Buduje akwaruim o pojemności 6424litry

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
planet1
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2005 21:40
Lokalizacja: okolice Krakowa

Buduje akwaruim o pojemności 6424litry

Post autor: planet1 »

Witam wszystkich! właśnie podiołem ostateczna decyzje. Miałem budować akwarium o pojemności 3500 litrów lecz postanowiłem ostatecznie powiększyć je do pojemności 6424 litrów. Nie wiem czy bedzie to największe akwarium w polse które znajduje sie w prywatnym domu lecz pewnie jedno z wiekszych. Zapraszam wszystkich do dyskusji, spostrzeżeń i przedstawiania swoich rad. Wszystkie rady jakie wcześniej otrzymałem są mi niesłychanie cenne i z pewnością je wykożystam. Mam nadzieje ze bedziecie mi dopingować, zwłaszcza ze mam je zamiar budować sam o własnych siłach, przy pomocy waszych rad. Nie mam zamiaru zatrudniac firm specjalizujących sie w takich sprawach. Jaki bedzie efekt to sie zobaczy.
DAMIAN B
Posty: 16
Rejestracja: 25 maja 2005 14:52

Post autor: DAMIAN B »

:shock:
Trzymam kciuki :!: :D
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

:shock: 6424 litrów :shock: to jakie będzie miało wymiary :?:
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

446x140x100 tak jak to jest opisane w poscie"Kazda rada jest dobra" :wink:
Przemek
Awatar użytkownika
ququryku
Posty: 60
Rejestracja: 21 lip 2005 19:11

Post autor: ququryku »

Cha, cha, cha ale ktoś tu ma fantazję. :lol: :lol: :lol:
W tym akwa szyby boczne musiały by mieć minimalną grubość 37,5cm a szyba denna minimum 38,5cm. Przy założeniu, że piach będzie do wysokości 25cm i woda do wysokości 120 cm, oczywiście musiałyby być wzmocnienia, to waga odpowiednio
wody: 3843,2 kg
szkła: 931,2 kg
piasku: 1800,3 kg
razem: 6580,5 kg
Większej bzdury nie słyszałem. Tutaj to trzeba zatrudnić dobrą ekipę inżynierów a nie samemu się za to zabierać. Zacznę tu zaglądać częściej, bo lubię książki z gatunku s.f. a tu mamy takiego twórcę z tego gatunku.
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Akwarium ma byc nie ze szkla a z żelbetu, przednia szyba bedzie tylko szklana :roll:
Awatar użytkownika
planet1
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2005 21:40
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: planet1 »

ququryku - aby cokolwiek komentować troszeczke należy sie znać na rozwiązaniach konstrkcyjnych, a nie opierać tylko na suchych obliczeniach których sie do końca nie rozumie. Jesli tego pragniesz to udowodnie ci że jest w stanie zbudować takiej wielkości zbiornik (czyli 6400 litrów) na zwykłych szybach "float" o grubości 3 mm zakładając że nie jest on z całej tafli szkła. Jesli lubisz gatunek s.f. to trafiłeś na nie te strony które powinienneś. Poszukaj w googlach wpisując słowo np. "ufo" a z pewnością znajdziesz to co cie interesuje. Dla tych co przyglądają sie temu tematowi z niedowierzaniem informuje że pierwsze próby szczelności zbiornika powinny nastąpić za około 2-3 miesiące. Niestety nie może to nastąpić wcześniej z powodów technologicznych oraz braku czasu zajęciem sie tylko tym przetsiewzieciem. Natomiast jesli chodzi o sam zbiornik to tak jak pisze Thomas bedzie on faktycznie żelbetowy gdzie tylko przednia ściana bedzie widokowa.
Ps.
Jesli ktoś ma watpliwości co do tego że mozna zrobić zbiornik o pojemności 6400 a nawet 10 000 litrów ze szkła o grubości 3 mm to zapraszam do dyskusji. Wystarczy tylko troszeczke pomyśleć i znać kilka szczegułów wytrzymałości, twardości szkła oraz naporu cieczy na sciany, a następnie ocZywiście wykonać to.
skype: planet1a
Awatar użytkownika
ququryku
Posty: 60
Rejestracja: 21 lip 2005 19:11

Post autor: ququryku »

"...błogosławieni ci, którzy nie zobaczyli a uwierzyli.." ja do takich osób się nie zaliczam. Może jakieś zdjęcia z prac już wykonanych wstawisz aby rozwiązać moje i innych wątpliwości.
andrzejdzudzu
Posty: 23
Rejestracja: 21 lip 2005 11:35
Lokalizacja: Radom

Post autor: andrzejdzudzu »

Planet tak trzymaj bardzo interesujący plan już mam przed oczami wizję takiego akwenu. W trosce o ciebie i twój plan proponuję zasięgnąć informacji u osób które mają coś wspólnego z budową tak dużych zbiorników ( może jakieś oceanarium albo zoo ). mam nadzieję że będziesz nas informował o postępie prac "budowlanych" liczymy na jakieś fotki,a swoją drogą proponuję prowadzenie takiego archiwum ponieważ po ukończeniu projektu będziesz mógł powspominać jak to było "zaczęło się od" naprawdę fajna sprawa.We mnie na pewno będziesz miał kibica a może nawet uda mi się coś doradzić :wink:
Trzymam kciuki i pozdrawiam

