Poprawa oświetlenia - pytania

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zpzibi
Posty: 43
Rejestracja: 27 lis 2006 16:33
Lokalizacja: Sanok

Poprawa oświetlenia - pytania

Post autor: zpzibi »

Mam pokrywę plastikową : http://www.superpreis.pl/images/zdjecia ... prosta.jpg

2x18W

1. Czy mogę zastosować w niej świetlówki 25,36W lub większe ?
2. Czy lepiej kupić świetlówki akwarystyczne typu "plant"
Pozdrawiam Zbyszek
-------------------------------------------
112l. - 1xZwinnik ogonopręgi(albino), 3xBlack Molly, 3xBocja, 4xGlonojad, 1xGlonojad syjamski, i ostatnio jakieś małe ślimaczki nie wiem skąd :)
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Jeśli chodzi o świetlówki typu T8 to nie zamontujesz w tej obudowie większej niż te które posiadasz. Świetlówka 36W ma 120 cm a 30W jak się nie mylę 90 cm.
Jedyne rozwiązanie to zwiększenie ilości świetlówek tych co już masz lub zmiana statecznika na T5 i wówczas na świetlówki które są krótsze i mocniejsze
Awatar użytkownika
zpzibi
Posty: 43
Rejestracja: 27 lis 2006 16:33
Lokalizacja: Sanok

Post autor: zpzibi »

Czyli rozumiem że aby zwiększyć moc muszę dołożyć jedną świetlówkę 18W, czy podając w sklepie typ T8 sprzedawca będzie wiedział jak ma być długa, czy to jest już w nazwie T8, bo instrukcja do tej pokrywy jest tak fatalnie napisana że sam nie wiem z czym to zjeść..nawet nie napisali że to neonówka typu T8 a tym bardziej nie wspomnieli ile Wat może wytrzymać obudowa :D. Jeśli dodam odbłyśniki na tych neonach to o ile poprawi się oświetlenie ???? I znalazłem jeszcze coś takiego:
Temp. barwna: 2700K / 4000K / 6400K
Strumień świetlny: 2700K: 18W-1200lm,
4000K: 18W-1020lm,
6400K: 18W-1000lm,

Jak dla mojego akwarium (112l) na które parametry patrzeć ?
Pozdrawiam Zbyszek
-------------------------------------------
112l. - 1xZwinnik ogonopręgi(albino), 3xBlack Molly, 3xBocja, 4xGlonojad, 1xGlonojad syjamski, i ostatnio jakieś małe ślimaczki nie wiem skąd :)
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Chodzi o to że świetlówki T8 są to standardowe czyli akurat te które posiadasz. Od T5 różnią się tym że są grubsze i w stosunku do wielkości z T8 mają większą moc.

Świetlówki mają to do siebie że im większa moc tym są dłuższe, więc kupując większą trzeba mieć na uwadze to czy zmieszczą się w pokrywę.

Zatem do swojej obudowy nie wepchniesz większej od tej co posiadasz.
Czyli pozostaje ci tak jak pisałem wyżej, zwiększenie ilości świetlówek (tej samej mocy) lub przejście na świetlówki T5 - która będzie miała większą moc przy tej samej długości co twoja obecna T8. Wiąże się z tym mała przeróbka pokrywy a dokładniej zamiana statecznika, oprawek itp co oczywiście generuje koszty.

Kupując w sklepje musisz podać jej moc lub długość żeby nie kupić za długiej lub za krótkiej, oraz rodzaj T5 lub T8

Jeśli chodzi o parametry światła to jest na forum gdzieś to dokładnie opisane, ale w skrucie powiem ci że zależy co chcesz i ile tych świetlówek będzie.
Najlepiej mieć jakąś na wybarwianie rybek czyli te ok 10000 K
oraz taką dla roślin aby lepiej rosły czyli te które mają widmo światła czerwone z niebieskim ok 6000K

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "Zmień"
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
Awatar użytkownika
zpzibi
Posty: 43
Rejestracja: 27 lis 2006 16:33
Lokalizacja: Sanok

Post autor: zpzibi »

No to na razie zwiększanie oświetlenia odpadnie, przeglądając ceny stateczników i reszty to wolę dzieciaczkom mleko kupić :D a roślinki jak na razie nie rosną zbyt szybko ale rosną...
Czy na przykład dodając oświetlenie diodowe było by to jakieś rozwiązanie, pytam z ciekawości.
I czy przy tych moich 2x18W podawć CO2 jeśli tak to w jakich ilościach ?
Pozdrawiam Zbyszek
-------------------------------------------
112l. - 1xZwinnik ogonopręgi(albino), 3xBlack Molly, 3xBocja, 4xGlonojad, 1xGlonojad syjamski, i ostatnio jakieś małe ślimaczki nie wiem skąd :)
Awatar użytkownika
Palmer_fm
Początkujący pomocnik
Posty: 139
Rejestracja: 29 cze 2007 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Palmer_fm »

Oświetlenie diodowe może poprawić jedynie efekt wizualny i jest to jedynie zbędny bajer. Nie wpłynie to w żaden sposób na poprawę wzrostu roślin.

Możesz jedynie co to założyć odbłyśniki zawsze to trochę pomoże i nie są one drogie.
Bańka: 216 litrów
Światło: 108W.
Butla: CO2

Obrazek
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: Poprawa oświetlenia - pytania

Post autor: jabol »

cze

1)pokrywy ABS mozna przerobic w bardzo prosty sposob:

http://www.toya.net.pl/~lawscy

przerobka trwa okolo 2 godzin

2)koszt w sumie niewielki

3)wsio wyglada estetycznie

do twojej pokrywy zmieszcza sie 4 x 24W T5

wszelkie zatowarowanie do ww przerobki mozesz zrobic tutaj:

www.aqua-terra.pl
www.aqualight.pl
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
zpzibi
Posty: 43
Rejestracja: 27 lis 2006 16:33
Lokalizacja: Sanok

Post autor: zpzibi »

No to jeszcze kilka pytań :) -- poczytałem sobie sporo na temat światła i świetlówek (jestem teraz mądry), a więc mogę kupić świetlówki o mocy 20W do mojego akwa ( taką da się założyć), poprawiając oświetlenie zacząłem od odbłyśników i teraz czas na wymianę świetlówek mam na oku kilka różnych ale nie wiem jakie parametry wybrać.
Planuję takie:
SUN-GLO 20W - temperatura barwowa: 4.200K
natężenie oświetlenia: 125 lx

AQUA-GLO 20W - temperatura barwowa: 18.000K
natężenie oświetlenia: 55 lx

nie osiągnę w ten sposób może 100% oświetlenia w moim zbiorniczku ale poprawie troszkę oświetlenie :D

Co o tym sądzicie ??
Pozdrawiam Zbyszek
-------------------------------------------
112l. - 1xZwinnik ogonopręgi(albino), 3xBlack Molly, 3xBocja, 4xGlonojad, 1xGlonojad syjamski, i ostatnio jakieś małe ślimaczki nie wiem skąd :)
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

zpzibi pisze:Co o tym sądzicie ??
http://strony.aster.pl/faolan/dobor-swietlowek.htm
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
ODPOWIEDZ