Pare pytań!

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Ogame9494
Posty: 436
Rejestracja: 18 sie 2007 16:33
Lokalizacja: Zabrze

Pare pytań!

Post autor: Ogame9494 »

Hey! Jestem tu nowy :).... mam pare pytań.
Chce założyć akwarium 25l :).
I mam pytanie :
Jaka pompka ?
Jaki filtr ?
Czy może być pompka z filtrem ?
Jaka grzałka ?
Jakie oświetlenie ?
Szukałem w sklepach internetowych ale sie nie orintuje :/
A słyszałem że ci w zoologiku nie mają zielonego pojęcia... o rybkach :D.
I co myślicie o trzymaniu rybek w kulach ?.
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

1. Rybek w kulach się nie trzyma :? .
2. Grzałka 25W
3. Jeżeli filtr wewnętrzny to bez napowietrzania.
4. Najlepiej świetlówka 25W.
Awatar użytkownika
Kubencki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 9560
Rejestracja: 11 kwie 2007 7:45
Lokalizacja: Nowa Wieś Ujska

Post autor: Kubencki »

Jeśli ma być to twoje pierwsze akwa to polecam 100 litrów. w takim akwa łatwiej utrzymać równowagę biologiczna.

a w kuli to albo krewetki trzymac albo ogórki kisić!
Pozdrawiam!!!
Kuba.
Awatar użytkownika
Ogame9494
Posty: 436
Rejestracja: 18 sie 2007 16:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Ogame9494 »

Rodzice mowia ze 100litro to za duzo :)

A grzałka z termostatem czy bez może być ? .
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Najlepsza jest z termostatem, chyba, że będziesz cały czas stać przy akwa i ją wylączać, gdy temperatura jest zbyt wysoka :? . Termostat pozwoli oznaczyć minimalną temp. i woda nie będzie chłodniejsza. :wink: Pomaga w tym dodatkowo mały litraż zbiornika
Awatar użytkownika
Ogame9494
Posty: 436
Rejestracja: 18 sie 2007 16:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Ogame9494 »

Ile kasy na oko na to trzeba ? 200 zł wystarczy ? uważając ze akwarium kupie za 29 zł a pokrywe zrobie z plexi.
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

1. filtr- ok.30zł (np. http://www.swiatzwierzat.com.pl/index.p ... produkt=54)
2. ATMAN GRZAŁKA 25 W - ok.30zł
3. lampka - 80zł (np. http://www.allegro.pl/item225566969_lam ... _18_w.html)
4. żwirek ok. 5zł
5. roślinki ok. 30zł
6. krewetki ok. 30zł
7. korzeń ok. 10zł

Podziwianie akwa w pełnym rozkwicie - bezcenne :wink: :D
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Ogame9494 pisze:Rodzice mowia ze 100litro to za duzo :)

A grzałka z termostatem czy bez może być ? .
a pomyślałeś co będziesz trzymał w tych 25 l bo wiele tam nie zmieścisz no chyba że takie fajne plastikowe rybki

A tak poważnie to jeśli chcesz serio zająć się akwarystyką to sprawdź jakie największe akwa się zmieści potem zobacz na jakie duże cię stać wliczając koszty jego utrzymania i kup to co ci wyjdzie ze średniej tych wyliczeń .
Kupując duże akwa będziesz miał łatwiej w brew pozorom
Awatar użytkownika
Ogame9494
Posty: 436
Rejestracja: 18 sie 2007 16:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Ogame9494 »

WIem, ale ja tam niechce mieć dużo wystarczy mi :
2skalary
4 mieczyki
1 glonojad
3 danio

Jeszcze zobacze...
Albo jeden bojownik :D idealnie dla bojwnika 25l.
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Ta obsada to chyba żart :evil: Te rybki są o wieeeele za duże do tego akwa:
- skalary - 200L
- mieczyki - 100L
- glonojad - 150L
- danio - 70L
To, że rybki są małe w sklepie, to nie znaczy, że nie urosną. Zresztą w takim akwarium to by wręcz skarłowaciały i trzymanie ich w takim litrażu to tortury :!:
Bojowniki trzyma się w kubkach plastikowych w sklepach :cry: , ale to nie znaczy, że to są ryby bez wymagań. Dla nich też, według mnie, potrzeba akwa ok. 40L.

