Wazonkowce

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Wazonkowce

Post autor: Manthei »

Witam!
Chciał bym założyć hodowle wazonkowców. Wie może ktoś jak to zacząć? W sklepach zoologicznych spotkałem się tylko z jajami artemii. Nie mam zielonego pojęcia skąd wziąć pierwsze wazonkowce.
Z góry dzięki.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
maxer
Posty: 20
Rejestracja: 08 sty 2007 20:38
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: maxer »

podlaczam sie pod pytanie.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Najpierw trzeba im przygotować odpowiednie miejsce do życia, do tego nadaje sie np. plastikowe pudło (wielkości takiego jak na buty) z przykrywką, do niego nasypuje sie torfu zmieszanego z piaskiem (dobrze jest go spryskać sodą oczyszczaną by nie był taki kwaśny).
Następnie trzeba zdobyć wazonkowce (doniczkowce) i tu mamy problem, bo raczej nie da sie ich kupić w zoologicznym... trzeba sie wybrać do kogoś kto ma obornik i tam poszukać (często występują tam w ogromnych ilościach).
pobrana porcje zarodową dajemy do przygotowanego pudła z podłożem.
Doniczkowce karmimy papką z zmielonych i namoczonymi płatków owsianych, ugotowaną na miękko marchewką, rozgotowanym makaronem itp.
Trzeba pilnować by hodowla nie przeschła ani nie była zalana (ma być wilgotna) do tego wystarczy zraszanie co 2-3 dni, trzeba tez uważać by nie podać za dużo karmy, bo ona potem zaczyna pleśnieć, co może naszą hodowle (karma powinna być zjedzona w ciągu 1-2 dni).
Od założenia hodowli do możliwosci korzystania z niej mija ok 3-4 miesięcy, polecam założenie kilku hodowli, w tedy mozna korzystać na przemian z różnych a nasze 'robaczki' bedą miały czas na rozmnażanie sie.
Doniczkowców nie nalezy podawać rybom zbyt często (1-2 razy w tygodniu) bo to jest bardzo tłusty pokarm.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
stemys
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2008 10:17
Lokalizacja: Lębork

Post autor: stemys »

Mam hodowlę wazonkowca od 2 m-cy. Jeszcze z niej nie korzystam. Podejrzewam, że źle trafiłem z ziemią ogrodową, ale wazonkowców w skrzynce trochę widać. Chcę założyć drugą skrzynkę. Gdzieś przeczytałem, że bardzo dobrą ziemią na mieszankę hodowlaną jest ziemia próchnicza z lasu. I tu pytanie czy ktoś to stosował i z jakiego lasu (liściasty czy iglasty)?

Data ostatniego postu! 02. 04. 2007 Chemik4
ODPOWIEDZ