Panel sterowania

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Panel sterowania

Post autor: mcd »

Chciałbym się z wami podzielić kolejnym moim chorym pomysłem. :-) Ponieważ irytowało mnie ciągłe grzebanie za akwarium w poszukiwaniu kolejnej wtyczki (np. od napowietrzacza, lub oświetlenia nocnego) postanowiłem zrobić sobie panel sterowania na obudowie. :-) Zobaczcie zdjęcie. Przycisków jest dużo, ale tylko dlatego, że lubię świecące guziki :-)

A więc od prawej mam przyciski: zasilanie główne, filtr, grzałka, oświetlenie dzienne, nocne, napowietrzacz.

Z tyłu wyprowadziłem sobie na kablach 4 gniazdka elektryczne jak w zwykłym przedłużaczu - po to by mieć "możliwość" nie niszczenia sprzętu na gwarancji. Świetlówki podłączone są bezpośrednio do systemu :-)

Wszystko wykonane własnoręcznie (tylko rodzina się zastanawiała, kiedy korki wywali lub kiedy mnie popieści zdrowe 230V) łącznie z etykietką :-) (jak urządzenie przetrwa fazę testów - doczyszczę resztki silikonu :-)

Obrazek
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Fajny pomysł. Masz jakieś fotki z etapów "produkcji?? Zamontowałbym coś takiego u siebie, bo jeszcze szafka luzem stoi :wink:
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

Zdjęć produkcyjnych nie mam, ale budowa jest banalnie prosta - podstawy elektryki (nawet nie elektroniki). Ważne, żeby sobie oznaczyć konsekwentnie przewody - plusy rozdzielasz wyłącznikami, a minusy zbierasz w jeden i do gniazdka (oczywiście mamy tu prąd zmienny, więc nieważne który to plus a który minus - jedynie trzeba pamietać, żeby prąd w każdym "module" płynął w "tę samą stronę" - żeby spawarki nie zbudować :-) )


Mogę podzielić się plikiem photoshopa z etykietką :-)
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
Awatar użytkownika
Szymon_1991Lodz
Pomocnik
Posty: 273
Rejestracja: 10 mar 2008 17:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Szymon_1991Lodz »

Naprawdę super,bardzo fajnie to wygląda może podzielisz się odrobiną tajemnicy zrobienia takiego urządzenia :)
Obrazek
[45] - 8x Razbora Klinowa, 8x Neon Czarny, 2x Krewetka Filtrująca, 10x Red Cherry
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

Poważnie mówię, że to nic specjalnego. Ale ok. przygotuję schemacik poglądowy.
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
dobry
Posty: 69
Rejestracja: 04 kwie 2006 18:06

Post autor: dobry »

bardzo ładnie się to prezentuje :) gratuluję pomysłu.

Produkcja pewnie nie jest taka trudna, ale dla osób nie znających podstaw elektryki będzie ciężko(do tych osób należę ja xD)
pozdro dla wszystkich
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

No to, coś takiego nabazgrałem. Kupując wyłączniki świecące, proście o wersję z podświetleniem na 230V (bo są też takie, które mają podświetlenie sterowane 12V, a wtedy jest już trochę kombinowania)

Zdjęcie jak zwykle na osobnym serwerze, bo ponoć przekroczyłem mój upload na akwaforum i nie wiem kiedy będę mógł wstawiać foty.

Obrazek

Wystarczy taki kwazi schemat?
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
Awatar użytkownika
Szymon_1991Lodz
Pomocnik
Posty: 273
Rejestracja: 10 mar 2008 17:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Szymon_1991Lodz »

Super, ale chyba nie dam rady rady sobie czegoś takiego zrobić, słabo znam się na łączeniach kabli itp. ale pomysł fajny:) Gratuluję!
Obrazek
[45] - 8x Razbora Klinowa, 8x Neon Czarny, 2x Krewetka Filtrująca, 10x Red Cherry
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

To naprawdę nic trudnego! Trzeba nauczyć się tylko lutować, ale jeśli brakuje ci dużo do pełnoletności to proponuję skorzystać z pomocy rodzica - w końcu 230V też potrafi potrząść (Nie wiem ile masz lat bo zdjęcie i nick sugerują dwie różne rzeczy :-) )
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Kurde fajna sprawa. Chyba coś takiego wykombinuje. Ale nie będę umieszczał tego w pokrywie tylko w szafce.
Gratuluje pomysłu i wykonania!!!
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
A można się dowiedzieć ile takie coś kosztuje?? :wink:
Krzysiek
bania
Posty: 11
Rejestracja: 06 wrz 2008 21:30
Lokalizacja: Nosówka

Post autor: bania »

witam! wykonania w pełni profesjonalne :brawo i mam jedno pytanie:D
gdzie można dostać te obrazki co masz nad przelicznikami ???czy może można kopiłeś taki panel w "całości" ??
pozdrawiam
Widzisz rzeczy, które są, i pytasz: "Dlaczego"? Lecz ja śnię o rzeczach, które nie istnieją, i pytam: "Dlaczego nie"?
Awatar użytkownika
Szymon_1991Lodz
Pomocnik
Posty: 273
Rejestracja: 10 mar 2008 17:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Szymon_1991Lodz »

mcd pisze:Nie wiem ile masz lat bo zdjęcie i nick sugerują dwie różne rzeczy :-)
Hehe No tak mam 17 lat , ale zdjęcie jest jest z 1 klasy gimnazjum :) Ale pomysł jest naprawdę ekstra , będę musiał pomyśleć o czymś takim
Obrazek
[45] - 8x Razbora Klinowa, 8x Neon Czarny, 2x Krewetka Filtrująca, 10x Red Cherry
Awatar użytkownika
mcd
Posty: 319
Rejestracja: 01 mar 2008 15:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mcd »

Obrazki można dostać ściągając plik, który podpinam poniżej - to photoshop.
Sam "malowałem" używając niektórych custom shapes'ów.

http://www.mcd.yoyo.pl/obrazki/mcd_electric_panel2.psd

Obrazek

ShopiK to mój nick z innych forów - stąd taki napis :-)

Aha. Plakietkę wydrukowałem sobie na błyszczącym papierze fotograficznym, a na to jakiś celofan położyłem czy cuś.

Jaki koszt?

Przełączniki ok. 4 zł szt (chyba) - 24zł
gniazdka elektryczne na przedłużacz - ok. 4 zł - 16zł (4 użyłem)
kable - znalazłem w domu
plakietka - priceless :-)
moje akwarium i parę innych rzeczy na
Obrazek
Zapraszam do współtworzenia serwisu.
Awatar użytkownika
Garbus
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 3172
Rejestracja: 18 cze 2007 18:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Garbus »

Hej!
Czy gdybym skorzystał z Twojej plakietki, mógłbym zmienić napis na dole :?: :lol:
Bo ten jakoś mi zabardzo nie "leży" :D
Pytam, ponieważ Ty stworzyłeś tą plakietkę i Ty posiadasz do niej prawa autorskie :lol: :wink:
Krzysiek
ODPOWIEDZ