[130]Kongo/Zair

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
cichlid_mania
Posty: 2
Rejestracja: 21 maja 2007 19:54
Lokalizacja: LBN

[130]Kongo/Zair

Post autor: cichlid_mania »

Cześc, miło mi przedstawić jeden z moich baniaczków :) Kilka miesięcy temu zainteresowałam się biotopem Afryki poza Wielkimi Jeziorami. Chodzi głównie Kongo i Niger. Raczej mało popularny, niedoceniony, a fascynujący i dający wiele możliwości biotop. Gatunki z Azji i Ameryki zapełniają sklepowe "półki"podczas, gdy afrykańscy kuzyni pozostają w ich cieniu. Najpierw zaczęłam czytać, szukać, zwiedzać sklepy, zeby rozeznać się, na czym stoję. Zrobiłam listę gatunków, które mnie interesują, chodziłam i szukałam, pytałam. I jakieś dwa miesiace temu założyłam nowy zbiornik - towarzyską Afrykę Całość mieści się zaledwie w 130 litrach. Moim założeniem było stworzenie zbiornika jak najbardziej naturalnego. Starałam sie przemyśleć każdy elemant dekoracji, wiedziałam mniej- więcej, co chcę uzyskać, bo zdjecia zbiorników tego biotopu ogladałam. Musiałam stworzyć dobre warunki dla gatunków o dość różnych zapotrzebowaniach, ponieważ w warunkach naturalnych ich zasięgi występowania sa bardzo szerokie i obejmują nieraz dosc zróżnicowane środowiska. Zdecydowałam się więc na różnorodny wystrój, ale całość ładnie się komponuje. Podłoze to kwarcowy piasek, przechodzacy po bokach i z tyłu w kwarcowy średni zwir. Nie brakuje piaskowców, ale i kawałków drewna, reprezentatywnymi roslinami są oczywiście anubiaski Obsada to bardzo dynamiczny zespół towarzyskich ryb- coś, co cieszy oko i jest jednocześnie odpoczynkiem od dużych, poważnych pielęgnic, jakąś miłą odmianą dla mnie. Podstawą całego zespołu jest stado świecików kongolańskich, dzięki którym wogóle przekonałam się do kąsaczowatych... Jasne, rózne kąsaczowate już się miało, ale nigdy specjalnie ich nie lubiłam. Muszę przyznać, ze stadko 13 świecików prezentuje się bardzo pozytywnie i nawet ciekawie jest czasem je poobserwować. Dno zamieszkują dwa synodontisy nigeryjskie (opaczki, giętkozęby)- ryby bardzo ostrożne i płochliwe, powoli sie aklimatyzujące. Poza tym trzcinniak,którego miałam już wcześniej- ryba, która mnie od dawna fascynuje, uwielbiam go obserwować! Oczywiscie nie mogło zabraknąć mojej miłosci- pielęgnic, tym razem z oczywistych względów gabarytów mini, czyli pielęgniczek Tak więc barwniak Thomasa, barwniaki czerwonobrzuche i istna gwiazdeczka wśród pielęgniczek- barwniaki szmaragdowe. Strefa przy powierzchni też żyje, króluje w niej motylowiec szczupieńczyki na tyle duże, aby nie były dla niego potencjalnym kaskiem. Jedynym "zgrzytem" są wybitnie azjatyckie kryptokoryny czerwone, które upchnęłam gdzieś po kątach... Nie mam co z nimi zrobic, do "busterków" ich nie wrzucę, bo znikną w kilka dni, a są takie piękne... Docelowo się ich pozbędę i zastapię całkowicie anubiasami.
W każdym razie zakładanie tego zbiornika było dla mnie takim twórczym spełnieniem, że aż miło. Oczywiście jest jeszcze w fazie ewolucji, w planach mam wywalenie wspomnianych zwartek, zaopatrzenie się w dużą ilość anubiasów, może jeszcze jakieś drewno... A otóż kilka na razie zdjęc. Wszelkie sugestie i komentarze mile widziane.