Edit by Thom(AS)
Awatar użytkownika
planet1
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2005 21:40
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: planet1 »

ququryku - nie mnie przekonywac o realnosci tego pomysła! Tak jak informowałem wcześniej cały cykl prac bede opisywał i przedstawiał dokumentacją zdieciowa. W tej chwili jestem na etapie prowadzenia osobnego zasilania elektrycznego na potrzeby akwa, tak ze nie widze potrzeby przedstawiać na zdieciach wykutej ściany, czy prowadzonych kabli. Następny etap to jest poprowadzenie zasilania wodnego do podniany wody, budowa odpływu kanalizacyjnego oraz podprowadzenie ogrzewania CO. Do puki nie bede miał tych prac wykonanych nie pujdzie postęp prac z budową zbiornika. wszystkie te podłącza musze mieć podprowadzone abu wykonywać prace betonowe. Bez wykonania tych prac byłbym zmuszony naruszać monolit betonu czego chce uniknąć ze zrozumiałych względów. Jak będa widoczne konkretne efekty to niezwłocznie wam to zaprezentuje. Pozdrqawiam!!!!

Ps.
ququryku - przegladałem twoje posty. Jesteś na forum nowym członkiem choć musze przyznać ze aktywnym jak na te kilka dni - i to jest dobre. Natomiast to co przedstawiłeś to jest stosunkowoa drobnica i byćmoże efekt kilkuletniego majsterkowania :lol: . Ale bez smiechu to wydaje mi sie żze budowa 500 litrowego akwa by cie przeraziła a co dopiero takiego jak ja chce wykonać. Nie mam ci tego za złe, i rozumie. Natomiast nie prubój oceniać innych ludzi na podstawie swojej wiedzy. Nie twierdze że ci jej brakuje lecz uważam ze pewnie ją masz ale nie koniecznie w tej dziedzinie. Natomiast chetnie cie zaprosze do siebie jak bedzie już gotowy ten zbiornik. Pozdrawiam serdecznie.
skype: planet1a
Awatar użytkownika
ququryku
Posty: 60
Rejestracja: 21 lip 2005 19:11

Post autor: ququryku »

Zgadzam się z Tobą, to jest drobnica co przedstawiłem, ale przecie nie pokażę na forum akwarystycznym pawlacza długości ponad 2 metry bez żadnego filara, który wykonałem jakiś czas temu, też drobnica ale jednak. Owszem akwarium nigdy nie kleiłem bo i nie miałem takiej potrzeby i nie będę zmyślał, że umiem je wykonać, choć gdyby zaistniała taka potrzeba, to nie wahałbym się z wykonaniem powiedzmy akwa 500 litrów. Zaglądam na różne fora i naprawdę można tam zobaczyć dużo fantazji a Twój pomysł uznałem za blef, bo sam napisałeś, że zamierzasz zrobić takie akwa, tylko na podstawie opini forumowiczów - sam przyznaj, że to stwierdzenie jest trochę przesadne, choć napisałeś, że masz doświadczenie w tego typu konstrukcjach. Osiągnąłem swój cel a mianowicie to, że dowiedziałem się nieco więcej o planach budowy tego "akwarium - basenu". Chciałeś też sugestie, to Ci je podałem: ciężar szkła, ilość wody, itp. i były to wyliczenia z szablonu może przydatne a może i nie. Na którymś forum spotkałem się z akwarium zrobionym w szafie, gdzie także tylko przednia szyba była wykonana ze szkła a reszta, to drewno powleczone zdaje się żywicą epoxydową, ale to akwarium było pokazane na zdjęciach a tu ich brak. Swoimi wypowiedziami celowo Cię prowokuję aby się przekonać o realności tego pomysłu i nie robię tego złośliwie. Robię to z doświadczenia, bo wiem, że w ten sposób więcej z Ciebie "wydobędę" niż pisząc, np: a napisz jaki filtr wstawisz, itp. Jak tak dalej pójdzie, to na pewno się przekonam się czy faktycznie posiadasz takie doświadczenie aby wykonać "coś takiego", choć nie uważam się za eksperta z tej dziedziny.
Może wyszedłem na szydercę, ale jak napisałem wcześniej było to celowe. Jeżeli faktycznie wykonasz to akwarium, to się nie wymigasz przed zaproszeniem mnie do siebie w celu zobaczenia tego cuda :wink:
Acha może ta strona Cię zainteresuje http://www.thewald.webpark.pl/technika.htm
Pozdrawiam i zapewniam, że dalej będę dociekliwy i nie zrażę się wypowiedziami, typu Aha takimi ludźmi jak ququryku czy jak mu tam się nie przejmuj to widać że to osobnik bez wyobraźni Hej, tak samo jak Ty na pewno nie zraziłeś się moimi wypowiedziami i ciągle przekonujesz mnie, że wykonasz takie akwa.

