Pomocy, wysoka twardość wody.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agta
Posty: 41
Rejestracja: 08 maja 2005 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Pomocy, wysoka twardość wody.

Post autor: Agta »

Witam.
Jak łatwo wywnioskować z tematu postu, mam bardzo poważny problem z akwarium.

Mój zbiornik:
Ma ponad pół roku
45L – profil
Filtr aquael z 3 wymiennymi wkładami w koszyczkach

Obsada:
Neony
Ukośniki
Otosy
Red Cherry

W tym tygodniu wróciłam z tygodniowego urlopu i zastałam moje akwarium w zaniedbanym stanie (sporo wody odparowało, zdecydowanie zwiększyła się ilość glonów – głównie chodzi o krasnorosty, no i niestety zastałam zdechłego ukośnika).
Natychmiast wyłowiłam biedaka, a następnie podmieniłam w zbiorniku ok. 30% wody i zrobiłam ogólny porządek.
Wszystko byłoby pięknie gdyby nie to że w przeciągu 4 dni od podmiany zdechł mi neon i kolejny ukośnik.
Zmierzyłam więc parametry wody:
pH = 9
GH = 18
NO3 = 10mg/l
KH = 9
NO2 od 0,01 mg/l do 0,03 mg/l

Bardzo proszę o sugestie i rady, dlaczego tak się dzieje i które czynniki w wodzie w moim akwarium są znacznie przekroczone.
AAAM
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: arkadiusz »

Jak sporo wody odparowało przez tydzień? nie wierze aby wyparowała ci spora ilosc, w moim zbiorniku po 2 tygodnich ubytek jest minimalny i prawie niezauwazalny, jak było ustawione oświetlenie i karmienie podczas twojej nieobecności?
dla neonków ta woda jest za twarda a przed podmiana ta wartosc była napewno wieksza tak samo z NO3, które jest ostatnim etapem przemiany bardziej szkodliwych azotanów w mniej szkodliwe, powstawanie krasnorostów jest właśnie wynikiem twardej wody i zbyt duzej ilosci zanieczyszczen
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Co do odparowywania wody, to Arkadiuszu nie zgodzę się z Tobą, bo to zależy od naprawdę wielu czynników. W moim akwarium (każdym) jakie do tej pory miałam i mam, parowanie jest dosyć intensywne i tracę około 2,5 - 3 litrów na tydzień. Zbiornik jest przykryty szybami, ale w pokoju jest dosyć chłodno - czyli mam dużą różnice temperatur pomiędzy wodą a powietrzem.

Aqta, podmieniaj wodę teraz nawet co kilka dni, postaraj się obniżyć jej twardość.

Masz przekroczone NO2 - powinno być 0.
Masz twardą wodę GH powinno być około 10, a nie jak podajesz 18.

Być może twardość wody wynika właśnie ze względu na jej odparowanie. Zmierz parametry wody, jaką wlewasz do akwarium.

Pousuwaj krasnorosty te, które możesz ręcznie. I trochę zaczekaj na ponowne ustabilizowanie się zbiornika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Agta
Posty: 41
Rejestracja: 08 maja 2005 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Agta »

Dzięki za zainteresowanie moim postem.

Powiedzcie mi jeszcze w jaki sposób najbezpieczniej, najprościej i najszybciej mogę usunąć z wody nadmiar NO2 i zmniejszyć twardość?

Dodam jeszcze co do twardości że w zbiorniku nie mam żadnych kamieni ani muszelek, twardość raczej pochodzi prosto z kranu.
AAAM
Awatar użytkownika
Seboos
Początkujący pomocnik
Posty: 95
Rejestracja: 07 mar 2007 11:19
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Seboos »