Obrazek

Obrazek

Szczupieńczyki

Obrazek

Obrazek

Motylowiec

Obrazek

Synodontis

Obrazek

Niepozorna samiczka barwniaka czerwonobrzuchego

Obrazek

Fantastyczny samczyk barwniak szmaragdowy. Niestety zdjecie nie oddaje nawet w połowie jego cudownego ubarwienia.

Obrazek

Obrazek

Jego bardziej niepozorna partnerka

Obrazek

Świeciki

Obrazek

Obrazek

Barwniak Thomasa (samiec)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Hmmm, akwarium ładne, chociaż dosyć dużo ryb. Ale szczupieńczyki to są ryby azjatyckie a nie afrykańskie. Skąd więc się tu wzięły?

Wydaje mi się też, że dla trzciniaka i dla świecików to akwarium jest zbyt małe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Napisz coś może o parametrach wody...
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
Alan
Posty: 37
Rejestracja: 17 lut 2006 17:34
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Alan »

BARA pisze:. Ale szczupieńczyki to są ryby azjatyckie a nie afrykańskie. Skąd więc się tu wzięły?
:roll: eee... no raczej nie. Szczupieńczyki Epiplatys zamieszkują Afryke, głownie środkową i zachodnią ;) Lepiej najpierw sprawdzić, a potem zwracać uwagi ;)
Akwarium fajne :D Jak relacje między pielęgniczkami?? Mi tam się widzi jeszcze wieksza liczba korzeni :D
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Alan pisze:
BARA pisze:. Ale szczupieńczyki to są ryby azjatyckie a nie afrykańskie. Skąd więc się tu wzięły?
:roll: eee... no raczej nie. Szczupieńczyki Epiplatys zamieszkują Afryke, głownie środkową i zachodnią ;) Lepiej najpierw sprawdzić, a potem zwracać uwagi ;)
Akwarium fajne :D Jak relacje między pielęgniczkami?? Mi tam się widzi jeszcze wieksza liczba korzeni :D
Tak tylko to nie sa Epiplatys!!!
Marcin!
Awatar użytkownika
Alan
Posty: 37
Rejestracja: 17 lut 2006 17:34
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Alan »

Oj to pomyłka :oops: , w sumie chodziło mi ogólnie o szczupieńczyki i pomyliła mi sie nazwa rodzajowa z nazwą rodziny - Aplocheilidae bodajże. Jaki to dokładnie gatunek?? ;)
micho_123
Posty: 59
Rejestracja: 12 lis 2006 20:46
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: micho_123 »

akwa naprawde super !!! :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No nie,
co innego szczupieńczyki azjatyckie (na zdjęciu w akwarium)
a co innego proporczykowce