Do takiego małego akwa to tylko krewetki i ślimaki i o rybkach musisz zapomnieć dopóki nie kupisz czegoś większego :wink:
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

Zastanów się czy nie lepiej założyć akwarium 60l. Koszty nie będą dużo większe, a w 60-tce możesz już trzymać wiele ciekawych gatunków. Wbrew pozorom w mniejszym akwarium trudniej jest utrzymać równowagę biologiczną. Zdecydowanie polecam większe akwarium.
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Kiedyś jak byłem dzieckiem miałem akwa 25 l i powiem że to była masakra. Utrzymać w nim porządek było nielada wyczynem. Jedyne co pozostaje to trzymanie w nim krewetek jak to koledzy wspomnieli ewentualnie parkę gupików. Resztę rybek to już tylko jeśli ktoś nie ma litości dla zwierząt.
Pomyśl nad 60l. jest niewiele droższe ale już można do niego coś wpuścić oprucz wody.
Na 25 l. wydasz pieniądze i szybko się zniechęcisz do niego albo co gorsza do akwarystyki.

Pozdrawiam
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
Awatar użytkownika
adriand
Pomocnik
Posty: 452
Rejestracja: 04 kwie 2007 9:33

Post autor: adriand »

lepiej dolozyc pare zeta i taki zestawik kupic http://www.allegro.pl/item223569603_zes ... mplet.html troche malo swiatla ale z czasem dolozysz.
pozdrawiam Adrian

Obrazek

brak polskich liter z przyczyn technicznych.Przepraszam
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Nie, nie, nie...! Nie lubię dawać rad, ale akurat wiem coś o tym, jak bardzo będąc początkującym akwarystą można zmarnować kupę kasy na niepotrzebne rzeczy.

Nie słuchaj rodziców, jeśli nie mają pojęcia o akwarystyce. Małe akwarium, powie ci to każdy, nie nadaje się dla poczatkujących akwarystów. Nie kupuj też akwarium profilowanego z wielu powodów- jest droższe, zniekształca obraz, ma mniejszy niż podany przez producenta litraż, i uważam, bo sama niestety takie akwarium mam, że jest mniej estetyczne niż akwarium proste. Po drugie- nie kupuj oryginalnej pokrywy do akwa. Jej cena jest zazwyczaj taka sama jak cena akwarium. Po czasie zrozumiesz też, że taka plastikowa pokrywa szpeci akwarium. Przy pracach pielęgnacyjnych będziesz musiał ją zdejmować. Zapewnia ona zbyt mało oświetlenia (chyba że się przerobi), żeby hodować nawet najmniej wymagające rośliny. Znalazłam ci takie akwarium na Allegro, ale możesz też poszukać u ciebie w mieście lub zamówić:
http://www.allegro.pl/item223098725_akw ... awipl.html
To akwa kosztuje zaledwie 89zł, a ma 112l.

Jeśli chodzi o filtr, odradzam filtr wewnętrzny, dlatego, że częste czyszczenie wkładu dla początkującego akwarysty może być kłopotliwe, a z drugiej strony filtr taki zawiera tylko gąbkę, która dobrze oczyszcza mechanicznie, a za to biologicznie już nie bardzo. Kup filtr niedrogi, ale dobry. Polecam ci kaskadę Aquaela, którą sama mam w 112l. Jak mam model FZN3, który zapewnia mi nadfiltrację, a cenowo jest tylko o parę zł droższy niż FZN2. Jednak spokojnie możesz mieć w 112l FZN2. Możesz tam spokojnie dać kilka wkładów, bo masz dwie komory. Ja mam w takim filtrze gąbkę, ceramikę i torf. Na Allegro kosztuje ten filtr 61,50zł.
http://www.allegro.pl/item227066113_fil ... zawa_.html

Grzałkę też polecam ci taką, którą sama sprawdziłam. Do tego ma przystępną cenę- 25zł.
http://www.allegro.pl/item223350446_hag ... ublin.html

Termometr kosztuje zaledwie kilka złotych.

Potrzebujesz też podłoża. Do akwa 112l potrrzebne będzie ok. 20l. Wydasz na to ok. 20-40 zł, w zalezności od tego, co to będzie.

