dziwnie czysta woda - NO3=0 NO2=0 po miesiącu

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
JohnyMo
Posty: 43
Rejestracja: 30 cze 2007 21:06
Lokalizacja: Sz-n

dziwnie czysta woda - NO3=0 NO2=0 po miesiącu

Post autor: JohnyMo »

Jak to jest możliwe że tydzień temu mierzyłem parametry wody i były NO3=30mg/l NO2=0,3mg/l a teraz mam te związki na poziomie tak niskim że testy je nie wykrywają! Rozumiem że w przypadku NO2 to normalne bo wytworzyła sie już wystarczająca ilość bakterii nitryfikacyjnych, ale NO3? Powinno jej być chyba coraz więcej. Czy to oznacza ze nie muszę podmieniać wody? ;D Może to okrzemki zużyły całe NO3? bo mam ich teraz inwazje. Roślin nie podejrzewam bo bardzo wolno rosną przy tym oświetleniu.
126L, 3x18W, Tetra ex700
2+1 pielęgniczki kakadu,
2 kiryski, 6 danio czerwone, kiełbik, 5 gupików, uklejka, 3 glonojady syjamskie, 2 kosiarki
start 2 lipca 2007
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

A czym mierzysz parametry ? Może to test kłamię albo coś źle robisz . NO3 na poziomie 0 to zwyczajnie nie jest możliwe :D
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

To jest możliwe i proste do osiągnięcia
Wystarczy tylko zainteresowac się bakteriami denitryfikacyjnymi
JohnyMo
Posty: 43
Rejestracja: 30 cze 2007 21:06
Lokalizacja: Sz-n

Post autor: JohnyMo »

Rybaczki pisze:To jest możliwe i proste do osiągnięcia
Wystarczy tylko zainteresowac się bakteriami denitryfikacyjnymi
Ale ja się nimi nie interesowałem :)

Pomiar robiłem kropelkowymi testami Rataj.
Najpierw wlałem 1ml wody z akwa dolałem do 10ml wody demi i wsypałem szczyptę proszku R (no i tu instrukcja jest nieprecyzyjna bo szczypta to może być różna, na wszelki wypadek robiłem test 2 razy, za drugim razem dałem 2 razy większą szczypte)
Przez 5 minut mieszam i dodaje 10 kropel płynu A. 5 minut mieszam i daje 10 kropel płynu B, mieszam 5 minut i porównuje kolor.
126L, 3x18W, Tetra ex700
2+1 pielęgniczki kakadu,
2 kiryski, 6 danio czerwone, kiełbik, 5 gupików, uklejka, 3 glonojady syjamskie, 2 kosiarki
start 2 lipca 2007
JohnyMo
Posty: 43
Rejestracja: 30 cze 2007 21:06
Lokalizacja: Sz-n

Post autor: JohnyMo »

dobra, poczytałem sobie o tych bakteriach denitryfikacyjnych.
http://www.malawi.pl/artykuly/filtracja_biologiczna.htm
Wychodzi na to że te bakterie rozwijają się gdy w wodzie nie ma dostatecznej ilości tlenu cząsteczkowego i wykorzystują ten zawarty w NO3 w wyniku czego azot N2 zostaje uwolniony w postaci gazowej ulatnia się całkowicie a efektem ubocznym jest powstanie wolnej zasady OH który reaguje z dwutlenkiem węgla tworząc HCO3- co zwiększa zasadowość wody. Faktycznie zwiększyła się o jeden stopień teraz jest prawie PH8 Czyli jednak wode będę musiał podmieniać
Sytuacja ma swoje zalety jak i wady bo zużywa się CO2 tak potrzebny roślinom. Nie bez znaczenia ma też fakt że jak na 126 litrowe akwa jest w nim mało ryb a małża też podobno ma zdolność wiązania związków azotowych (potem wypluwa je w postaci takich glutów).
126L, 3x18W, Tetra ex700
2+1 pielęgniczki kakadu,
2 kiryski, 6 danio czerwone, kiełbik, 5 gupików, uklejka, 3 glonojady syjamskie, 2 kosiarki
start 2 lipca 2007
ODPOWIEDZ