"Finis coronat opus"
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

ququryku jakbys poczytał uważnie tematy na forum dotyczące tego akwarium to byc wiedział co jak po co na co, dowiedziabys się m.in. że filtrem będzie sump umieszczony w piwnicy :wink: :!:

A po drugie to ten temat powstał po to aby rozmawiac o tym akwrium a nie o pierdołach typu ja to umiem zrobic a ty tego nie umiesz, albo o tym czo ktos jest bez wyobraźni albo czy jest pesymista czy realistą, jeśli chcecie w ten sposób rozmawiac to od tego jes PW więc dajcie spokój i nie zasmiecajcie forum :!:

Niepotrzebne wypowiedzi usuwam :!:
Awatar użytkownika
ququryku
Posty: 60
Rejestracja: 21 lip 2005 19:11

Post autor: ququryku »

Thom (AS) pisze:ququryku jakbys poczytał uważnie tematy na forum dotyczące tego akwarium to byc wiedział co jak po co na co, dowiedziabys się m.in. że filtrem będzie sump umieszczony w piwnicy :wink: :!:
Czytam uważnie, bo napisałem "np: a napisz jaki filtr wstawisz, itp." a to np: oznacza na przykład, czyli nie jest to konkretne pytanie a tylko przykład. Wracając do meritum sprawy, to każda moja wypowiedź jest poparta jakąś radą, mniej lub bardziej przydatną autorowi projektu i chyba o to prosił, ale może znowu coś przeoczyłem?
Nie uważasz, że to jest śmieszne aby nie było możliwości skrytykowania tego projektu, bo do tej pory są tylko same bałwochwalcze obinie. Pisząc o tym pawlaczu, itp. próbuję przekonać "planet1", że nie jestem tylko krytykiem i posiadam może nie największą, ale wiedzę z zakresu "zrób to sam". Czasy cenzury na szczęście mamy dawno za sobą, ale czy na pewno to się okaże? Mam tu na myśli usunięcie mojego teraźniejszego postu, lub mnie z forum przez Ciebie.
Aby nie być gołosłownym co do rad w każdym poście proponuję aby na każdej z rur do sumpa był umieszczony jakiś zawór oprócz tego przeciwzwrotnego, bo "licho nie śpi". Moja druga rada, to przygotowanie jekiejś mocnej pompy w zanadrzu, która szybko opróżni zbiornik z wody, gdyby coś poszło nie tak i zacząłby przeciekać, uchroni to dom przed totalnym zalaniem. Myślę, że "planet1" o tym pomyślał, ale nic nie wspomniał, więc ja o tym napisałem.
Pozdrawiam.

"Prawdziwa cnota, krytyk się nie boi"
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Chłopaki troszeczke sie obajrozpedziliscie.krytyka w ramach kultury,nie godzące wniczyja godnosc osobista sa dopuszczalne.Kazdy ma prawo wyrazic swoja opinie i zdanie na dany temat.Nikt nikogo za konstruktywna krytyke nie bedzie wyrzucał.Forum jest i od bałwochwalstwa i krytyki i pomocnych wypowiedzi i rad takze.A kazdy ma prawo miec swoje własne zdanie.
I trzymajcie sie tematu a nie polemiki dosc bezsensownej na temat tego kto ma racje jakie wypowiedzi sa dozwolone i ogolnie odbiegajacych znacząco od tematu.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
planet1
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2005 21:40
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: planet1 »

witam :)
mam swoje tematy o dokładnie tym samym tytule na 6 różnych forach akwarystycznych. Są one zamieszczone po to aby zdobyć jak najwiecej informacji na temat budowy zbiorników akwarustycznych. Nie świadczy to o tym ze nie wiem jak wykonać taka budowe lecz o tym że "co kilka głów to nie jedna". Nie ma takiego człowieka aby miał same idealne rozwiązania i w 100% trafione. poza tym te tematy miały was zainteresować tym przetsiewzieciem, a dla osób które chcą budować podobne zbiorniki bedzie idealną ściągawką (mam nadzieje). Wasze opinie choć niejednokrotnie pesymistyczne są zawsze bardzo uważnie czytane. Nie bede wiecej dyskutował na temat tego czy ta budowa jest do zrealizowania czy nie. To jest poprostu zbedna rzecz i już nudna. Co ja moge jedynie poradzić to uważne czytanie poszczególnych postów które zawierają mnustwo informacji (nie mam tu na mysli swoich lecz wszystkich). Jesli chodzi natomiast o rade zamieszczona przez "ququryku" odnosnie pompy zanurzeniowej w razie szybkiego opruznienia zbiornika to wziołem pod uwage inna opcje zamiast tej pompy. Na dnie zbiornika bedzie umieszczony spust wody do kanalizacji. Bedzie on wykonany z rury o średnicy 70mm otwierany zaworem. Pozwoli mi on oprużnić zbiornik bardzo szybko i bez bałaganu. W dniu jutrzejszym powiniennem miec troche wiecej czasu to postaram sie wam opisac dokładnie budowe zbiornika i osprzętu. Mam nadzieje że poczytacie z ciekawością. Może nawet uda mi sie umiescić rysunki odrecznie robione. Pozdrawiam!
skype: planet1a
Zablokowany