Tradycyjny filtr?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
CyberTom
Posty: 52
Rejestracja: 25 cze 2007 19:06

Tradycyjny filtr?

Post autor: CyberTom »

Witam moje akwarium to 28l
Mam pytanko jaki filtr bedzie lepszy wewentrzny fan mini czy tradycyjny (rurka szklana,gabka,itp) Moj brat ma takowy i wode ma o niebo czystsza i klarowna , dzien do nocy w stosunku do mnie. Jego woda stala jeden dzien(z wlaczonym filtrem,teraz ma jedna rybke czwarty dzien i wode ma czysciutka. A moja strasznie metna. Co radzicie.

CyberTom
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Do tak małego baniaczka lepszy jest chyba filtr gąbkowy napędzany powietrzem, bo dość dobrze czysci wode i przy okazji ją napowietrza oraz nie powoduje zbyt silnego jej ruchu.

Z reguły jednak filtry turbinowe są wydajniejsze od tych napędzanych powietrzem.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
CyberTom
Posty: 52
Rejestracja: 25 cze 2007 19:06

Post autor: CyberTom »

Witam
Filtr ustawilem na pol mocy, ma wydajnosc od 30-60l i zamiast standardowej gabki(jest taka rzadka) wstawilem w srodek gabke ta tradycyjna ktora jest odpowiednia ja docinajac. Zobaczymy co bedzie dalej.
CyberTom
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

możesz zdjąć obudowę gąbki i po prostu założyć na rurke filtra (tylko nie wiem, czy fan mini ma rurkę w gąbce?)gąbkę od brzęczyka bez docinania, tak jak na zdjęciu (wiem kiepskie...). I stosuj jak najdrobniejszą gąbkę bo taka z dziurami średnicy zapałki kiepsko filtruje mechanicznie.
[img]
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
A czas leci...
CyberTom
Posty: 52
Rejestracja: 25 cze 2007 19:06

Post autor: CyberTom »

Witam
Tak tylko widzisz zauwazylem ze jak masz gabke na zewnatrz to rozne odchody i smieci zostaja pod filtrem(te wieksze) a w moim przypadku wlatuje to do pojemnika gdzie jest gabka i tam sie zatrzymuje przy wyciaganiu filtra nie rozpraszaja sie nieczystosci po akwarium.
Chetnie bym wstawil gabke ale dodatkowo w jakims wiekszym pojemniku plastikowym lub szklanym
CyberTom
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Można odmulać przed wyjęciem filtra, a u mnie śmieciami zajmują się świderki. Pojemnik zajmie Ci dużo miejsca, ale możesz zastosować jakiś pojemnik od filtrów turbo. Można jeszcze czasem kupić sam pojemnik od aquaszuta (jak na rysunku tylko zielono-przezroczysty). Taki filtr możesz zestawić z turbinką albo z brzęczykiem - pompka da bardzo delikatne i efektywne filtrowanie niewielkiego zbiornika - ale bez ruchu wody konieczne będzie odmulanie. Kiedyś mialem filtr zewnętrzny zrobiony z litrowego słoika z kamykami i cylindryczną gabka napędzany przez brzęczyk. Działał bardzo dobrze- węże paliwowe długości 1,5m pozwalały ustawić słoik poza polem widzenia. Może w przypadku tak małego litrażu warto sie nad tym zastanowić, tym bardziej, że może to być filtr np dwulitrowy. Zawsze to jeden litr wody więcej w zbiorniku i drugi w filtrze - nie mówiąc o estetyce i wygodzie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
A czas leci...
CyberTom
Posty: 52
Rejestracja: 25 cze 2007 19:06

Post autor: CyberTom »

Witam
Zatanawiam sie tez nad filtrem kaskadowym ?
Co o tym sadzisz?
CyberTom
Awatar użytkownika
trok
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1818
Rejestracja: 13 kwie 2007 16:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: trok »

Optymalne rozwiązanie; osczędzanie miejsca w zbiorniku i minimum certolenia z wężami i instalacją przy sporych możliwościach komponowania wkładów i poruszaniem lustra (natlenianie).
Jak masz miejsce obok akwa to :ok
A czas leci...
CyberTom
Posty: 52
Rejestracja: 25 cze 2007 19:06

Post autor: CyberTom »

Witam
Bylem w sklepie zoologicznym igosc mnie przekonywal ze wewnetrzny jest lepszy od kaskadowego bo powoduje wiekszy ruch wody. Co wy na to ?

I jeszcze jedno: filtr mam wewnetrzny fan mini umiescilem go na bocznej sciance (tej wezszej) a wylot skierowalem po przekatnej ? czy ma znaczenie w ktora strone jest skierowany?

