiadomo więc dziwi mnie to stwierdzenie :D Bo zasadniczo za wysoki poziom NO3 , określany w ciemno to byłby poziom powyżej 40 .
Co do przerybienia to nie tyle masz przerybienie ile masz poprostu ryby kompletnie nie nadające sie do takich wymiarów baniaka.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Wiem bo kaza2 mnie zagadywał na gg i opisał mi obsadę, jak długo stoi jak i wygląd baniaka. Może u Ciebie NO3 na poziomie 20 mg/l jest normalne ale u mnie to już jest za dużo, zwłaszcza w młodym akwarium. Skutkiem przerybienia nie koniecznie jest wysoki poziom NO2 ale także NO3. Jeśli jest zbyt wysoki poziom NO3 to skądś się musiał wziąć, nieprawdaż?

Pozdrawiam,
Emi
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

emiloos pisze:Wiem bo kaza2 mnie zagadywał na gg i opisał mi obsadę, jak długo stoi jak i wygląd baniaka. Może u Ciebie NO3 na poziomie 20 mg/l jest normalne ale u mnie to już jest za dużo, zwłaszcza w młodym akwarium. Skutkiem przerybienia nie koniecznie jest wysoki poziom NO2 ale także NO3. Jeśli jest zbyt wysoki poziom NO3 to skądś się musiał wziąć, nieprawdaż?

Pozdrawiam,
Emi
heh... Oczywiście , że skądś sie musiał wziąć ! Ale nie ustaliliśmy do końca czy NO3 to za wysoki poziom czy nie :D Bo ja twierdzę , że wcale taki nie musi być . Jeśli jest gęsta obsada roślinna to nie ma nic złego w takim NO3 . Rośliny tego potrzebują a rybą w takiej dawce nie szkodzi . Zagrożenie może istnieć w temacie glonów ale glony wbrew obiegowej opinii nie są uwarunkowane samym NO3 . One nie biorą sie tylko z nadmiaru jakiegoś związku . Glony najczęściej korzystają z braku równowagi między Azotem , Fosforem i Potasem .
Skutkiem przerybienia nie koniecznie jest wysoki poziom NO2

A ja sie będę jednak upierał , że jednak jest :)

PS. nie wypowiadam sie konkretnie o tym baniaku , bo tak jak pisałem wyżej , nic o nim nie wiem . Jeśli jest rzeczywiście świeży to NO3 na poziomie 20 jest faktycznie za duży .Ale nie dlatego , że w tej dawce jest szkodliwy albo dlatego , że emiloos go za taki uważa :D ale dlatego , że może budzić obawy jaki będzie za parę dni . W nowym akwa azotany rzeczywiście nie powinny być zbyt wysokie bo później wraz z przybywaniem odpadów mogą zbliżyć sie do poziomu niebezpiecznego dla ryb .
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Rohan wierz mi, że ten chłopak ma bardzo młody zbiornik i tak przerybiony, ze włosy się jeżą na głowie i prawie zero roślin. To NO3 przy niedostatycznych podmiankach za niedługo na 100% zbliży się do niebezpiecznego poziomu. W jego przypadku NO3=20 to już za dużo.

W jednym z moich akwariów który robi się coraz bardziej roślinny (bo nie mam czasu na przycinkę) NO3 na poziomie 20 nie ma prawa istnieć i mocno bym się zdziwiła gdyby udało się go do takiego doprowadzić nie wprowadzając tam azotu z zewnątrz a mam dość sporą obsadę - nawet powiedziałabym lekki przerybienie ;-) więc poziom NO3 w jego baniaku musiał z czegoś się wziąć.

No chyba, ze mamy wypatrywać gwiazdki na niebie, trzech króli i będzimy wierzyć w cuda.... :wink:

Pozdrawiam,
Emi
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

heh czy te baby muszą być takie złośliwe ? :D
W jego przypadku NO3=20 to już za dużo
Dlatego podkreślałem , że trudno mi mówić konkretnie o jego baniaku ponieważ nic o nim nie wiem .Jeśli jest tak jak mówisz to oczywiście , że masz rację ! Ale ogólnie , dalej uważam , że NO3 na poziomie 20 to normalka i niczym nie grozi . Oczywiste jest , że jeśli będzie sie zwiększać to najpierw go czekają glony a potem może być groźnie dla ryb . Ale idąc tym tokiem rozumowania to NO3 na poziomie 0 tez może być groźne ! Bo jeśli ktoś nie ma roślin i jeśli trzyma nawet dwie rybki , to azotanów będzie przybywać . Z czasem urośnie do takiego poziomu , że zagrozi baniakowi :D
W normalnym /podkreślam to słowo :D / baniaku poziom NO3 = 20 przy założeniu , że jest stały i sie nie zwiększa niczym nie grozi ! Ja dla przykładu mam w wodzie kranowej poziom azotanów = 5 , co uważam za skandal :D A jakby wierzyć wynikom podawanym przez MPWiK Kraków to powinienem mieć nawet 17.6 !! Pomijając fakt , że ta wodę muszę pić i tez jestem systematycznie truty , to trudno mi zejść w akwa do poziomu zero . Skoro podmieniana woda już na starcie dostarcza nową dawkę azotanów .
U mnie w tej chwili NO3 mieści sie w granicach między 10-15 i nie narzekam . Roślinki rosną jak sie patrzy , rybki śmigają aż miło , glonów nie widać :D Mało tego dodatkowo dostarczam codziennie do wody nawóz PG Makro , czyli azotany, fosfor i potas . I uwierz mi Emi nic sie złego nie dzieje ! Wręcz odwrotnie . Tak jak pisałem wyżej najgroźniejsze jest zachwianie równowagi między N P K .
W normalnym akwa skutkiem przerybienia jest amoniak i amon .Ale jeśli jest skuteczny filtr albo dwa filtry to da rade i przerobi to na azotyny czyli NO2 , które dalej jest niestety szkodliwe nawet w małych dawkach . No ale jeśli filtracja będzie odpowiednia to zamieni to na Azot .Problem sie zaczyna jeśli filtr nie wyrabia i nie jest w stanie przerobić wszystkiego na NO3 wtedy w wodzie pozostaje NO2 , którego wiele nie trzeba żeby zabić wszystko co żywe w baniaku . Azot wykorzystują roślinki i nie ma sprawy :D Gorzej jak ktoś ich nie ma , wtedy zaczynają sie schody :D Trzeba sobie wówczas zdecydować czy : sadzę rośliny , zmniejszam obsadę czy zakładam hodowle glonów :D
Mały updat :D Właśnie jest po interesującej lekturze na temat prawidłowych ilości NPK i wynika z niej , że to fosfor powinien być limitowany w akwa , natomiast NO3 nie ! Podawana prawidłowa ilość azotanów w zdrowym akwa to poziom od 15 do 20 ! PO4 -0,25 . Jeśli azotanów będzie mniej a fosfor przekroczy wartość 0,25 to grozi to wysypem glonów !

PS tak gwoli wyjaśnienia to ta "baba" była pieszczotliwe :D więc proszę sie nie gniewać .
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Nie jestem obrażalska więc się nie gniewam a lubię sobie podyskutować więc jestem przygotowana na to, że ktoś się ze mną nie musi zgadzać :lol:

Masz NO3=5 w kranówie? Boże, marzenie... ja mam 13 w kranie :?
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

hahahahah....to sie ciesz bo zalecana dawka NO3 w akwa to 20 :D:D:D Juz Ci nie wiele brakuje :D
ODPOWIEDZ