Buduje akwaruim o pojemności 6424litry

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
planet1
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2005 21:40
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: planet1 »

witam :) :):):):):):)
tak jak obiecałem postaram sie opisać zbiornik który am zamiar budować a właściwie to pierwsze prace są już wykonywane.
Zbiornik: zbiornik o pojemności 6424 litry bedzie wykonany z żelbetu na trzech ścianach oraz przednia ściana ze szkła. Cały zbiornik bedzie na podniesieniu około 50-60 cm konstrukcja na której bedzie stał bedzie stał na betonowych filarach. pod zbornikiem chce mieć dostęp do urządzeń zainstalowanych pod zbiornikiem. Na tych filarach bedzie stał zbiornik który jak już wspominałem bedzie wykonany zbetonu zbrojonego siatką spawaną stosowaną do wylewek. beton bedzie z 2 warstw przedzielony folią stosowaną do oczek wodnych. zbiornik bedzie zakotwiony na ścianie nośnej zewnętrznej budynku. Zanim co sie zacznie budowa ścianek na ścianie wykleje styropian gr. 5 cm (w celu unikniecia strat ciepła), następnie zostanie przyklejona folia o której wspominałem wcześniej. Bedzie ona miała funkcje izolacyjną od ewętyalnych przecieków. Po rozłorzeniu siatki zbrojącej wylany zostanie beton, następna warstwa to też folia, następnie kolejna warstwa betonu nakładana już ręcznie po to aby uzyskać strukture nadającą wygląd skały. Obie warstwy betonu bedą ddatkowo wzmocnione włuknem szklanym zapobiegającym spekanie betonu podczas procecu schnięcia. acha w czasie prac betonowych na przednią ściane zostanie zamontowana konstrukcja ze stali nierdzewnej pozwalająca ustawić podem tafle szkła. Konstrukcja musi być ustawiona w trakcie prac betonowych a nie po ich zakończeniu. Pozwoli to uzyskać spójność betony i unikne w ten sposób doklejek które nigdy nie maja takiej wytrzymałosci i szczelności jak calizna. Konstrukcja przednia na której bedzie umieszczona witryna szklana bedzie z teowników ze stali nierdzewnej w której zostana zamontowane tafle szkła w 6 częściach na silikonie akwarystycznym. Zasosowane szkło to szybu zespolone P2 o grubości 9 mm szyba. Wymiary szyby to 146 cmm x 70 cm
W trakcie prac betonowych bedą przygotowane wypusty pod wode z sieci, przewody wlotowe filtra, ogrzewanie weżownicą, napowietrzacze, grzałki elektryczne, sonde pH, czujniki temperatury , spust wody do kanalizacji, dozownik dwutlenku wegla, plus dwa dodatkowe otwory na zapasie w razie potrzeby do instalacji jakiegoś nowego urządzenia. wszystkie urządzenia beda montowane na dnie zbornika i na ile to mozliwe zamaskowane po to aby nie były widoczne szpecąc swym widokiem. Na górze zbiornika bedzie zainstalowany tylko czujnik poziomu wody. Woda do filtrowania bedzie doprowadzana kominem który zostanie przygotowany w czasie prac betonowych. Komin bedzie wykonany pod delikatnym skosem po to aby uniknać odgłosu upadającej wody na dno komina. Filtr przewiduje o pojemnosci około 1000 litrów gdzie bedzie on podzielony na komory z poszczególnymi warstwami filtracyjnymi. w ostatniej komorze bedą sie znajdować dwie lub trzy pompy które zapewnią mi filtracje na poziomie 15000l do około 18000 litrów na godzine. 10 cm od krawędzi filtra bede montować rure przelewową w razie jakiejś awari i zapobiegnięciu zalaniu pomieszczenia. W przewodach doprowadzających wode do zbiornika d filtra bedzie zainstalowany zawór kulowy plus zawór zwrotny. żawór zwrotny potrzebny jest w razie braku prądu lub awari którejś z pomp w celu zapobiegniecia cofki wody ze zbiornika do filtra. ogrzewanie wody bedzie najprawdopodobniej na zasadzie weżownicy wprowadzonej do zbiornika z pieca centralnego ogrzewania. Bedzie to ogrzewanie główne, natomiast jako wspomagające bedzie elektryczne gdzie zastosuje grzałki akwarystyczne o dużej mocy. Lecz elektryczne ogrzewanie bedzie tylko w razie prac konserwatorskich pieca lub jakichś innych nieprzewidzianych potrzeb. ogrzewanie to bedzie sterowane termostatem stosowanym do mieszkań lecz z dodatkowa sondą pozwalającą mierzyc temperature wody. spust wody w rzaie potrzeby oprużnienia zbiornika bedzie sie składał z dwóch przewodów. Pierwszy bedzie ulokowany na samym dnie zbiornika o przekroju rury około 70-100mm natomiast drugi bedzie na wysokości około 30-50 cm urzywany do prac od których jest wymagany częsciowe usuniecie wody, jednocześnie otwarcie dwóch spustów pozwoli mi na bardzo szybkie opróżnienie zbiornia w wypadku sytuacji awaryjnych. Podmiana wody bedzie też sie odbywała dnem zbiornika gdzie przewód doprowadzający wode bedzie wyposażony w elektrozawór, zawór zwrotny oraz zawór ręczny który bedzie tylk awaryjnym. Spóst wody do kanalizacji o średnicy 50 mm bedzie też miał elektrozawór. Ten system ozwoli mi na automatyczną podmiane wody bez potrzeby dodatkowej obsługi. Do systemu podmiany wody na górze zbiornika zastosuje czyjniki poziomu wody które wraz z zegzarem uruchamiającym cały system pozwolą na zautomatyzowanie tej czynności. Wogóle chciałbym aby wszystkie czynnosci przy tym akwa odbywały sie automatycznie bez zbytniej mojej ingeręcji. Począwszy od podmiany wody poprzez dozwaniem dwutlenku węgla, oświetleniem, karmieniem, a co jeszcze to ne wiem. Do tego mam zamiar zatrudnić komputer " Skalar" który mam nadzieje ze podoła takiemu zbiornikowi. Na górze zbiornika bedzie występowało dosyć duże parowanie takiej ilosci wody. W tym celu bede instalował wetylacje wspomaganą elektrycznie. Co do oświetlenia to jeszcze nie jestem w 100% zdecydowany jakie zastosować, lecz na to mam jeszcze czas. No i karmik też bedzie instalowany który bedzie karmił moje pociechy. na potrzeby tego zbiornika wykonuje osobna instalacje elektryczną, wyloty dodatkowe do pieca CO, wetylacje, dodatkowe punkty podpięcia wody wodociągowej, spust kanalizacyjny. Większość tej instalacji ma ponad 10 m długości i powoduje rozkopanie części mieszkania. Tak że jest to dosyć trudna sprawa zwłaszcza jak sie ma rodzine. Ale nagrodą mam nadzieje że bedzie efekt końcowy!!!!! :):):):)
To by było na tyle co mam do napisania na ten temat.
Pytacie często jakie ryby chce chodowac w tym zbiorniku. Myślałem dosyć sporo nad rybkami ławicowymi, lecz chyba za namową kolegi Thomasa z którym mam przyjemnść często rozmawiać na GG jednak urządze małą Tanganike :)
Pozdrawiam i zachecam do dyskusji :)
skype: planet1a
Awatar użytkownika
ququryku
Posty: 60
Rejestracja: 21 lip 2005 19:11