Czy ma byc umiejscowiony on przy dnie czy raczej przy powierzchni ? , przy dnie chyba lepiej bedzie bral zanieczyszczenia ?

CyberTom
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Może i powoduje większy ruch wody tylko czy tobie to akurat potrzebne? Moim zdaniem weź ten co przy podobnej wydajności ma więcej miejsca na wkłady filtracyjne.
A wylot z filtra to zależy od potrzeb czy ryby lubią większy czy mniejszy ruch wody
CyberTom
Posty: 52
Rejestracja: 25 cze 2007 19:06

Post autor: CyberTom »

Witam
Mam jeszcze jedno pytanie, filtry z serii fan maja wklad gabkowy ale ta gabka jakas taka rzadka w stosunku do tych tradycyjnych. Jak pod swiatlo zobaczyc to strasznie przeswituje. Nie wydaje wam sie ze przez to przepusci co drobniejsze nieczystosci, co o tym myslicie ?
Chyba ze kupic Turbo 350 ten ma tradycyjny gabkowy i biologiczny ?
A moze jakos przerobic tego co mam ? Co polecacie ?

CyberTom
Awatar użytkownika
zpzibi
Posty: 43
Rejestracja: 27 lis 2006 16:33
Lokalizacja: Sanok

Post autor: zpzibi »

W związku z twoimi pytaniami to postaram się na nie jakoś odpowiedzieć... mianowicie filtr Fan Mini jest wystarczającym filtrem do takiego zbiornika jak pisałeś, przyczyną złego filtrowania wody może być naderwana gąbka filtracyjna (co do jej wyglądu wszystko jest jak należy tak powinna ona wyglądać aby zapewnić rozmnażanie się bakterii), co do turbo 350 to raczej wątpię abyś go zmieścił w tym baniaczku :), co do kierunku ruchu wody to nie ma znaczenia czy będzie z prawej w lewą czy też po przekątnej... Napisz jeszcze dokładnie co masz w tym akwarium może coś innego powoduje mętnienie wody.
Pozdrawiam Zbyszek
-------------------------------------------
112l. - 1xZwinnik ogonopręgi(albino), 3xBlack Molly, 3xBocja, 4xGlonojad, 1xGlonojad syjamski, i ostatnio jakieś małe ślimaczki nie wiem skąd :)
CyberTom
Posty: 52
Rejestracja: 25 cze 2007 19:06

Post autor: CyberTom »

Witam
Zastanawialem sie czy nie lepiej zastosowac tradycyjny filtr (jego gabka jest znacznie gestsza), widzialem tez sposoby przerobienia tego filtra na taka zwykla gabke. Co o tym sadzisz ? Ogolnie metnienia juz nie mam wszystko sie ustabilizowalo.
Acha a jakbym kupil nowa gabke to w jaki sposob zrobic podmiane bo od razu pewnie nie mozna ze wzgledu na brak bakterii na nowym filtrze ?
CyberTom
Awatar użytkownika
zpzibi
Posty: 43
Rejestracja: 27 lis 2006 16:33
Lokalizacja: Sanok

Post autor: zpzibi »

Z moich doświadczeń wynika że ten filtr co masz będzie bardzo dobrze radził sobie w tym baniaczku, niestety tak czy inaczej musisz często podmieniać wodę, przynajmniej 30% tygodniowo i nie jest to wina filtra tylko małego zbiornika, a co do przerabiania to też tego nie polecam, filtr jest bardzo fajnie przemyślany większe odpady zatrzymują się wewnątrz plastikowej obudowy, nawet jeśli wpadnie tam jakaś rybka to spokojnie tam sobie żyje aż do czyszczenia filtra (miałem takie przypadki z narybkiem molinezji), filtr czyść też 1 raz w tygodniu w czasie spuszczania wody wypłucz go w tej odlanej wodzie, możesz go spokojnie wycisnąć. Jeśli chodzi o podmianę gąbki filtrującej to bez obawy wymień ją na nową bakteria które osiedliły się na ściankach filtra bardzo szybko zadomowią się w nowej gąbce...:)
Pozdrawiam Zbyszek
-------------------------------------------
112l. - 1xZwinnik ogonopręgi(albino), 3xBlack Molly, 3xBocja, 4xGlonojad, 1xGlonojad syjamski, i ostatnio jakieś małe ślimaczki nie wiem skąd :)
CyberTom
Posty: 52
Rejestracja: 25 cze 2007 19:06

Post autor: CyberTom »

Witam
Wielkie dzieki za odpowiedz :)
CyberTom
P.S. Moze by tak pomyślec o 112l :)
ODPOWIEDZ