Jeśli chodzi o oświetlenie- poproś jakiegoś znajomego majsterkowicza, żeby pomógł ci zakupić świetlówki, stateczniki, oprawki, kable... Jako pokrywę do akwa, do której wszystko zamontujesz może służyć wiele materiałów- poszukaj w neciu lub to na forum, jak ludzie robili pokrywy do akwariów. Wyjdzie ci to o połowę taniej niż gotowa pokrywa lecz jakościowo będzie ona o wiele lepsza. Koszt czegoś takiego to, w zależności od świetlówek od 80zł w górę.

Na razie nie myśl w ogóle o rybach, jedynie przy zakładaniu akwarium daj sporo szybkorosnących, wspomagających dojrzewanie zbiornika roślin- moczarka, rogatek itd. Te rośliny nie są drogie, zapłacisz za nie ok. 20 zł.

I co najważniejsze- dużo czytaj. Siedź na tym forum w każdej wolnej chwili i wszystko dokładnie czytaj, nawet te posty, które ciebie nie dotyczą. Jak masz przypływ gotrówki, to kup sobie też jakąś książkę o akwarystyce. Przeszukaj linki, które były podawane na tym forum. I nie spiesz się.

Podałam ci linki do sprzętów do akwa 112l, ale jeśli faktycznie masz ograniczne finanse, to możesz użądzić 60l, wtedy myślę, że zmieścisz się w 200zł. Ale poniżej 60l nie schodź. Tutaj powszechna opinia jest taka, że w akwarium 25l trzyma się krewetki lub muszlowce. Nie nadaje się ono dla ryb.

Twoja propozycja obsady wskazuje, że naprawdę musisz dużo poczytać, bo te ryby nie byłyby odpowiednie nawet do 112l. Ale radzę- najpierw zbierz wiedzę, potem urządź akwarium, a dopiero po jego dojrzeniu (to ważne- poczytaj o tym!) myśl o rybach.

Jeśli będziesz kupował sprzęt, nie bój się Allegro. Trzeba tylko sprawdzić, czy faktycznie sprzedawca jest ok (komentarze kupujących). Sprzęt na Allegro jest o wiele tańczy niż w sklepach. Jeśli chodzi o akwarium, to niekoniecznie jest taniej.

Nie wydawaj kasy na chemię, na CO2, na nawozy dla roślin, nie kupuj zestawów na Allegro (typu akwarium i pokrywa i oświetlenie i filtr i siatka do ryb i nie wiadomo co jeszcze- wbrew pozorom wyjdzie drożej).

Tu podaję wersję cenową okwa 63l wraz z oryginalną pokrywą (do ew. przeróbki):
akwarium 63l plus pokrywa z oświetleniem 125zł:
http://www.allegro.pl/item223197004_akw ... mocja.html
Filtr kaskadowy FZN1 54zł:
http://www.allegro.pl/item223513305_fzn ... ua_el.html
Grzałka 23zł:
http://www.allegro.pl/item227282992_grz ... niej_.html
Podłoża jakieś 10-15l. Plus roślny. Razem niewiele ponad 200zł.

I jeszcze jedno :!: Nie zmarnuj mojego morderczego wysiłku umysłowego i doceń moje starania :!: Bo jak za tydzień w dziale Galeria zobaczę twoje akwarium 25l ze skalarami to znajdę cię, porąbię na kawałki i wcisnę do tych 25l :!: :twisted: :!:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ogame9494
Posty: 436
Rejestracja: 18 sie 2007 16:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Ogame9494 »

Oki, na forum wszystko czytam ale nie masz racji do pokrywki ktora kosztuje tyle co akwarium akwarium 25l kosztuje u mnie w sklepie 29 zł a pokrywka 50 zł !!!.

Dzięki :) doceniam twój post :) i zrezygnuje z takiej obsady a na allegro jest moj brat wiec w kazdej chwili moge tam zakupić :).

Rozmawialem z rodzicami wreszcie sie zgodzili na 112 l teraz musze tylko takie kupić :D ...

Na wielu forach o akwarystyce byłem i 99% ludzi mowiło 25l dla bojownika to idealnie... a tutaj odmienne troche zdanie nie wiem co mam mysleć ale Ok. ;d.

To dzieki za pomoc a szczegolnie GILIIAM bardzo pomogłas/es ... .
ODPOWIEDZ