Węgiel aktywny jako medium filtracyjne - za i przeciw

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
gnosis
Posty: 147
Rejestracja: 15 sie 2007 23:08
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: gnosis »

"...czuję się nieco przekonana...; ...moje zdanie jest niezmienne...".
hmmm... coś mi się tu nie zgadza. wiesz co to logika, Bara?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

a wiesz co znaczy słowo "nieco"? Logika logiką a czytanie ze zrozumieniem...

Lubię się z Tobą przekomarzać, gnosis, ale robimy niepotrzebny OT.

W sumie wszystko sprowadza się do jednego, o czym już pisaliśmy: że każdy świadomie powinien prowadzić swoje akwarium, bo zarówno humusami (torfem) jak i węglem można zaszkodzić. Więc znajomość działania wszelkich związków, parametrów wody w połączeniu z wiedzą na temat wymagań hodowanych ryb jest podstawą prawdziwej akwarystyki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mjcontact
Posty: 20
Rejestracja: 20 kwie 2008 13:47

mam to samo zdanie,a uzywam wegla od lat.

Post autor: mjcontact »

zgadza sie.Wylecial pyl,bo wklad trzeba bylo wyplukac.Wegiel jest ok.stosuje od zawsze.przy lekach i chemii nalezy go wyjmowac,a po kuracji (ilosc dni ile zaleca producent leku)nalezy wegiel wkladac z powrotem(zaraz przy podmiance 25%wody).nic lepiej nie oczyszcza akwarium z syfu.owszem wegiel zbiera wszelkie toksyczne syfy w sobie i nalezy go wymieniac.ja wymieniam (lekko przerybione akwa 200 litrow)co miesiac.mozna tez odstawiac w soli -1/2 szklanki+ 2 litry wody z akwarium na pol dnia)do regeneracji.Jednak regerenowany wystarcza na jakies 2 tygodnie.i nie mozna tego robic w nieskonczonosc,a co najwyzej raz (z braku wsadu do podmiany lub innego powodu).ale dla akwarium zadbanego i nie przerybionego wymiana wystarcza raz na 3 miesiace.a kompletna bzdura jest,ze sama ceramika zastapi wegiel.nigdzie i nigdy,bo to co innego.wazny jest tez uklad wkladow w filtrze i radze nie zmieniac,a stosowac wg producenta.teraz nie pamietam,ale to chyba leci tak (w moim 4 komorowym)1.gabka i wata,2 kamien przeciw amoniakowi,3.wegiel,4. ceramika.aha mozna (jak ktos ma dojscie do tanszego)uzywac kazdy wegiel drzewny (plukanka sol+woda j/w).tylko czysty 100% wegiel drzewny,a nie opal do grilla.nawet to z ogniska (tylko swieze zanim zassie syf z powietrza)nadaje sie.plukanka w soli + woda z akwarium j/w i wio.I powtarzam.przy kazdej chemii najpierw wyciagac wegiel,bo jak przez 3-4 dni kuracji skumuluje leki to bedzie potem zwracal i ciezko wode ,,ustawic''!.troche pracochlonnne,ale efekty sa.wizualne takze.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Węgiel nie może zastąpić ceramiki i odwrotnie, ceramika pomaga rozłożyć azotany, a węgiel wyłapuje pierwiastki i związki chemiczne i to nie tylko szkodliwe ale i potrzebne pierwiastki i wręcz pożyteczne.
Ceramik stosujemy cały czas jako medium, a węgiel tylko sporadycznie ja odpukać nie stosuję w ogóle. A dla czego?Sam sobie odpowiedz.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

mozna tez odstawiac w soli -1/2 szklanki+ 2 litry wody z akwarium na pol dnia)do regeneracji
Pierwszy raz takie coś słysze, węgla w ten sposób nie zregenerujesz.
Węgla ogólnie nie ma sensu regenerować, mniej kłopotów sprawia kupienie nowego. Jak go nie będzie w filtrze to sie nic nie stanie.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Dla mnie również teoria z regeneracją tego medium jest nowością. Raczej nie polecam jej stosować.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
reczesnia
Posty: 7
Rejestracja: 07 wrz 2009 22:54

Post autor: reczesnia »

Temat stary jak swiat i pojawiajacy sie na wielu forach. Chcialem tylko sprostowac fakty dotyczace "doskonalego" siedliska dla bakterii nitryfikacyjnych, bo jest o tym mowa w co 2 poscie tego watku. Otoz tak sie sklada ze makro, mezo i mikro pory znajdujace sie w czasteczkach wegla aktywnego sa o wiele mniejsze niz rozmiar bakterii nitryfikacyjnych przez co bakterie te nie maja mozliwosci "wnikania" w strukture wegla aktywnego (sa poprostu za wielkie), jedyne co moga zrobic to osiedlic sie na jego powierzchni co znacznie zmniejsza atrakcyjnosc tego zloza jako siedliska bakteryjnego (zwykla gabka pod tym wzgledem bije wegiel aktywny na glowe).

http://demo.un.pl/solniczka/artykuly/we ... Wst%C4%99p

Woreczek z weglem aktywnym mam w swoim kubelku od ponad 6 miesiecy, nie zauwazylem zadnego negatywnego wplywu "starego" wegla na moje akwarium.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Zgadza sie. Jednak co do Twojego woreczka to moze sie okazac, ze to bomba zegarowa.
Marcin!
Zablokowany