[200l]

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Tolren
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2007 22:16
Lokalizacja: Radomsko

[200l]

Post autor: Tolren »

Witam, planuje mniej więcej w październiku kupić nowe większe akwa, tylko, że mam problem

Chciałbym tam trzymać paletki i wielkiego glonojada ( o ile to mozliwe, ale jezeli zbiornik bedzie za mały to przecież nie bede go meczyć ) no i tam inne rybki w stylu razbory czy neony, ale to mniej wazne w tej chwili

Chodzi mi o to, czy akwa o wymiarach 80x40x50 (160l) nadawaloby sie, kupilbym awka o szerokosci 100 czy 120, ale nie mam tyle miejsca w pokoju, a taka 80 pasuej idealnie, co o tym myslicie, moze macie jakies sugestie?

Zapraszam do regulaminu forum i poszczególnych działów !
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Niestety....jest to zbyt maly zbiornik aby hodowac Paletki czy Dyskowce. Absolutne minimum to 100cm dlugosci i 50cm wysokosci zbiornika, czyli 200l. A to jest juz malo. A co do glonojadow, to moze parke lub 1 samca i 2 samiczki Ancistrus ps. (te zwykle glonojady). Sa to ryby terytorialne potrzebujace duzej powierzchni dna. A 80x40 to naprawde malo dla duzych gatunkow zbrojnikow.
Marcin!
Tolren
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2007 22:16
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: Tolren »

hmm szkoda :(

no trudno musze cos wykombinowac :D

a czy do takiego akwa 100X40 juz bym mogl wrzucic jakiegos wiekszego glonojada czy te 20cm nic nie zmienia?
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Ja dam swoją propozycję, będą to raczej małe rybki.
- 2 parki ramirezek albo 1+4 kakadu
- 15x miedzik obrzeżony lub 20x neon czerwony(przy neonach raczej nie utrzyma się potomstwo pielęgniczek)
- 10x kirysek sterby lub panda
- 5x otosek
Tolren
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2007 22:16
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: Tolren »

tak bardzo mi sie paletki podobaja, cos musze wykombinowac zeby to 200l wstawic :D, juz nawet sobei glonojada daruje jakby mial sie meczyc,

paletki+neonki+razbory+kirysy

co o Tym myslicie? i jakie ilosci proponujecie
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

A ja mam takie pytanko.
Czy masz odpowiednią wodę pod paletki?? Te ryby raczej w wodociągach długo nie pociągną :? One się będą męczyły w takim akwa.
Tolren
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2007 22:16
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: Tolren »

chyba nie myslisz, ze kupie akwa zaleje je i od razu wrzuce ryby :wink:
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Źle mnie zrozumiałeś chyba. Mi chodziło o parametry tzn. KH, GH, pH itd. Paletki są to najbardziej wymagające rybki, więc o parametry trzeba zadbać :wink:
Tolren
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2007 22:16
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: Tolren »

o to sie nie martw, dam sobie jakos rade ;)
markus383
Zaawansowany akwarysta
Posty: 1458
Rejestracja: 18 maja 2007 22:28
Lokalizacja: Otwock Mały

Post autor: markus383 »

Ja i tak Ci odradzam paletki w tak małym litrażu. To by była dla nich męka :?
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

markus383 pisze:Ja i tak Ci odradzam paletki w tak małym litrażu. To by była dla nich męka :?
Bez przesady... 200l teoretycznie wystarczy dla kilku paletek, stadka neonów i kirysków.
Jest jednak jedno "ale". Kiryski i neony mają inne wymagania co do temperatury niż paletki. Z neonów to jedynie neon czerwony ma najbardziej zbliżone wymagania do paletek. Radził bym w 200l trzymać kilka paletek i stadko 20-25 neonów czerwonych. Albo zdecyduj się na same paletki.
Tolren
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2007 22:16
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: Tolren »

Wiecie co, moze sie myle, ale mam taka ksiazke akwarystyczna, gdzie jest napisane ze zarowno neon innesa jak i neon czerwony potrzebuja takiej samej wody a temperatury przynajmniej 25 stopni, no a paletki temperatura od 26 stopni Co o tym myslicie? ksiazka zostala wydana w 2006 roku
Awatar użytkownika
michal_1m
Ekspert akwarysta
Posty: 2151
Rejestracja: 07 maja 2007 18:06
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: michal_1m »

W każdym źródle piszą co innego. Jedno jest pewne, że paletki potrzebują wody 27-29*C. Ja bym Ci radził kupić kilka sztuk paletek i to wszystko. Jeżeli chodzi o neony to sam musisz zdecydować. Mi się czerwone podobają o wiele bardziej od innych i najlepiej znoszą wyższe temperatury.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ja też jestem za tym by dać same paletki, mój znajomy miał w 500 litrowym akwarium paletki z neonami czerwonymi i wyglądało to fajnie ale do czasu... paletki zasmakowały w neonach i wszystkie zjadły...
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Kunni
Akwarysta
Posty: 526
Rejestracja: 03 sty 2007 9:53
Lokalizacja: BB

Post autor: Kunni »

Jeśli już koniecznie neony to moim zdaniem lepiej prezentowałyby się z paletkami neony czarne. Paletki są bardzo kolorowe, neony czarne nie tak jaskrawe jak czerwone podkreślałyby ich piękno a nie odwracały od nich uwagę (tym bardziej, że litraż minimalny). Mniejsze glonusie też mogą być oryginalne, np te

http://www.planetcatfish.com/catelog/sp ... es_id=1805
http://www.planetcatfish.com/catelog/sp ... ies_id=221
http://www.planetcatfish.com/catelog/sp ... ies_id=174

jednak trzymanie zbrojników z paletkami jest ryzykowne, bo chemia, którą się szpikuje paletki jest zabójcza dla zbrojników, zwłaszcza lekarstwa na nicienie. Z własnego doświadczenia wiem, że nie szkodzi im discus-sept, ale capifosu nie ryzykowałabym.
Pozdrawiam
Kinga
ODPOWIEDZ