Post autor: ququryku »

"Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa"
Sądzę, że jeszcze jakiś UPS by się przydał, aby w razie braku prądu zasilał wszystkie urządzenia elektryczne, lub nawet jakiś agregat prądotwórczy włączany w momencie braku prądu, lub ekologiczne źródło prądu typu bateria słoneczna, albo nieduży wiatrak. Jeżeli masz na tyle funduszy, to myślę, że warto, bo nawet jak Ci wyłączą prąd podczas jakiegoś meczu, to się podepniesz telewizorem (wada - wszyscy sąsiedzi z okolicy nagle zlatuja się do Ciebie). Nie wiem ile takie cuda kosztują, ale te alternatywne źródła prądu mogłyby odciążyć trochę rachunki i po jakimś czasie by się zwróciły, bo miałbyś darmowy prąd do akwa i pewnie do domu co nieco by zostało.
Swoim opisem przekonałeś właśnie jednego z niedowiarków. Na 100% skorzystam z zaproszenia i oglądę to cudo po uruchomieniu.
Pozdrawiam - już nie sceptyk :wink:
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Jeśli chodzi o alternatywne źródła energii, to najtansze wiatraki sa juz po 10 tysiecy zl. ale jesli da sie juz te 30 tys to mozna sie spokojnie odłączyć od elektrowni :wink:

Mam pytanie odnosnie systemu CO 2 jesli będzie komputer akw. to system sie pzyda bo utrzyma pH na stałym poziomie ale dlaczego wlot ma byc od dolu nie moglby byc od góry zbiornika a na koncu dyfozur drabinka np. mysle ze w tanganice CO 2 nie jest az tak bardzo potzrebne bo tam pH powinno miec pow. 8 chyba :wink: Ale przyda sie :D

Do karmienia tropheusów karmnik nadaje sie tylko częsciowo bo on jest do suchej karmy, a im powinno sie dawać albo roztarta sucha karme albo taka paste z karmy roztarta karma + troche wody + Sera Fishtamin, bo one maja wrażliwy zystem pokarmowy, trawienie i te sprawy :roll: Wiec chyba przyjemność karmienia pozostanie nie do końca zautomatyzowana :wink:

A jeszcze wyloty wody z filtra bo mowisz ze one na wysokosci okolo 50 cm beda a niemoglbys ich dac u góry i zrobić deszczownice do okoła akwa, wtedy było by doskonale naowietrzone i niebył by taki wielki ruch wody w akwa, tropheusy lubia prad wody ale nie taki, dlatego lepiej dać deszczownice a w środku po bokach dac ze dwie głowice mniejsze, także służace do napowietrzania :wink:

Aha, jeszcze podmiana wody, jeśli chcesz stała podmiane to przydał by sie jeszcze jeden zbiornik tez z 600 L żeby miał, taki do odstawania wody, może on stać w piwnicy i podmieniac wode nie do akwa lecz prosto do sumpa, tak będzie łatwiej, bo do tropheusów nie radze wpuszczac nie odstanej wody prost z kranu, oczywiscie to takze mozna zautomatyzowac, pompa + elektrozawór + czujnik przelania i gotowe :wink:

No to chyba tyle, powodzenia :!: :wink:
Awatar użytkownika
ququryku
Posty: 60
Rejestracja: 21 lip 2005 19:11

Post autor: ququryku »

Naszła mnie ostatnio taka myśl, abyś przed akwarium zamontował taki odpływ wody jak robi się garażach, które są poniżej poziomu domu. Pewnie wiesz o co mi chodzi, taki rów wdłuż całej długości akwarium a na nim metalowa kratka.
Widzę, że pomyślałeś o wytrzymałości szkła, itd. ale jak to w życiu niestety bywa różnie a taki "ciumciam" możesz zrobić tak aby nie rzucał się w oczy. W razie pęknięcia szkła zawory spustowe na nic się nie zdadzą a taki odpływ spełni swoją rolę nawet gdy nie będzie nikogo w domu, choć i tak zaleje się mieszkanie ale nie przemoczy do cna bo większość wody sobie spłynie nie pozostając w pokoju.
Wiem, że to brzmi pesymistycznie, ale o to chodzi aby "przewidzieć nawet to co jest nie do przewidzenia" i się przed taką ewentualnością w porę zabezpieczyć. Jeżeli wykonasz coś takiego, to życzę Ci aby nigdy nie spełniło swojej funkcji.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planet1
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2005 21:40
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: planet1 »

Witajcie :)
ququryku - bardzo se ciesze że ten projekt wkoncu cie przekonał :):):):):):):)
Niestety dzisiaj mam bardzo mało czasu aby sie rozpisywać. Obiecuje że w niedługim czasie napisze coś wiecej :) Wszystkich przepraszam za błedy w moich postach lecz gramatyka jaos mi nie lezy :) Thomas odezwe sie do ciebie jak tylko bede mógł, to rzedyskutujemy kilka spraw. miedy innymi z twojego postu. Pozdrawiam wszystkich :)
skype: planet1a
andrzejdzudzu
Posty: 23
Rejestracja: 21 lip 2005 11:35
Lokalizacja: Radom

Post autor: andrzejdzudzu »

