oświetlenie do 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

oświetlenie do 112l

Post autor: michal_1m »

Obecnie posiadam zbiornik 100l, ale nie standardowych wymiarów więc nie mogę kupić pokrywy. Stateczniki ze świetlówkami stoją na szklanej suwanej pokrywie i strasznie mnie to już denerwuje. Postanowiłem więc kupić zbiornik 112l z orginalną pokrywą taki jak ten.(niestety większego nie będę miał gdzie postawić)

http://www.allegro.pl/item200621160_akw ... szawa.html

Seryjne oświetlenie jest chyba za słabe :?
I tu powstaje moje pytanie: Czy można dokupić mocniejsze świetlówki do tej pokrywy?? I jeżeli tak, to jakie polecacie?? (mile widziane jakieś linki allegro)

Z góry dziękujęza pomoc!
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Witam!!!
Raczej dokupić będzie trudno.
Rozmiar świetlówki wzrasta wraz z jej mocą!
Będziesz musiał przerobić pokrywę!
Pozdrawiam!!!
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Michał a dlaczego nie chcesz samemu spróbować zrobić pokrywę?
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Już nad tym myślałem, ale na pewno orginał będzie wyglądał lepiej. Miałem już nawet konkretny pomysł co do pokrywy. A wy co o tym myślicie??
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Więc tak mam identyczną pokrywę to chyba Wromak.
Ona ma w sobie oświetlenie 2x18w na stateczniku zwykłym . Mój statecznik tak grzał że przetopił już lekko pokrywę i wymieniłem na elektroniczny.
Jeśli masz lub chcesz mieć filtr zewnętrzny to trzeba pociąć inaczej problem z założeniem węży ,bynajmniej ja tak miałem.
W kwestii zwiększenia oświetlenia to bez przeróbki całości można dołożyć jedną świetlówkę na przód ( ja tak zrobiłem ) Jeśli chcesz tam mieć 4x18w t8 to już trzeba będzie wyciąć środek i dać statecznik na zewnątrz . Z świetlówkami t5 nie eksperymentowałem więc nie doradzę ale podobno łatwiej je zmieścić .
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Ja myślałem o zmianie filtra na wewnętrzny i dołożeniu jeszcze jednego statecznika z świetlówko 18W. Więc myślicie żeby dać orginalną czy kombinować samemu??
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Jeśli doliczysz koszty przeróbek to wyjdzie Ci 2 razy droższa obudowa niż samoróbka. Da się tak zrobić obudowę samemu ze spienionego pcv, obkleić tapetą drewnopodobną, samoprzylepną, ze będzie wyglądała dużo lepiej niż ta kupna a wszystkie dziury, stateczniki i świetlówki będziesz miał takie jaki chcesz. Poza tym do 112 l do samoróbek zdaje się wchodzą 25 W świetlówki (74 cm) a nie 18 W (59 cm) jak to bywa w standardowych obudowach więc tu już zyskujesz bo nie będziesz miał boków niedoświetlonych.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Niekoniecznie 2 razy drożej! zamiast kupować statecznik można wykonać go samemu wykorzystując układ z żarówki energooszczędnej. Kosz takiej przeróbki wyniesie wraz z nową świetlówka ok 40zł. na tym forum było już pokazane jak to zrobić. Możesz poszukać też w moich postach. Powodzenia.
Pozdrawiam!!!
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Chyba się nie zrozumieliśmy, czytaj uważniej.

2 razy droższa wyjdzie mu obudowa kupiona w sklepie + dołożenie dodatkowej świetlówki nawet na elektronice z żarówki energooszczędnej niż obudowa od podstaw zrobiona samemu z takimi świetlówkami jakie chce.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Aha. no tak racja wyjdzie taniej. sory ze nie doczytałem!!!
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Boxster
Posty: 4
Rejestracja: 05 sie 2007 0:13

Post autor: Boxster »

Witam!
Nie lepiej na początek podmienić te standardowe świetlówki - chyba IRIS - na Philipsy 18W/840 lub 865, świecą znacznie lepiej, a i przerabiać nic nie trzeba.
ODPOWIEDZ