ŚLIMAKARIUM - ślimaki w naszych akwariach

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Odświeżam temat, bo myślę, że mimo wszystko warto jest rozmawiać o ślimakach.

Zlikwidowałam ślimakarium z Planorbellą ale obecnie od dwóch tygodni mam nowe 25l z "rozdętką lamparcią". Jest to nazwa potoczna, podana mi przez sprzedawcę. Trafiły do mnie jak zawsze, na roślinach. Ponieważ po zakupie roślin zawsze robię im kwarantannę, okazało się że kilka malutkich ślimaczków pojawiło się w akwarium kwarantannowym. Były tak mikroskopijne, że nie wiedziałam, jaki to gatunek i postanowiłam je trzochę pohodować. Obecnie widać już kilka większych osobników o pokroju rozdętki z kropeczkami na muszli. Są jednak zbyt małe na zrobienie zdjęcia.

Jak podrosną, zamieszczę ich fotki i zastanowimy się wspólnie, co to jest.

Zachęcam pozostałych użytkowników Forum do wklejania zdjęć hodowanych przez siebie (czasami przypadkowo) ślimaków.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poniżej zdjęcia mojego nowego "zwierzątka".

Ślimak jest bardzo ładny, kropkowany, "rogaty", jak na razie nie widzę, żeby składał jaja (a mam trzy osobniki w akwarium.

Rozdętka - na pewno!

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 sty 2009 12:02 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Oj, Basiu jakie to okropne stworzenie :wink: Jednak Ty na prawdę chyba lubisz te robaczki. Powodzonka, może kiedyś złożą Ci całą masę jaj.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie zdążą złożyć... hehehe :twisted:

Zdjęcia zrobiłam dla potomnych, niech inni wiedzą, co im łazi po akwarium, a swoje ślimakarium jak poprzednio likwiduję, wysterylizuję i założę od nowa jako akwarium kwarantannowe.

Ale jak znowu COŚ mi się ciekawego pojawi, odświeżę temat.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

Tym razem ja odświeżę ten temat bo mnie bardzo zainspirował :)

Postanowiłem założyć sobie takie akwarium - ślimakarium.

Pojemność to było by tak ok. 10L

A w środku no jakieś świderki i to co "przywlokę".

Tylko czy to zrobić jako same sterylne czy dać jakieś "urządzenie".
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
mariuszzawadzki
Ekspert akwarysta
Posty: 6591
Rejestracja: 11 lis 2007 11:11
Lokalizacja: Ciechanów

Post autor: mariuszzawadzki »

Tylko czy to zrobić jako same sterylne czy dać jakieś "urządzenie".
A to w sterylnym akwarium nie ma żadnych urządzeń :?:

Normalnie musi być i filtr i oświetlenie. Jeśli robić takie cudo to ja proponowałbym różnego rodzaju mchy na korzeniach i do tego krewetki, gdzieniegdzie świderek. Może jakiś otosek tu i ówdzie.
Mariusz

Palety to jest to, co w akwarystyce najpiękniejsze.

Obrazek
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

Nie chodziło mi o urządzenia elektroniczne aczkolwiek tak owe oczywiście będą. Chodziło mi o podłoże rośliny korzenie kryjówki itp.

Już mam w głowie wymyślony ten "aranż". Będzie tam łupina z kokosu, korzeń i na nim mech oraz eleocharis, a podłoże to piasek. Oświetlenie, no to musi być 8W.

Akwarium ma 8,5L więc wychodzi prawie 1W/1L
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moje ślimakarium z rozdętkami ma 23l, grzałkę, filtr. Bez żwiru na dnie. Dekorację: kilka rozbitych łupin kokosów. Rośliny: wąkrotka zaczepiona o jedną ze skorup i wgłębka. Jutro dołączę zdjęcie.

