parametry wody - pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

parametry wody - pH

Post autor: mibak »

Mam w kranie wodę o parametrach
KH - 4
GH - 13
pH - 7
natomiast w akwarium
KH - 4
GH - 13
pH - 7,6 do 8,0 (tzn test JBL (6,2-7,6) kończy się na 7,6 a kolor ciemniejszy, a jaśniejszy niż w normalnym teście 8,0)
pozostałe parametry
N02 <0,3
NO3 - 10
Z tego co czytałem w necie i na forum, zmiany pH są związane ze zmianami KH. Co może powodować taką zmianę pH bez zmiany KH i GH.
Akwarium 126l, sporo roślin (świetnie rosną), 2 korzenie, kamienie (sprawdzone octem), na dnie żwirek
13 neonów inesa
4 kiryski spiżowe
1 glonojad
2 kosiarki
Ostatnio zmieniony 01 lip 2007 19:13 przez mibak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Re: parametry wody - pH

Post autor: Manthei »

mibak pisze: kamienie (sprawdzone octem), na dnie żwirek
Witam
Sprawdzone octem, a jaki wynik?
Pozdrawiam!!!
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Brak reakcji :D (tzn nie pieniły się) więc z tego co wyczytałem nadawały się do akwarium.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moje kamienie wyciągnięte z Sanu też się nie pieniły, a podwyższały pH. Łatwo to sprawdzić: wystarczy potrzymać taki kamień w wodzie destylowanej, o wcześniej sprawdzonych parametrach i zobaczyć, czy ulegają zmianie.

Masz wysokie NO2. Powinno być zero. Czyżby to był niedojrzały zbiornik?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Zbiornik jest dojrzały, stoi już trochę. Sprawdziłem to NO2 i na skali testu najniższa wartość to <0,3 mg/l (zera na nim nie ma - test Sery, poprzednio Tetry)
Czyli muszę sprawdzić w wodzie destylowanej. Na ten pomysł z woda destylowana nie wpadłem.
Tylko jak je wyciągnąć z akwarium nie demolując wszystkiego :?: . Trzeba będzie pomyśleć :idea: . Zacznę od tych co dołożyłem ostatnio (do utwierdzenia nowych roślinek) bo wcześniej trzymało się pH w okolicach 7-7.2 czyli to mogą być winowajcy.
Dzięki na razie za radę, zobaczymy co z tego wyjdzie wyjdzie.
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Na razie sprawdziłem żwirek (kupiony w sklepie akwarystycznym) w wodzie demineralizowanej ze stacji benzynowej (KH=0 GH=0 pH=6,5)
Po 24 godzinach mam KH=3 GH=0 pH=7,5. Znaczy że sam żwirek podnosi pH :evil: Normalnie załamka. Zaczyna mi się już nudzić wymienianie torfu w filtrze żeby mieć pH ok 7.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Najlepiej polej ten żwirek środkiem do zakwaszania wody w akwarium. Jeśli będzie się pienił to się nie nadaje. Będziesz miał wtedy 100% pewności.

Czołem
Czołem :)
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Fakt, żwirku tak nie sprawdzałem, założyłem że kupiony w sklepie akwarystycznym (sklep Kakadu w Warszawie) nadaje się do akwarium. Sprawdzałem tylko kamienie które sam zbierałem.
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Sprawdziłem i trochę się pieni. No to do ...... :evil:
Będę się dalej bawił z torfem bo nie zdemoluję teraz akwarium żeby żwirek wymieniać. A poza tym jak stwierdzić w sklepie że nie będzie podnosił pH skoro są pakowane w worki :?: i do tego sprzedawane jako żwir do akwarium. A może to normalny objaw?

Czy pomogło by gdybym zamiast torfu zaczął stosować CO2 ?
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Wiesz co zabawa z CO2 i torfem w sumie nic nie da bo im bardziej będziesz zakwaszał wode tym szybciej będzie zachodziła rekacja ze żwierkiem. Najlepiej wymieć żwierek i będzie po kłopocie. Tanio i szybko.

Czołem
Czołem :)
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Tylko jak w sklepie stwierdzić czy żwirek będzie dobry (tzn nie zmieni pH), o to jest pytanie. W warszawie raczej ciężko o żwirek nie ze sklepu (no chyba że piasek z Wisły lub jakiejś budowy, ale tego rybki mogłyby nie przeżyć :D )
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Hehehe w sklepie powiedzą Ci wszystko :) Nawet to że możesz trzymać gupika w kieliszku i że bedzie się tam czuł jak w niebie. Szkoda tylko że prędzej znajdzie się w tym niebie.

Możesz kupić żwirek na allegro.

A nie masz czasem jakichś skał, lub muszli w akwarium??

Czołem
Czołem :)
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Mam kamienie wyciągnięte z Dunajca sprawdzane octem. Teraz po kolej sprawdzam je jeszcze w wodzie destylowanej (na razie wszystkie są OK). Muszli nie mam (poza pewnie jakimiś po ślimakach żyjących w akwa), chociaż żona mnie ciągle o to męczy :wink: ,ale mnie się nie podobają.
Jakoś nie jestem przekonany że żwirek z allegro będzie lepszy.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Masz aparat?
Zrób fotke temu żwirowi bo nei chce mi się wierzyć żeby ona tak utwardzał wode.
Czołem :)
mibak
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2007 9:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mibak »

Chwilowo brak możliwości zrobienia fotki. Aparat wyjechał z dzieckiem na wakacje. Żwirek taki standardowy wielokolorowy kupiony w sklepie akwarystycznym w takich plastikowych workach)
Ja chemikiem nie jestem, ale badałem ten żwir już ze 3 razy na 3 różnych próbkach tego żwiru (wg instrukcji na testach) i wyniki mam powtarzalne. Co do pH to może ja źle widzę kolory :lol: ale krople przy mierzeniu KH to jeszcze zliczę :lol: (znaczy do 3 liczyć umiem :lol: )

Jak będzie aparat to wrzucę fotkę.
ODPOWIEDZ