Testy do wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

A dodajesz CO ?
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Jeśli chodzi Tobie o CO2 to nie daje. To raczej w niczym nie pomoże, tylko obniży pH.
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Heh ....to się już pogubiłem :D Czy dwa posty wyżej nie pisałeś , że masz za wysokie pH ?
A oprócz obniżenia pH CO2 dostarcza podstawowego budulca dla roślin :D Bez CO2 nie ma fotosytezy ! A co za tym idzie nie ma prawidłowego wzrostu . Rośliny nie bąbelkują i nie dostarczają odpowiedniej ilości tlenu do wody . Dlatego musisz sie potem bawić w dodatkowe napowietrzanie :D
CO2 i dobre światło to podstawa !!

Po za tym rzeczywiście CO 2 do niczego sie nie przydaje :D:D:D
A tak poważnie to radziłbym trochę poczytać o węglu jako substancji limitującej wzrost roślin i buforującej pH .
Nie pisałbyś wtedy takich śmiesznych stwierdzeń , że CO 2 nic nie daje :D
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Ja mam tylko 15W światła. Na razie roślinki rosną nawet nieźle, więc nie wiem dlaczego każdy wymaga 0,5W/l wody. Ja nie narzekam :wink: W tej chwili wolę doprowadzić wodę do dobrego stanu, a później pomyślę o innych bajerach typu lepsze światło. Ja banku żadnego (jeszcze :D :wink: )nie okradłem :)

PS.
Mam filtr wewnętrzny, który z......e napowietrza wodę(sorki za brzydkie słówko, ale lepsze mi do głowy nie przyszło :wink: :D )
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

No ale tu jest problem :D Bo bez prawidłowego wzrostu roślin nigdy nie doprowadzisz wody do porządku ! Rośliny tak naprawdę decydują o kondycji baniaka . One pochłaniają szkodliwe związki i zapewniają równowagę w zbiorniku . Oczywiście przy takim słabym świetle podawanie CO2 nie ma większego sensu ale to nie zmienia faktu , że jest on niezbędny w akwarium :D Przy słabym świetle i bez CO2 raczej ciągle będziesz miał problemy .
Oczywiście można zrobić akwa w stylu Low-Tech ale wtedy zmienia sie cała filozofia prowadzenia takiego zbiornika . Wtedy musisz mieć inne podłoże np.ziemię ogrodowa przykrytą żwirem , nie odmulasz dna . robisz rzadkie podmiany wody , ułatwiasz dostęp światła słonecznego itp .
Jeśli chce mieć jednak akwa High- Tech to światło i CO2 to kluczowa sprawa inaczej czarno to widzę :D
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Ale ja to wszystko wiem Rohanie. Problem jest w tym, że ja nie jestem prezesem jakiegoś banku albo posłem( :lol: ) i nie zarabiam pieniędzy w ciągu roku. Mam taką okazję tylko w wakacje i to jeszcze nie całe, bo trzeba też trochę wypocząć. W te wakacje i tak siedzę w domu, bo oszczędności wydałem na akwa :? . Oświetlanie też mam zamiar zrobić(przynajmniej te 30W), ale na razie zaplanowałem to RO i to jest najważniejsze w tej chwili dla mnie :D Światło też zrobię, ale nie teraz. Mam nadzieję, że mnie rozumiesz. :roll:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Jasne :D Ale jeśli pytasz mnie o radę to radziłbym zmienić kolejność . Najpierw światło i CO2 a potem RO .
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Witam,
czegoś tu nie rozumiem, zamierzasz kupić RO i narzekasz na brak kasy??? Skoro twoja woda jest za twarda, a nie chcesz wydawać pieniędzy to rob podmiany z woda destylowana. Jestem pewien, ze przy twoim zbiorniku wyjdzie nawet na długą metę taniej, a poza tym nawet lżej jest finansowo kupować destylowana niż płacić spore rachunki za wodę, co ciekawsze wodę możesz sam destylować, ale to już się nie kalkuluje. Początki są uciążliwe, ale po krótkim czasie mieszasz 1 do 2 lub 3 zależy jak miękką wodę chcesz mieć. Myślę, ze powinieneś lepiej się poinformować o rzeczywistych kosztach RO.
Co do CO2 to moim zdaniem nie powinieneś się jeszcze za to zabierać, fajnie brzmi CO2 z butli i spoko, ale z twoim doświadczeniem (bez obrazy) to radził bym nawoź w tabletkach i tyle. Światło gra przy CO2 wielką role, wiec myślę, ze nie będziesz mógł wyrobić finansowo, jeśli będziesz chciał robić wszystko tak jak rohan. Wakacje są tylko raz w roku a tatuś jak sam się tym nie zainteresuje to nie będzie chętny na takie wydatki(bo i po co) :wink:
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Ja nie płacę za wodę. Jedynie za prąd jaki jest potrzebny na wyciągnięcie tej wody z ziemi :wink: Jakie są odpady z tego RO?? Ja słyszałem, że na 10L "przerobionej" odpada 15L. Czy te 15L można do czegoś jeszcze wykorzystać??
Co do tej destylowanej, to na pobliskich stacjach benzynowych kosztuje 5zł za 5L. Na mój rozum to bardziej opłaca się kupić to RO. Może źle myślę.
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