Dla świderków musi być jednak dno, najlepiej minimum 3 cm drobnego żwirku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
elsaper
Ekspert akwarysta
Posty: 3615
Rejestracja: 04 kwie 2008 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: elsaper »

Myślałem tak:

Podłoże to piach, po lewej łupina kokosu, po prawej korzeń porośnięty mchem i jakaś mini bacopa albo coś. I woda można powiedzieć trochę herbaciana.
Bierny akwarysta.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Elsaper, pomysł masz dobry, obawiam się jednak, że w 8,5 l będzie Ci bardzo ciężko utrzymać stabilne warunki.

A oto zdjęcie mojego ślimakarium:

Obrazek
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wklejam najnowsze zdjęcia rozdętek, trzymam obecnie cztery okazy, dwa już bardzo duże (mam je od początku, czyli od października), mające ponad 2,5 cm. Wszystkie mnożą się szaleńczo i co tydzień usuwam mnóstwo małych slimaczków oraz sporo złożonej ikry (gluty na roślinach i szybach).

Jutro powinnam załączyć zdjęcie największej rozdętki zrobione przy linijce.

Na zdjęciu rodzinka łażąca po sobie - lubią tak na sobie siedzieć...

Obrazek

Edit 28.01.2009 zdjęcia największych rozdętek:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Odświeżając nieco temat dorzucam kilka zdjęć ślimaków przytulików, jakie udało mi się podhodować do wielkości 3 mm. Zobaczę, czy urosną więcej.

To są całkiem ciekawe ślimaczki, żyjące w przezroczystych skorupkach. Zdjęcia są robione z super makro.

Największy, podlazł na część szyby z osadzonym kamieniem (tuż pod powierzchnią, te szare smugi to kamień od parującej wody):

Obrazek

Najładniejszy:

Obrazek

Przytulik za rozdętce (wygląda jak rozbite jajko :wink: ):

Obrazek

A poza tym zajęłam się dodatkowo hodowaniem zatoczków, żeby zobaczyć jak duże urosną. Zdjęcia wkrótce...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Troche Ci te rozdętki urosły - takich jeszcze nie widziałem...
Powiedz, czy któreś z Twoich ślimaków oczyszczają cokolwiek z glonów?
A czas leci...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trok, nie wiem nic o glonach, ponieważ w ślimakarium nie mam glonów. Ale widzę, że często ślimaki skrobią szyby, więc może dlatego nie mam problemu z ich czystością.

Nawet gdyby jednak rozdętki okazały się dobrymi glonożercami, uważam, że nie warto ich hodować z ogólnym akwarium. Bardzo brudzą (odchody!), niesamowicie szybko się mnożą i niszczą rośliny.

O dodam jeszcze, że moje ślimaki wymagają obfitego karmienia tabletkami dla ryb dennych, dostają kilka rodzajów. Lubią jednakowo te ze spiruliną jak i inne.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kontynuując temat ślimakarium informuję, że czas życia rozdętek to około 8 mcy. Obie rozdętki urodzone w październiku 2008 już "zeszły" (nie jednocześnie, w maju 2009) osiągając prawie 3 cm. Poniżej załączam zdjęcia muszli. Stwierdziłam więc, że rozdętki można z powodzeniem dohodować do sporej (jak dla kogo) wielkości. Stwierdzam również, że są to ślimaki bardzo brudzące i bardzo szybko się mnożące, więc nie polecam ich do akwarium ogólnego.
Początkowo rozdętki są przepięknie ubarwione we wzorki i kropeczki, ale z wiekiem muszle stają się coraz bardziej nieprzezroczyste, w części nawet matowe i bardzo ciemne.

Na chwilę obecną ślimakarium zostaje zlikwidowane - to znaczy zbiornik zostaje, oczywiście, jako kwarantannowy i szpitalny w razie potrzeby, ale wszelkie ślimaki z niego usunęłam, a właściwie to jestem w trakcie procesu usuwania (główne z mchu...).

Obrazek
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