ŚLIMAKARIUM - ślimaki w naszych akwariach

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

ŚLIMAKARIUM - ślimaki w naszych akwariach

Post autor: BARA »

Kilka miesięcy temu otrzymałam razem z jedną z roślin małego dziwnego ślimaczka. Postanowiłam go trochę pohodować i umieściłam go w kotniku (16l, utrzymywane jak normalne akwarium, filtr gabkowy, korzeń, mech jawajski, trochę wgłębki, mała grzałka, woda podmieniana co tydzień). Na chwilę obecną ślimak się rozmnożył, mam kilka sztuk i ciągle nowe jajeczka.

Wielkość slimaka (największego) dochodzi do prawie 2 cm. Być może jest to jakiś rodzaj zatoczka, ale bardzo nietypowy.

Pytanie: CO TO JEST ZA GATUNEK? Ni jak nie mogę znaleźć tego w necie.

Może Wy mi jakoś pomożecie? Czy ktoś się spotkał z takim ślimakiem?

Oczywiście "model" do zdjęć został wyjęty z akwarium i sesję foto robiłam mu z wykorzystaniem filiżanki z bardzo cienkiego szkła.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2014 7:41 przez BARA, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
teo
Początkujący pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 sty 2006 19:24
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: teo »

Witam.Obstawiam Planorbella scalaris (tak na 99%).
Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja im bardziej wnikam tym bardzie przychylam się do opinii, że to jest rodzaj rozdętki Physa gyrina.

http://www.mikrojezioro.met.pl/atlas_zw ... entos.html

i tu klucz do oznaczania ślimaków:

http://www.wigry.win.pl/makrofauna/120.htm

najbardziej pasuje do 57d

Nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji o Planorbella scalaris.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

Tak, to będzie ten, Planorbella scalaris: http://www.man.poznan.pl/~dominito/akwa ... yczna.html
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No tak, teraz to widać. Dziwne, że endemit z Florydy trafił do Polski. Ale ma więcej niż 6 mm. Jak pohoduję go dłużej, to postaram się zrobić zdjęcie muszli przy linijce. Zobaczę, jak będzie duży.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

ja przepraszam, że troche nie na temat :oops:
ale może zaczniesz na tym forum nowy nurt akwarystyczny :D
ślimaczkarium :D
krewetkaria przyjeły sie rewelacyjnie :D więc może?

sama ostatnio obserwuje ślimola, którego wraz z jakąś rośliną musiałam niechcący przenieść do 54ki :)
ma bursztynowo-złotą skorupkę i jest niezwykle pazerny na tabletki pokarmowe ze spiruliną :D
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

:D No cóż, jakoś tak wyszło, że mam ślimakarium. Jestem bardzo ciekawa tych slimaków, bo spotykam się z nimi po raz pierwszy. Widzę, że składają sporo jajeczek ale niewiele małych się wykluwa. A może po prostu wyławiam je przy sprzątaniu?

Czy ktoś jest chętny na te ślimaki? Chętnie oddam kilka.

Acha, a może ktoś podas lepszą nazwę na taki zbiornik, przeznaczony na hodowlę ślimaków?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

A co Ci się nie podoba w ślimakarium :D

Może gastropodarium, ślimakowisko, mięczakarium hihi

Sama mam kilka gatunków ślimaków w akwarium (m.in. Clithon corona, Pomacea canaliculata, Marisa cornuarietis, Neritina natalensis, Neritina sp.HAIRLY SNAIL, Melanoides tuberculata) więc jestem również żywo zainteresowana tematem.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, niech będzie ślimakarium.

No cóż, przyznam się szczerze, że slimaki zawsze mnie interesowały i zachęcona tematem postanawiam, co następuje:

zakładam ŚLIMAKARIUM

oraz zamierzam zainteresować się ślimakami naszych wód, ale po urlopie sierpniowym. Przekształcę zbiorniczek w akwarium zimnowodne i zajmę się naszymi rodzimymi mięczakami.

Emi, będę Cię podpytywać!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
emiloos
Akwarysta
Posty: 483
Rejestracja: 07 mar 2007 11:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: emiloos »

BARA pisze: Emi, będę Cię podpytywać!
Pomogę na ile potrafię :wink:

Chętnie przyjęłabym do siebie kilka Tych ślimaczków jeśli nie miałabyś nic przeciwko.
Pozdrawiam,
Emi

Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów - www.gsa.org.pl
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Absulutnie nic nie mam przeciwko, w przyszłym tygodniu będę we Wrocławiu, więc bliżej Ciebie - napiszę na pw.

Czy ktoś jest jeszcze chętny? Żeby nie robić OT zapraszam też na pw.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Lola
Początkujący pomocnik
Posty: 426
Rejestracja: 04 gru 2006 15:05
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Lola »

no to czekamy na fotki w galerii:D
57l BW
144l Afryka
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zgodnie z umową załączam zdjęcia zrobione dla największego okazu.

Informuje jednocześnie, że zlikwidowałam ślimakarium. Planorbella jest niesamowicie szybko rozmnażającym się gatunkiem, po zaaklimatyzowaniu się całe akwarium było dosłownie oblepione jajami. Co tydzień usuwałam z akwarium mnóstwo galaretowatych jaj i malutkich osobników, nawet do setki, przy kilku tylko ślimakach dużych. Uwaga dla chętnych na te ślimaki: bez bocji nie ma co się nimi zajmować!

Potrzebuję drugiego akwarium jako zbiornika dodatkowego, a ten był nieczynny ze względu na ślimaki. Ani nie mogłam do niego włożyć nadmiaru roślin ani nic wyjąć, bo bałam się przeniesienia ślimaków do zbiornika głównego.

A oto zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ligus
Posty: 12
Rejestracja: 30 gru 2007 12:18

Post autor: Ligus »

Czy one są szkodliwe bo też mi się właśnie zadomowiły? Mam ich coraz więcej i nie wiem czy i co mam z nimi zrobić?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak jak napisałam to w moim poprzednim poście: nic nie dało się zrobić, akwarium zlikwidowałam, potem musiałam jeszcze raz je zakładać i ponownie likwidować. Obecnie akwarium założyłam po raz kolejny i czekam, czy nie pojawią się niechciani lokatorzy.

Na moje szczęście to jest malutki zbiornik, 16l, używany przeze mnie jako kotnik i kwarantanna na wszelki wypadek (stoi bez ryb na codzień).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