Cały czas obserwuję to co się dzieje w tym temacie i mnie również jest miło że ququryku zmienił zdanie. ququryku widać że naprawdę jesteś realistą aż miło poczytać twoje rady które proponujesz planetowi więc odszczekuję to co wcześniej napisałem na twój temat.Planet czekamy na pierwsze fotki :wink: :wink: :wink: :D
Awatar użytkownika
ququryku
Posty: 60
Rejestracja: 21 lip 2005 19:11

Kolejna pesymistyczno-realistyczna rada

Post autor: ququryku »

:D :wink:
Aż nie wiem co mam odpowiedzieć na Wasze posty :wink:
Zatem dalej swoje i kolejna porada z pogranicza pesymizmu i realizmu:
Trzymaj dokumentacje tych wszystkich zabezpieczeń jakie poczynisz aby zbiornik był bezpieczny, bo wtedy możesz negocjować zniżkę na ubezpieczenie mieszkania od zalania.
Po przeczytaniu Twojego opisu jestem pewien, że zbiornik wytrzyma wszystkie próby i niedługo wystartuje, ale takie ubezpieczenie z pewnością by się przydało "aby się spokojnie spało" :wink:
Tomekf
Posty: 21
Rejestracja: 26 lip 2005 8:58
Lokalizacja: Okolice Krakowa, bo kto by wiedział gdzie są Jazzy :)

Post autor: Tomekf »

No włąsnie, ubezpieczyc koniecznie trzeba, chociaż nie sądze żeby ten basenik pękł ale no cóż trzeba się zabezpieczyć tak jak to tylko możliwe :!:

A odpływ wody to nie wiem czy duzo da, bo jeśli szyba tylko pęknie i woda będzie sciekać po niej to tak da, ale jeśli szyba szczeli to odpływ sie nawet nie zamoczy bo cała woda z dużą siła podejżewam poleci zwiedzać dom :D a taki odpływ jej nie zatrzyma, prędzej zdałby się tu falochron niż odpływ :lol:
Wiem że wyżej pisałem że trzeba się zabezpieczyć jak to tylko możliwe ale do końca niewiadomo czy to rozwiązanie przyniesie jakiś efekt, a zamaskować to będzie nie tak łatwo bo najlepiej patrzy się na akwarium jak jest ono w scianie i cała powierzchnia przednia jest płaska wtedy jest uczucie bycia w środku tego basenu :shock: a z tym odpływem to będzie raczej wyglądało jak takie duże okno z szerokim dosyc parapetem !
Awatar użytkownika
szczfany lis
Posty: 30
Rejestracja: 30 sie 2005 11:50
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: szczfany lis »

siema planet oile mnie pamiec niemyli to zakładałeś ten sam temat na innym forum pomysł jest szalony ale rzycze ci powodzenia czy jesteś architektem???
A imie jego jarosławp 666 mój najczarniejszy sen!!!!!!
Awatar użytkownika
Anita721
Posty: 82
Rejestracja: 02 wrz 2005 20:20
Lokalizacja: Bolesławiec

Post autor: Anita721 »

Cześć. No i co z tym akwa? :( Jestem bardzo ciekawa jakie efekty z zamierzonego projektu.Dodam że bardzo mi się podobają ogromne zbiorniki.Oprócz basenu w domu. :wink:Sama się zastanawiam nad większym.
Anita pozdrowionka śle:>)
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

No i temat chyba umarł :roll:
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Własnie masz moze kontak z planet1 :?: Bo sam jestem ciekawy co dalej.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Własnie od miesiąca gdzies, nie bywa na gadu-gadu, na skypie tez nie :roll:

Na innym forum czytałem że zamówił komponenty do budowy sterownika akwariuowego i nie zapłacił czy coś takiego .
MrMariusz
Posty: 65
Rejestracja: 03 wrz 2005 17:29
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: MrMariusz »

palnet1, jeśli mieszkasz w bloku na piętrze i tam włąsnie chcesz postawić swoje akwa to gratuluje zdrowego rozsądku, jak postawisz takie akwa to się strop zawali
Moje akwaria:
33l - ogólne: gupiki, mieczyki, neony
15l - bojownik
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

MrMariusz czytaj uwaznie temat zanim sie w nim wypowiesz.planet1 nie mieszka w bloku,bo w bloku na pietrze nie ma sie pod stropem piwnicy gdziez to planet ma zamiar umiescic cały osprzet do akwa.
Pozdrawiam
Przemek
Zablokowany