Twardość możesz obniżyć używając wody z filtra RO lub zwykłej demineralizowanej (destylowanej). NO2 nie jest aż tak krytyczne - przy stabilnym akwarium powinno być co prawda 0, aktualny poziom mógł wynikać z tego, że miałaś trupka w akwa, który napsuł wodę. Większym problemem zdecydowanie jest pH = 9. To jest prawdopodobna przyczyna padania ryb. Przy zmniejszaniu twardości, pH również powinno spaść, jednakże powinnaś zastosować coś co je obniży. Pamiętaj, aby nie obniżać zbyt szybko twardości oraz pH - ryby mogą dostać szoku osmotycznego.
Awatar użytkownika
arkadiusz
Posty: 91
Rejestracja: 14 mar 2007 12:16
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: arkadiusz »

podmieniaj co tydzień lu mniej czasu 30% tj. ok 15l wody biorąc do tego 10l destylowanej i 5l odstałej kranówki, po 4 tygodniach sprawdz parametry i jeżeli bedzie lepiej zmień ilosci i potem sie ich trzymaj, to powinno zbić wszystkie nadmiary,
filtr RO przy tak małym akwa mija sie z celem, taniej bedzie z destylowaną,
a kwestia jest również taka że im mniejsze akwarium tym trudniej utrzymać wszystko w ryzach
170l narożne
2x Zbrojnik Niebieski,+ 3 maluszki
3xPlatka
4xMieczyki
3xKirysek spiżowy + 3x Kirysek pstry
2xGurami + 2x Skalar
3x Bocja wspaniała + 4xpiskorki
Awatar użytkownika
Agta
Posty: 41
Rejestracja: 08 maja 2005 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Agta »

Dzięki wielkie za wszystkie rady.

Zastosuję się do powyższych rad i będę na bieżąco informować, jeśli w tym temacie napotkam się jeszcze na jakieś problemy.

Jeszcze raz dzięki.

Acha, mam jeszcze jedno pytanie, czy w mojej sytuacji pomógłby coś następujący wkład: FILTUS HUMOS WKŁAD Z GRANULOWANEGO TORFU DO FILTRA AKWARIOWEGO,
ponoć obniża pH i twardość wody, ale czy skutecznie?
AAAM
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

ja nie wierzę w pH = 9 więc na ten temat nie pisałam. W przypadku takiego pH w akwarium już nic by nie żyło. Wartości powyżej 8,5 są zabójcze również dla roślin.

Rozumiem więc, że to błąd pomiaru.

Proponuję podmienianie wody sprawdzając uprzednio, co się do akwarium leje, a więc sposób arkadiusza jest ok.

Wkład do fitlra opisany powyżej przez Ciebie może się sprawdzić i radzę spróbować, niemniej równoczesnie radzę nadal podmieniać wodę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Agta
Posty: 41
Rejestracja: 08 maja 2005 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Agta »

Na chwilę obecną zrobiłam restart całego zbiornika, wymieniłam wszystko (rośliny - wcześniej miałam Cryptocoryne, która nie była za wysoka, o czym nie wiedziałam przy jej zakupie; podłoże - obecnie dałam bardzo drobny żwirek; oraz ogólny wystrój - z tyłu akwarium oraz w prawym jego boku zrobiłam ogromny spadek) -> oczywiście rybki nadal są te same :)
Zauważyłam wyraźne obniżenie niektórych parametrów (GH, KH).
Będzie dobrze :)
Niedługo zrobię i umieszczę zdjęcie mojego zbiornika w galerii :):)
AAAM
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

podaj jeszcze parametry wody wodociągowej, bo bez tego nie wiadomo co i jak robić i nawet restarty nie pomogą.
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
Agta
Posty: 41
Rejestracja: 08 maja 2005 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Agta »

Narazie zrobiłam testy wody w zbiorniku i zaniepokoił mnie poziom KH = 3.

Dodam jeszcze że pH mam 9 -8,5 (tak samo mi wychodziło przed restartem, później myślałam, że źle zmierzyłam - posiadam test na pH firmy Filtus)

Jakie mogą być dlasze konsekwencje spadającego KH i raczej wysokiego pH?
AAAM
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Spadające TWW i rosnące pH mogą być wynikiem niedoboru węgla w zbiorniku i/lub zbyt dużego napowietrzania. Możesz spróbować podłączyć bimbrownię do zbiornika ale z dyfuzorem typu "dzwon" (łatwy do zrobienia w zatyczki dezodorantu i 2 przyssawek). pH powinno spaść. Przy podmiankach mieszaj również wodę kranową z demineralizowaną - to zmniejszy Ci TWO.

Wyciągi z torfu nic Ci nie dadzą przy tak dużej twardości.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
Agta
Posty: 41
Rejestracja: 08 maja 2005 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Agta »

Mam zestaw CO2 z dyfuzorem firmy Tetra, czy będzie ok jak go zacznę używać?
AAAM
ODPOWIEDZ