zobacz:
http://www.akwa.aip.pl/rybyt5.html

tam jest tabela występowania ryb


Rodzina Cyprinodontidae Karpieńcowate
Aplocheilus blockii 5 samice skromniej ubarwione, znany rozród 22-28 żywotna, wytrzymała, kąśliwa, powierzchniowa Indie, Madras, Cejlon plankton, owady, suchy
A. dayi 9 samiec większy, znany rozród 20-25 wytrzymała, kąśliwa, powierzchniowa Cejlon plankton, owady, ryby, dżdżownice, suchy
szczupieńczyk pręgowany, liniowany A. lineatus 12 samice mniejsze, bardziej matowe, znany rozród 20-25 wytrzymała, powierzchniowa, terytorialna, agresywna, skacze Indie plankton, owady, ryby, dżdżownice, suchy
szczupieńczyk indyjski A. panchax 8 samce barwniejsze i mają większe płetwy, znany rozród 20-25 powierzchniowa, skacząca, kąśliwa Indie (Orissa, Bengal), Birma, Syjam, Sumatra, Borneo, Płw. Malajski, Jawa, Andamany, Nikobary plankton, owady, ryby, dżdżownice, suchy Istnieje podgatunek A. p. siamensis występujący tylko na Syjamie
Oryzias melastigmus 4 samiec ma większe płetwy grzbietową i odbytową, znany rozród 25-30 stadna, towarzyska, powierzchniowa Jawa, Singapur, Płw. Malajski palnkton, owady, suchy
proporczykowiec z Kap Lopez Aphyosemion australe 6,5 samiec kolorowy, ma większe fantazyjne płetwy, znany rozród 20-24 Stadna Kamerun, Gabon żywy, owady, suchy, dżdżownice Ikra wymaga przesuszenia
A. bitaeniatum 7 samiec kolorowy, często zmienia ubarwienie, znany rozród 23-24 Lagos żywy, suchy, owady Ikra wymaga przesuszenia
proporczykowiec dwupręgi A. bivittatum 6 samiec ma wydłużone płetwy, znany rozród 20-24 Kamerun, delta Nigru żywy, suchy, owady Ikra wymaga przesuszenia
proporczykowiec czerwony A. cognatum 6 samiec większy i barwniejszy, znany rozród 20-24 dolny bieg Konga żywy, suchy, owady Ikra wymaga przesuszenia
proporczykowiec nakrapiany A. filamentosum 5,5 samiec ma wydłużone płetwy, znany rozród 20-24 Togo żywy, suchy, owady Ikra wymaga przesuszenia
proporczykowiec nigeryjski A. gardneri nigerianum samiec większy i kolorowy, znany rozród 20-24 Togo żywy, suchy, dżdżownice, owady Ikra wymaga przesuszenia
A. geryi samica mniejsza, znany rozród 20-24 Afryka żywy, suchy, owady Ikra wymaga przesuszenia
A. gulare samica mniejsza i niepozorna, znany rozród 20-25 Afryka żywy, suchy, ryby, owady Ikra wymaga przesuszenia
A. loennbergii 5 samica mniejsza, znany rozród 20-24 Afryka żywy, suchy, dżdżownice, owady Ikra wymaga przesuszenia
proporczykowiec czerwonopręgi A. lujae 5 samica mniejsza, skromniejsza, znany rozród 20-24 Afryka żywy, suchy, owady Ikra wymaga przesuszenia
A. occidentalis 12 samica mniejsza, brązowawa, znany rozród 20-24 Afryka żywy, suchy, dżdżownice, owady Ikra wymaga przesuszenia
proporczykowiec błękitny, złotopręgi A. sjoestedti 12 samiec barwniejszy, znany rozród 20-24 agresywna, poluje na ryby Afryka żywy, suchy, dżdżownice, owady Ikra wymaga przesuszenia
proporczykowiec Walkera A. walkeri samiec barwniejszy i większy, znany rozród 20-24 kłótliwa, żywotna Afryka żywy, suchy, dżdżownice, owady Ikra wymaga przesuszenia
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

czepiacie sie szczegółów a tu sie liczy jak zbiornik wygląda, a wg. mnie rewelacja
pozdrowienia Marcin
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

Akwa ładne
Ryby piękne, naprawde rewelacja
Ale jak dla mnie troche ich za dużo na taki zbiornik

ps. Jakie warunki muszą mieć Świeciki ? Jakie są ich wymagania?
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Występuje w dorzeczu rzeki Kongo. Dorasta do 8-10 cm długości, samice nieco mniejsze. Ryby zgodne, towarzyskie, ruchliwe ale jednocześnie nieco płochliwe. Najlepiej czują się w stadzie w akwarium o ciemnym podłożu z rozległym miejscem do pływania. Przebywają głównie w górnej jego warstwie. Optymalna temperatura 23-26°C, pH 5,5-7, woda miękka do średnio twardej.

info ze stronki: xxx

Polecam, fajny atlas.
raduciou
Posty: 12
Rejestracja: 18 lip 2007 18:00

Post autor: raduciou »

trochę pustawo ale fajnie :) rzadko widuję akwaria biotopowe z afryki (wyłączajać Tangę i Malawi)
a barwniaczki to też fajne pielęgniczki :)
Awatar użytkownika
dzidu
Posty: 19
Rejestracja: 14 lis 2005 13:04
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: dzidu »

Aż się prosi z prawej strony trochę roślinek na powierzchni, a i szczupieńczyki (super) byłyby szczęśliwsze.
Pozdrawiam, dzidu
Obrazek
VeStAx
Posty: 25
Rejestracja: 28 lip 2007 21:53

Odpowiedź

Post autor: VeStAx »

Akwarium bardzo ładne :) Nic wylko gratulować :p
ODPOWIEDZ