markus383 pisze:Czy te 15L można do czegoś jeszcze wykorzystać??
Co do tej destylowanej, to na pobliskich stacjach benzynowych kosztuje 5zł za 5L. Na mój rozum to bardziej opłaca się kupić to RO. Może źle myślę.
Ta wodę możesz używać do spłukiwania toalety, lub mycia samochodu.
Sprawdź w sklepach, na stacji jest zawsze trochę drożej. Ja wychodziłem z cen jakie ja płaciłem za wodę (5L za 45Centow) niestety polskich nie znam.
Spójrz na to inaczej, masz super wodę dla Malawi lub tagi, kto wie co ci się spodoba za pul roku. Kupując Ro wydajesz ok 200zl + prąd pompy głębinowej, filtracja nie jest kwestia dwudziestu minut i masz trzy wiadra wody, filtracja trwa trochę dłużej wiec i pompa będzie chodzić non stop. Moim zdanie jak nie patrzeć taniej wyjdzie ci destylowana + gotowana + zwykła, no chyba ze masz jeszcze wiatrak na podwórku. Podliczając cale koszta przez rok= spore akwa dla afryki, gdzie nawet na testach zaoszczędzisz.
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Ejjj...bo wychodzi na to , że ja tu kogoś naciągam na duże koszty :D To nie tak ! Akwarystyka to piękne hobby ale jak każde hobby wymaga jednak jakichś nakładów finansowych . Ja nie siedzę nikomu w kieszeni i nie wiem ile kto może lub chce wydać na utrzymanie akwarium .Ale jeśli ktoś pyta o rade dotyczącą tego czy innego problemu z baniakiem to staram sie podpowiedzieć najlepiej jak potrafię . Każdy sam musi zdecydować czy go stać i czy ma ochotę wydać tyle czy tyle kasy .
Jeśli mówimy o zmiękczaniu wody to nie ma lepszej alternatywy niż filtr RO ! Na dłuższa metę najtaniej i najwygodniej . Sorki ale zabawa z woda destylowaną wychodzi dużo drożej . Podobnie ma sie sprawa z butla CO2 . To najtańszy i najbardziej wygodny sposób . Oczywiście jest tu problem jednorazowego większego wydatku ale to już każdy sam decyduje jak woli . Butla ma tez tą zaletę , że nawet przy słabym świetle można ustawić odpowiednio mniejsza ilość bąbelków . A CO2 sam w sobie na pewno nie zaszkodzi a jest podstawą substancja dla rozwoju roślin .
Oczywiście jak ktoś nie ma kasy to może próbować rozwiązań alternatywnych typu bimbrownia itp . Ale przecież kiedy ktoś pyta o radę ja nie napisze nie kupuj butli bo Cię nie stać :D Ja radze tak jak to widzę najlepiej a zainteresowany sam decyduje czy ma takie możliwości czy nie .
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Rohan, nikt chyba nie ma do Ciebie żadnych pretensji. Ja na pewno nie mam :wink: .

Już mnie tak skołowaliście, że nie wiem, czy kupić to RO, czy sobie darować. Dzięki :roll: :D
Awatar użytkownika
Manthei
Pomocnik
Posty: 337
Rejestracja: 29 paź 2006 0:31
Lokalizacja: Borken

Post autor: Manthei »

Rohan jak naj bardziej, masz 100% racji, ja porostu próbowałem mu uświadomić jakie koszta się z tym ciągną, nie trudno się napalić na super sprzęt do akwa, ale jak po pól roku ma to wylądować na allegro za pól ceny i jeden akwarysta mniej to mi trochę szkoda i sprzętu i akwarysty. Oczywiście ze RO jest naj taniej ale powiedz sam co ile wymieniasz wkłady lub węgiel w filtrze. To tez wszystko kosztuje i to nie mało, a jak widze to kolega nie jest bankierem ani posłem i to jest powodem moich "trosk" :wink: .
PS. Mam nadzieje, ze cie nie uraziłem.
Pozdrawiam!!!
Szczepan
-------------------
Obrazek
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

heheheh nic sie nie martw :D Powiem tak : jeśli to ja bym był na Twoim miejscu i miałbym wolne środki do wydania na RO lub modernizacje światła i dodanie CO2 to zacząłbym od światła, CO2 i dopiero RO . W tej kolejności :D Sporo roślin dobrze się czuję w wodzie twardszej . Ryby raczej tez nie narzekają :D Tak więc nie jest to najpilniejsza rzecz .

PS . KOszt filtra RO nie jest duży . Membrane zmienia się co jakiś trzy lata ! Wkłady pomocnicze trochę częściej ale tez nie tak często żeby to zwiększało jakoś drastycznie koszty . Zresztą wkłady są stosunkowo tanie . Tego akurat bym nie demonizował . Koszt zużytej wody tez nie jest wielki . Przykładowo ja podmieniam 60 litrów tygodniowo w tym jest 30 litrów z RO .Reszta to karnówka .
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

A ta zużyta woda leci od razu do szamba, czy można ją jeszcze wykorzystać??
I jak dokładnie wygląda ta sprzwz wymiany filtrów. Ja chcę coś takiego http://www.allegro.pl/item223474404_ge_ ... gwara.html.
Mój tata mówi, że mamy zażelazioną wodę. Czy w takiej wodzie filtr się sprawdzi??
Aha, i jeszcze gdzie takie wkłady można kupić??
ODPOWIEDZ