grzałka

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

grzałka

Post autor: Pavel »

Witam serecznie
Dawno nie odwiedzałem forum, ze względu na krótkotrwałą emigrację. Skoro jednak tylko wróciłem zaraz tu zaglądłem :D .
Po powrocie spotkała mnie niemiła niespodzianka. Mianowicie rodzice przedstawili mi rachunek za prąd który był wyższy niż do tej pory otrzymywali, a całą winę zrzucili na moje akwa. Jedyne urządzenie które mogę podejrzewać o wzmożonyy pobór prądu jest grzałka. Jest ona 300 watowa ( akwa 375l) z termoregulatorem.
Mam prośbę do forumowiczów posiadających grzałki o podobnej mocy o podzielenie sie ze mną informacjami jak sie sytuacja przestawia u Was oraz czy słusznie mogę poejrzewać to urzązenie o taki pobór prądu.
Za pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie Pavel
Awatar użytkownika
dismayer
Posty: 78
Rejestracja: 08 mar 2007 14:29
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dismayer »

Wiesz... to zalezy od wielu czynników...
Czy grzałka czesto sie włącza, czyli czy jest duza różnica temperatur otoczenia i akwa?

Zobacz na rachunku ile kosztuje 1kWh.
Jesli masz urzadzenie, ktore ma moc 1000W i bedzie dzialalo przez 1 godzine, to zuzyje wlasnie 1kWh energii.
Jezeli bedziesz przeliczal to na swoja grzalke.. to ja niestety Ci nie pomoge, bo kiedys chcialem cos takiego policzyc i nie starczylo mi cierpliwosci i nerwów, bo jakieś bzdury mi wychodziły :P
Ale na tym forum są różne mózgi, które sobie z tym doskonale poradzą...

Poza tym, sprawdz czy rodzice nie zakupili sobie jakiegoś sprzeciku, który moze być prądożercą 8)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zapraszam do tego, już kiedyś poruszanego tematu.

viewtopic.php?t=5688

wydaje mi się, że więcej ciągnie filtr chodzący non stop i ewentualnie dodatkowa pompka, jak to mam u siebie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Matyss
Posty: 17
Rejestracja: 12 maja 2007 19:18

Post autor: Matyss »

wydaje mi się, że więcej ciągnie filtr chodzący non stop
Napewno filtr nieciagnie wiecej prądu niż grzałka ( chyba , ze ta jest wyłączona). Wiekszosc filtrów jest mocy ok. 15 do 20 W max. Co do grzalki i jej poboru prądu to wszystko zależy od tego jak dlugo ona chodzi. Jezli przykladowo grzalka chodzi 24 h/d to zuzywasz 7,2 kWh w ciagu doby. Srednio 1kwh kosztuje okolo 0,6 zl to w przeliczeniu na miesiąc wychodzi okolo 130 zloty za sama grzalke (pod warunkiem, ze chodzi ona bez przerwy). Niewierze jednak, ze uzywasz jej non stop tymbardziej ze jest ona wyposazona w termoregulator. Niestey sa to tylko moje przypuszczenia, poniewaz osobiscie niestosuje grzalki w moim akwa. Przez caly rok temeperatura utrzymuje sie na poziomie 25 stopni C. P.S. Moze zrób tak jak zaproponowal dismayer poszukaj jakiegos nowego sprzetu u rodziców i sprawdz ile dziadostwo pobiera mocy:) Pozdrawiam Matyss
200 L - Astronotus Ocellatusx2 + glonek
Awatar użytkownika
dismayer
Posty: 78
Rejestracja: 08 mar 2007 14:29
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dismayer »

filtry wewnetrzne maja moc jakies 6W (tak ma moj circulator 650)

a jezeli grzalka pracuje polowe czasu...to bedzie gdzies 65zl, wiec tez sie zbiera.. Ciekawe tylko czy masz w pokoju cieplo, czy lodówke ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Matyss, właśnie o to mi chodziło. Filtr pracuje non stop, a grzałka włącza się sporadycznie, przynajmniej u mnie. Stąd więc moje zdanie, że filtr jest bardziej energochłonny.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
dismayer
Posty: 78
Rejestracja: 08 mar 2007 14:29
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dismayer »

najlepiej byłoby zamontować licznik przed urządzniami w akwarium. najpierw na samym fitrze/ grzalce itp, a pozniej na całości.
To by dało jednoznaczną odpowiedź ;) tylko że kto ma taki licznik? :roll:
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

dismayer pisze:najlepiej byłoby zamontować licznik przed urządzniami w akwarium. najpierw na samym fitrze/ grzalce itp, a pozniej na całości.
To by dało jednoznaczną odpowiedź ;) tylko że kto ma taki licznik? :roll:
Witam
Ja mam tai licznik. Jak na razie jest zamontowany w piwnicy przy pralce :P .
Zobacz te stronkę, może się przydać :wink:
http://www.elektroda.net/nauka/kalkulat ... pradu.html
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Jestem przekonany tak samo jak BARA , że chodzący no stop filtr w miesiącu pociągnie więcej prądu niż włączająca sie raz na jakiś czas grzałka .
Oczywiście mówię o takim średnim przypadku :D Nie wiem jaka jest temperatura w Twoim pokoju i jak często grzałka się włącza .Ale jestem przekonany , że przeciętnie to jednak filtr jest bardziej kosztowny .
tatabeba
Posty: 3
Rejestracja: 05 sie 2007 22:04

Post autor: tatabeba »

to takie proste do obliczenia. moje A zużywa ok.16 zł / miesiąc . 200l , 2x30W , filtr 13W, grzałka 100W
pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Nie wiem czy takie proste...

filtr chodzi 24h/dobe, światło 12 h/dobe, a grzałka włącza sie od czasu do czasu, trzeba by wiec policzyć zużycie prądu dla każdego urządzenia oddzielnie i potem to dopiero do siebie dodać, co da nam zyżycie zbliżone do tego jakie jest naprawde
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